"Cząsteczka miłości" upora się z bólem brzucha. Naukowcy opracowali nowy preparat
Zespół naukowców z University of Queensland opracowali nową klasę doustnych środków przeciwbólowych. Ich zadaniem jest łagodzenie przewlekłego bólu brzucha.
W tym artykule
Oksytocyna w walce z bólem brzucha
Nowy preparat opiera się na oksytocynie, czyli peptydowym hormonie, potocznie nazywanym "cząsteczką miłości". Oksytocyna jest odpowiedzialna m.in. za wywołanie skurczów porodowych.
Już wcześniejsze badania ujawniły, że oksytocyna może leczyć ból brzucha. Dr Markus Muttenthaler z Instytutu Biologii Molekularnej UQ zmienił strukturę chemiczną hormonu, by stał się bardziej stabilny w jelitach.
"Nasze badania koncentrują się na peptydach, które są cząsteczkami o bardzo silnym i selektywnym działaniu oraz mają niewiele skutków ubocznych. Jednak prawie wszystkie leki peptydowe muszą być wstrzykiwane, ponieważ są szybko trawione w jelitach. Opracowaliśmy teraz sposób, aby peptydy były stabilne w jelitach, dzięki czemu można je podawać doustnie. To nowe i bardzo obiecujące podejście do leczenia zaburzeń jelitowych" - wyjaśnił dr Muttenthaler.
5 typów bólu brzucha, których nie można lekceważyć
Nadzieja na nowe leki przeciwbólowe
Specjalista podkreślił, że pilnie potrzebujemy nowych metod leczenia przewlekłego bólu brzucha, który jest spowodowany zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak zespół jelita drażliwego (IBS) i choroba zapalna jelit (IBD).
"Ten ból dotyka do 15 proc. dorosłych w ciągu ich życia, a wszystko, co mamy, to leki przeciwzapalne i opioidy, które mogą powodować skutki uboczne i uzależnienie" - zauważa dr Muttenthaler.
Zespołowi udało się uzyskać cząsteczkę, która jest bardzo aktywna, ale jednocześnie nie ulega degradacji w żołądku ani jelitach. Oznacza to, że środek może być przyjmowany doustnie.
Badania wskazują, że preparat działa w okrężnicy i nie musi przekraczać bariery jelitowej do krwiobiegu, aby stłumić ból brzucha.
"To bardzo bezpieczne podejście terapeutyczne, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych w reszcie ciała, co jest problemem w przypadku wielu innych leków ogólnoustrojowych" - podsumował.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródła
- PAP
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.