Trwa ładowanie...

Waga niemowlęcia

Avatar placeholder
20.07.2020 16:00

Prawidłowa waga niemowlęcia świadczy o jego zdrowiu i prawidłowym rozwoju fizycznym. Przyrost wagi niemowląt powinien być kontrolowany podczas każdej wizyty u pediatry, gdyż zawiera on wiele istotnych informacji przydatnych dla lekarza. Prawidłowa waga dziecka, a także noworodka jest obliczana według tzw. skali centylowej, która powstaje w oparciu o wiek dziecka, wagę, wzrost i obwód głowy. Prawidłowy rozwój dziecka jest kontrolowany między innymi poprzez badanie, czy waga niemowlęcia jest prawidłowa.


spis treści

1. Jaka jest prawidłowa waga niemowląt?

Ważenie noworodka
Ważenie noworodka

Prawidłową wagę noworodka odczytuje się za pomocą specjalnej siatki centylowej.

zobacz galerię

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Prawidłową wagę niemowlęcia określa się na podstawie tzw. siatki centylowejwagi. Jest to wykres, który znajdziesz na końcu każdej książeczki zdrowia. Pomaga on ocenić prawidłowy rozwój dziecka. Na osi poziomej oznaczany jest wiek, na pionowej – waga lub wzrost czy obwód głowy. Znajdujące się na siatce linie oznaczają centyle, a środkowa z nich to 50. centyl. Punkt ten określa, że u 50% dzieci w danym wieku jest taka sama wartość wzrostu lub wagi, a u pozostałych 50% mniejsza. Jeśli chcesz ocenić rozwój swojego dziecka, odszukaj na siatce miejsce przecięcia się linii wieku i wzrostu w centymetrach (lub wagę w kilogramach). Prawidłowa waga dla niemowląt powinna mieścić się między 25. a 75. centylem.

Prawidłowa waga nowonarodzonego niemowlęcia powinna wynosić około 3100 g. W ciągu sześciu miesięcy masa powinna wzrosnąć dwukrotnie, a pod koniec pierwszego roku trzykrotnie. Musisz jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się inaczej i nie należy przykładać ogólnych wskaźników do każdego dziecka. Nieregularny przyrost wagi niemowląt może spowodować także choroba czy wyrzynanie się ząbków, ponieważ wtedy dzieci tracą całkowicie apetyt.

Skala między 25. a 75. centylem to tzw. wąska norma, wskazująca odpowiednią wagę niemowlaka. Jednakże twoich obaw nie powinien budzić także wynik miedzy 10. a 90. centylem. Rozwój dziecka przebiega prawidłowo, jeśli waga i wzrost znajdują się na tej samej linii. Dopuszczalne są niewielkie odstępstwa od normy. Jeśli jednak wynik pomiaru na skali centylowej przekroczy 90, może to być pierwsza oznaka otyłości niemowlaka lub oznaka rozwoju jakiejś choroby. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który będzie mógł podjąć dalsze leczenie.

2. Przybieranie na wadze niemowląt

Dbając o prawidłową wagę niemowlaka, należy pamiętać, że:

  • niemowlę zazwyczaj samo wyznacza pory, o których chce coś jeść - zazwyczaj jest nim moment obudzenia się ze snu, nadgorliwe mamy nie powinny usilnie starać się karmić swoich maleństw,
  • znakiem, że dziecko jest nienajedzone po posiłku, powinno być dla ciebie przygryzanie piąstek lub rozglądanie się maleństwa,
  • należy kontrolować kupki niemowlaka, gdyż jeśli występują u niego zaparcia, to znak, że systematycznie nie dojada,
  • ważenie niemowlaka powinno się odbywać podczas każdej wizyty u pediatry, częściej zalecane jest wyłącznie wtedy, gdy niemowlę płacze, często wymiotuje lub cierpi na niestrawność.

Prawidłowa waga niemowląt jest ważną informacją o stanie zdrowia dziecka. Wszelkie odstępstwa od normy powinny być konsultowane z lekarzem. Musisz jednak pamiętać, że waga bardzo szybko ulegnie zmianie w momencie, gdy twoje maleństwo zacznie stawiać pierwsze kroki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Waga niemowlęcia
Waga niemowlęcia (Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza