Trwa ładowanie...

Waga niemowlęcia – jaka prawidłowa masa ciała, jak ją sprawdzić?

Waga niemowlęcia jest ważną informacją o jego stanie zdrowia
Waga niemowlęcia jest ważną informacją o jego stanie zdrowia (Adobe Stock)

Waga niemowlęcia to jeden z ważniejszych parametrów, umożliwiających ocenę prawidłowego rozwoju fizycznego dziecka. Dlatego też przyrost wagi niemowląt kontrolowany jest podczas każdej wizyty u pediatry. Ile waży dziecko po urodzeniu? Ile powinien przybierać na wadze noworodek? A ile powinno przybierać niemowlę?

spis treści

1. Jak mierzy się wagę niemowlęcia?

Prawidłową wagę niemowlęcia określa się na podstawie tzw. siatki centylowej wagi. Jest to wykres, który znajduje się na końcu każdej książeczki zdrowia. Pomaga ocenić prawidłowy rozwój dziecka.

Na osi poziomej oznaczany jest wiek, na pionowej – waga lub wzrost czy obwód głowy. Znajdujące się na siatce linie oznaczają centyle, a środkowa z nich to 50. centyl. Punkt ten określa, że u 50 proc. dzieci w danym wieku jest taka sama wartość wzrostu lub wagi, a u pozostałych 50 proc. mniejsza.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Aby ocenić rozwój swojego dziecka, wystarczy odszukać na siatce miejsce przecięcia się linii wieku i wzrostu w centymetrach (lub wagę w kilogramach). Prawidłowa waga dla niemowląt powinna mieścić się między 25. a 75. centylem.

2. Jakie są metody ważenia noworodka?

Waga dziecka i jej prawidłowy przyrost to bardzo istotne parametry, pozwalające na ocenę rozwoju malucha.

Przyrost masy ciała dziecka można monitorować poprzez:

  • ważenie dziecka w gabinecie lekarskim,
  • ważenie w domu z wykorzystaniem specjalnej wagi niemowlęcej lub lekarskiej,
  • ważenie w domu tradycyjną wagą łazienkową (choć nie jest tak dokładna, jak waga przeznaczona dla niemowląt).

3. Jaka jest średnia waga niemowlęcia urodzonego w terminie?

Ile waży noworodek? Średnia waga noworodka (donoszonego) wynosi 3,2-3,6 kg. Jednak odchylenia od tej normy nie muszą być powodem do niepokoju. Na wagę malucha wpływa bowiem wiele czynników. Dlatego też prawidłowa waga noworodka może być nieco mniejsza lub większa od ogólnej średniej.

Od czego zależy waga dziecka po urodzeniu? To, ile będzie ważyć dziecko przy porodzie, zależy m.in. od genów, trybu życia ciężarnej, przebiegu ciąży, czy płci dziecka (statystycznie chłopcy ważą nieco więcej). Waga urodzeniowa dziecka zależy także od tego, czy ciąża była pojedyncza, czy mnoga.

W określeniu urodzeniowej wagi dziecka pomóc mogą dostępne w sieci narzędzia szacujące średnią wagę płodu (np. kalkulator ile będzie ważyć moje dziecko po porodzie).

Ile powinno ważyć miesięczne dziecko?

To, ile waży miesięczne dziecko, zależy od wielu czynników. Wpływ na masę dziecka ma zarówno sposób karmienia i to jak szybko przybiera ono na wadze, jak i jego waga początkowa, czy wzrost. Średnio jednak miesięczne dziecko waży 4,2-4,5 kg.

Ile waży 2-miesięczne dziecko?

A ile powinno ważyć 2-miesięczne dziecko? Średnia waga 2-miesięcznego dziecka to 4,5-6,5 kg.

Ile waży 3-miesięczne dziecko?

Waga 3-miesięcznego dziecka, w zależności od płci i wagi urodzeniowej, waha się najczęściej między 4,5 a 7,5 kg.

Ile powinno ważyć 4-miesięczne dziecko?

Dziecko w tym wieku waży średnio 5,3-8,5 kg.

Ile waży 5-miesięczne dziecko?

Waga 5-miesięcznego dziecka najczęściej mieści się w przedziale 5,9-9,5 kg.

Ile powinno ważyć 6-miesięczne dziecko?

A ile waży półroczne dziecko? W tym czasie wiele mam wprowadza pierwsze pokarmy uzupełniające do menu niemowlaka. Maluszki w tym wieku ważą zwykle ok. 6,5-10 kg.

Ile waży 7-miesięczne niemowlę?

7-miesięczne dziecko powinno ważyć średnio 6,7-10,5 kg. W tym czasie maluch nie przybiera na wadze już tak intensywnie. Choć w 7 miesiącu życia podstawą diety jest wciąż mleko mamy, to jednak w diecie maluszka pojawiają się coraz to nowe składniki.

Ile powinno ważyć 8-miesięczne dziecko?

Dziecko w wieku 8-miesięcy waży średnio 7-11 kg.

Ile ważą roczne dzieci?

Ile waży roczne dziecko? Waga rocznego dziecka zależna jest od jego wagi urodzeniowej. Zakłada się, że dziecko w ciągu roku powinno potroić swoją wagę urodzeniową. Średnia waga dzieci w tym wieku to 7,5-12,5 kg.

Dziecko 2 lata – waga

Ile waży maluch, który skończył 2 lata? Podobnie, jak w każdym innym przypadku, masa ciała 2-latka zależna jest od wielu czynników. Jednak średnio przyjmuje się, że dzieci w tym czasie powinny ważyć 10-16 kg.

3.1. Ile powinno ważyć niemowlę: tabela wagi dziecka

Dla ułatwienia, powyższe informacje na temat prawidłowej masy ciała u dzieci, zostały ujęte w tabeli wagi noworodków i niemowląt.

Wiek dzieckaWaga dziecka
miesięczne dziecko4,2-4,5 kg
2-miesięczne dziecko4,5-6,5 kg
3-miesięczne dziecko4,5-7,5 kg
4-miesięczne dziecko5,3-8,5 kg
5-miesięczne dziecko5,9-9,5 kg
6-miesięczne dziecko6,5-10 kg
7-miesięczne dziecko6,7-10,5 kg
8-miesięczne dziecko7-11 kg
9-miesięczne dziecko7,5-11,5 kg
10-miesięczne dziecko7,5-12 kg
11-miesięczne dziecko7,8-12,3 kg
roczne dziecko7,5-12,5 kg

4. Utrata wagi niemowlęcia po urodzeniu

Każde dziecko zostaje zważone zaraz po urodzeniu. W czasie swojego pobytu w szpitalu dziecko ważone jest jeszcze kilka razy. W tym czasie obserwuje się zwykle spadek wagi noworodka. Utrata wagi w pierwszych dobach jego życia jest zjawiskiem naturalnym, jeśli nie przekracza 5-10 proc. masy urodzeniowej.

Jednak, gdy utrata masy ciała jest większa lub pogłębia się w późniejszym czasie, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

5. Przybieranie na wadze niemowląt

Ile dziecko powinno przybierać na wadze? Przyjmuje się, że noworodki przybierają ok. 200 g tygodniowo. Czasem przyrost jest jednak nieco większy (noworodek przybiera 400 g tygodniowo) lub mniejszy.

W kolejnych miesiącach masa ciała dziecka będzie się dalej stopniowo zwiększać. Przyjmuje się, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy waga niemowlaka powinna wzrosnąć dwukrotnie (podwojenie masy urodzeniowej), a pod koniec pierwszego roku trzykrotnie. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się inaczej.

W ocenie przybierania na wadze pomocna jest też siatka centylowa wagi. Skala między 25. a 75. centylem to tzw. wąska norma, wskazująca odpowiednią wagę niemowlaka. Jednakże obaw nie powinien budzić także wynik między 10. a 90. centylem. Rozwój dziecka przebiega bowiem prawidłowo, jeśli waga i wzrost znajdują się na tej samej linii.

Dbając o prawidłową wagę dziecka, należy pamiętać, że:

  • niemowlę zazwyczaj samo wyznacza pory, o których chce coś jeść – zazwyczaj jest to moment obudzenia się ze snu;
  • znakiem, że dziecko jest nienajedzone po posiłku, powinno być przygryzanie piąstek lub rozglądanie się maleństwa,
  • należy kontrolować kupki niemowlaka,
  • ważenie niemowlaka powinno się odbywać podczas każdej wizyty u pediatry; częstsze ważenie zalecane jest wtedy, gdy niemowlę płacze, często wymiotuje lub cierpi na niestrawność.

6. Jak często należy ważyć niemowlę?

Stały przyrost masy noworodka i niemowlaka jest jedną z oznak, że maluch odżywia się prawidłowo i zdrowo rośnie. Dlatego też ważne jest regularne ważenie dziecka. Jednak zbyt częste porównywanie pomiarów nie jest wskazane. Nie zaleca się sprawdzać, ile przybiera noworodek dziennie, gdyż niemowlęta i noworodki przybierają na wadze skokowo (co kilka dni).

O ile dziecko nie choruje lub lekarz nie wskaże inaczej, zaleca się ważyć niemowlę:

  • raz w miesiącu (do ukończenia 6. miesiąca),
  • co dwa/trzy miesiące (do ukończenia 12. miesiąca),
  • dwa/trzy razy w roku (powyżej 1. roku życia).

7. Jakie są normy dotyczące przyrostu wagi niemowląt?

Ile noworodek przybiera na wadze? Zwykle przyjmuje się normy przyrostu masy niemowlaka karmionego piersią według wskaźników R. Lawrence:

  • 26-31 g/dobę (0-3 miesiące),
  • 17-18 g/dobę (3-6 miesięcy),
  • 12-13 g/dobę (6-9 miesięcy)
  • 9 g/dobę (9-12 miesięcy).

Warto jednak pamiętać, że są to jedynie ogólne normy przyrostu wagi noworodka i niemowlaka. Jednak każde dziecko rośnie nieco w innym tempie. A to, ile powinno przybierać dziecko (karmione piersią lub butelką), będzie zależało od wielu zmiennych. Dlatego też niewielkie odchylenia od normy wagi noworodka i niemowlaka nie zawsze muszą wskazywać na nieprawidłowości.

To czy przyrost wagi dziecka jest prawidłowy można sprawdzić także za pomocą dostępnych w sieci narzędzi (kalkulator przyrostu wagi niemowlaka, kalkulator wagi noworodka, czy kalkulator wagi niemowlaka karmionego piersią). A wszelkie obawy i niejasności warto omówić z lekarzem.

8. Jakie wskaźniki zdrowia można odczytać z przyrostu wagi niemowlęcia?

Zbyt mały przyrost masy ciała niemowlęcia może być oznaką, że dziecko odżywia się nieprawidłowo. Przyczyną takiego stanu może być m.in. niewłaściwy odruch ssania u dziecka, zbyt mała podaż pokarmu, nieskuteczne karmienie piersią (słaba laktacja).

Niepokojące mogą być także zbyt duże przyrosty masy ciała, które mogą być skutkiem przejadania się dziecka. Najczęściej jest to konsekwencja zbyt częstego podawania pokarmu, czy nieprawidłowego przyrządzania mieszanek (zbyt duża ilość mieszanki w stosunku do ilości wody).

Przyrost wagi niemowlęcia jest także ważną informacją o stanie zdrowia dziecka. Zaburzenia przyrostu mogą wskazywać na pewne nieprawidłowości, takie jak:

Wszelkie zaburzenia przyrostu masy ciała u dzieci, czy nieprawidłowe BMI niemowlaka, najlepiej jest omówić z lekarzem pediatrą.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze