Rozszerzenie diety niemowlaka, czyli co możemy podać dziecku po 4. miesiącu życia
Z rozszerzaniem diety niemowlaka nie trzeba się spieszyć, zwłaszcza jeśli karmisz piersią – Twoje mleko przez pierwsze pół roku życia maluszka w zupełności wystarczy, aby pokryć wszystkie jego potrzeby żywieniowe. W końcu jednak nadejdzie moment, kiedy trzeba wprowadzić nowości do diety dziecka. Wielu rodziców ma wątpliwości co do wyboru pierwszych, innych niż mleko, pokarmów. Co zrobić, aby uniknąć niepotrzebnych stresów?
1. Dlaczego warto wprowadzać nowe produkty żywnościowe?
Zarówno karmienie mlekiem modyfikowanym, jak i karmienie piersią warto w odpowiednim czasie uzupełnić o nowe produkty żywnościowe. Dlaczego? Dziecko w ten sposób poznaje nowe smaki, ale też konsystencję posiłków. Ważne jest więc, aby kosztowanie kolejnych warzyw czy dań kojarzyło się maluchowi pozytywnie i nie było powodem do stresu dla rodziców.
2. Kiedy pierwszy posiłek?
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, dietę niemowlaka należy rozszerzać najwcześniej po ukończeniu przez dziecko 4. miesiąca życia i nie później niż przed ukończeniem 7. miesiąca życia. Pomiędzy 8, a 10 miesiącem życia dziecko jest najbardziej wrażliwe na nowe smaki, a ponadto w tym okresie nauka żucia, gryzienia i połykania przychodzi mu z większą łatwością. I chociaż nie ma sensu zanadto spieszyć się z rozszerzaniem diety malucha, równie niekorzystne będzie zwlekanie z wprowadzaniem nowości.
Oprócz zaleceń ekspertów należy też uwzględnić gotowość samego dziecka – powinno ono już siedzieć samodzielnie lub z niewielkim podparciem, wykazywać zainteresowanie jedzeniem, a także chwytać je i wkładać do buzi. Ważne jest również, aby nie wypychało odruchowo jedzenia z ust językiem. Jeśli uważasz, że nadszedł odpowiedni moment na pierwszą zupkę, zadbaj o odpowiednią atmosferę – niemowlę powinno być wypoczęte i w dobrym humorze. Najpierw podaj mu posiłek mleczny – głodne dziecko szybko się zdenerwuje i zniechęci do próbowania nowych produktów.
3. Co może jeść czteromiesięczne dziecko?
Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że karmienie mlekiem modyfikowanym pozwala na nieco wcześniejsze rozszerzanie diety niemowlaka, a więc ok. 4 miesiąca życia dziecka. W przypadku karmienia piersią zaleca się poczekać do 6. miesiąca życia. A co można podawać maluchowi? Najlepiej jest zacząć od pojedynczych produktów.
Na pierwsze posiłki warto wybrać warzywa nie uczulające, jak gotowane ziemniaki, dynię lub marchew, zaś jeśli chodzi o owoce – jabłko. Każdy kolejne warzywo lub owoc podawaj z kilkudniowym odstępem, dzięki czemu łatwiej Ci będzie wykluczyć elementy diety wywołujące u malucha reakcję alergiczną lub powodujące problemy trawienne. Po dwóch – trzech tygodniach możesz robić zupki składające się z ziemniaka i dyni lub ziemniaka i marchewki.
Na początkowych etapach rozszerzania diety niemowlaka jadłospis malucha jest bardzo prosty. W kolejnych miesiącach życia dziecka można dodawać nowe warzywa, ugotowane żółtko jajka kurzego bądź mięso, zaś na deser - owoce.
4. Po jakie produkty warto sięgać?
Przygotowując zupki dla swojego dziecka zawsze sięgaj po zdrowe warzywa, a jeśli to możliwe – pochodzące z ekologicznych upraw. Do posiłków malucha nie dodawaj cukru ani soli. Chociaż takie zupki dorosłym wydają się mdłe, dzieciom mogą smakować, ponieważ nie znają one innego smaku. Staraj się też podawać produkty jak najmniej przetworzone. Dania dla czteromiesięcznego dziecka najlepiej jest przygotowywać samodzielnie, a jeśli nie masz na to czasu – wybieraj gotowe zupki przeznaczone dla dzieci w odpowiednim przedziale wiekowym i zawsze sprawdzaj ich skład.
5. Jak często podawać zupki?
W przypadku niemowląt czteromiesięcznych podawanie piersi lub karmienie mlekiem modyfikowanym powinno być podstawą żywienia, a wprowadzane produkty uzupełnieniem tej diety. Na początek podawaj maluchowi 1-2 łyżeczki gotowanych i zmiksowanych warzyw. Przy pierwszych próbach dziecko najprawdopodobniej będzie wypluwało zupkę, ale po pewnym czasie z pewnością pójdzie Wam lepiej.
Artykuł sponsorowany
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.