Trwa ładowanie...

Nagle skacze ci ciśnienie? To może być wina tych leków

Avatar placeholder
21.11.2024 07:49
Leki na przeziębienie mogą zaszkodzić
Leki na przeziębienie mogą zaszkodzić (Getty Images)

Katar, kaszel, ból gardła - sezon chorób układu oddechowego w pełni. Wiele osób leczy się na własną rękę dostępnymi w aptece preparatami na przeziębienie, które obiecują szybką ulgę przy objawach infekcji. Jednak eksperci zalecają ostrożność podczas stosowania zawartej w nich substancji czynnej – pseudoefedryny.

spis treści

1. Skutki uboczne pseudoefedryny

Pseudoefedryna to substancja o działaniu sympatykomimetycznym, stosowana głównie w leczeniu objawów przeziębienia, grypy oraz alergii, takich jak przekrwienie błony śluzowej nosa. Choć jest skuteczna w zmniejszaniu obrzęku błon śluzowych, może wywoływać różne skutki uboczne, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu lub w przypadku nadużywania.

Skutki uboczne nawet krótkotrwałego stosowania pseudoefedryny uderzają w:

  • układ sercowo-naczyniowy - nagły wzrost ciśnienia tętniczego, kołatanie i przyspieszenie akcji serca (tachykardia),

  • układ nerwowy: bezsenność, drażliwość, niepokój lub uczucie pobudzenia, bóle i zawroty głowy,

  • przewód pokarmowy: nudności, suchość w ustach, zaburzenia trawienia.

Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"

Nadużywanie pseudoefedryny może prowadzić do uzależnienia, szczególnie u osób stosujących ją w celach pozamedycznych.

2. Pseudoefedryna. Uwaga na wysokie ciśnienie krwi i choroby nerek

Europejska Agencja Leków (EMA) już w 2023 roku zbadała bezpieczeństwo preparatów zawierających pseudoefedrynę i wydała zalecenia: leków tych nie powinni stosować pacjenci z ciężkim lub niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym lub ciężką chorobą nerek.

Przyjmowanie go może zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu tylnej odwracalnej encefalopatii (PRES) lub zespołu odwracalnego zwężenia naczyń mózgowych (RCVS). Te rzadkie zaburzenia neurologiczne są związane ze zmniejszonym przepływem krwi do mózgu i mogą nawet zagrażać życiu.

Zobacz także: Zdradzili, jaki był pierwszy objaw demencji. Żałują, że go zignorowali

3. Zwróć uwagę na takie symptomy

Jednak w przypadku wczesnej diagnozy i leczenia objawy te są zwykle odwracalne. Jeżeli jesteś pacjentem wysokiego ryzyka przyjmującym leki zawierające pseudoefedrynę i zauważysz u siebie objawy PRES lub RCVS, zalecana jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.

Zespół odwracalnej tylnej encefalopatii (ang. PRES) to rzadki zespół neurologiczny spotykany w przebiegu gestozy, niewydolności nerek, złośliwego nadciśnienia tętniczego, zespołu niewydolności wielonarządowej. Zdarza się też u chorych w trakcie chemioterapii, po przeszczepach narządów czy po transfuzji krwi.

Z kolei zespół odwracalnego zwężenia naczyń mózgowych (ang. RCVS) jest zaburzeniem naczyniowo-mózgowym związanym z wieloogniskowym zwężeniem tętnic. Najczęściej dotyka kobiet w wieku 20-50 lat i objawia się głównie silnym bólem głowy i skokiem ciśnienia.

Symptomy, które powinny cię zaniepokoić pod kątem tych zespołów obejmują:

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze