Trwa ładowanie...

Słaba druga kreska na teście ciążowym – czy oznacza ciążę?

Avatar placeholder
13.05.2021 15:54
Słaba druga kreska na teście ciążowym sprawia kłopot, ponieważ ciężko ustalić, czy ten jest pozytywny, czy też nie
Słaba druga kreska na teście ciążowym sprawia kłopot, ponieważ ciężko ustalić, czy ten jest pozytywny, czy też nie (123rf)

Słaba druga kreska na teście ciążowym sprawia kłopot, ponieważ ciężko ustalić, czy ten jest pozytywny, czy też nie. Choć zdarza się, że badanie może wskazywać błędny wynik, najczęściej jednak druga, nawet bardzo blada kreska oznacza, że doszło do zagnieżdżenia się zarodka. Test wskazuje na ciążę. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Czy słaba druga kreska na teście ciążowym oznacza ciążę?

Słaba druga kreska na teście ciążowym sprawia, że odpowiedź na pytanie „czy jestem w ciąży” nie jest oczywista.

Pojawia się niepewność, ponieważ przyjmuje się, że oznaką ciąży są dwie grube kreski na teście. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli linia pozytywnego wyniku testu ciążowego jest widoczna, zwykle wskazuje to, że doszło do zapłodnienia.

Jak wygląda słaba druga kreska na teście ciążowy? Na tym, w którym wykorzystuje się czerwony barwnik, słabo widoczna linia będzie sprawiać wrażenie jasnoróżowej. W testach, w których zastosowano niebieski barwnik, widoczna jest linia jasnoniebieska. Każda linia wskazująca na pozytywny wynik testu ciążowego, niezależnie od koloru czy nasycenia, oznacza ciążę.

2. Kiedy zrobić test ciążowy?

Zobacz film: "1/3 par czeka około dwóch lat na pozytywny wynik testu ciążowego"

Test ciążowy wykrywa obecność hormonu ciążowego hCG (gonadotropina kosmówkowa), który w organizmie pojawia się w czasie ciąży. To dlatego nazywa się go hormonem ciążowym. Jest produkowany przez zarodek, a później przez łożysko.

Gdy test ciążowy stwierdzi obecność hCG, świadczy to o zagnieżdżeniu się jaja płodowego w błonie śluzowej macicy. Wraz z rozwojem ciąży poziom hormonu wzrasta, co ma wpływ na wykrywanie go przy pomocy testu. To dlatego test ciążowy najlepiej wykonać w dniu spodziewanej miesiączki lub po jej terminie, nie wcześniej.

3. Dlaczego druga kreska na teście ciążowym jest słaba?

Nie w każdym przypadku ciąży test pokazuje dwie wyraźne, grube kreski. Zależy to zarówno od wieku ciąży, jak i momentu, w którym przeprowadzane jest badanie. Generalnie jeżeli wykonane jest poprawnie (czyli test zadziałał), pokazuje się linia kontrolna. Druga kreska oznacza ciążę. Jej brak oznacza, że nie doszło do zapłodnienia.

Intensywność kreski na teście ciążowym zależy od poziomu hormonu hCG w moczu. Jeżeli linia jest słabo widoczna, zazwyczaj oznacza to, że jego stężenie jest małe. Może mieć to związek z tym, że test został wykonany na wczesnym etapie ciąży. Badanie wykonane ponownie za jakiś czas prawdopodobnie wskaże linię wyraźniejszą.

Kolejną przyczyną słabo widocznej linii pozytywnego wyniku testu ciążowego jest spożycie zbyt dużej ilości wody bądź innych płynów przed badaniem. To sprawia, że łatwiej uzyskać próbkę moczu, jednak prowadzi także do zmniejszenia stężenia hCG.

4. Co robić, by test ciążowy był wiarygodny?

Co robić, by uniknąć występowania słabo widocznych linii, a test był wiarygodny?

Przede wszystkim należy zastosować się do wskazówek i instrukcji producenta testu. Trzeba także sprawdzić, czy jest on pełnowartościowy. Gdy produkt jest przeterminowany lub przechowywany w złych warunkach (nieodpowiednia temperatura, wilgoć), może wskazać błędny wynik.

Kupując testy ciążowe, takie jak:

  • test ciążowy paskowy (test zanurza się w pojemniku z zebranym moczem),
  • test płytkowy, inaczej kasetkowy (krople moczu nanosi się na płytkę testu za pomocą pipety),
  • test strumieniowy (test umieszczany jest bezpośrednio pod strumieniem moczu),

trzeba pamiętać, że mogą mieć one różną czułość. Oznacza to, że różnią się - nie wszystkie wykrywają ten sam poziom hormonów.

Najczulsze testy ciążowe (czułość mniejsza niż 500 IU/l) mogą wykryć ciążę już 10 dni po zapłodnieniu. Testy o niższej czułości (500-800 IU/l wynik) dodatni wskazują 14 dni od momentu zapłodnienia (czyli można się go spodziewać w momencie spodziewanej miesiączki). Testy posiadające czułość powyżej 800 IU/l wynik dodatni pokażą po 3 tygodniach, to jest tydzień po planowanej miesiączce.

Test ciążowy najlepiej wykonać rano, zaraz po przebudzeniu. Wówczas poziom hCG jest wyższy. Nie należy przed badaniem pić zbyt dużo. Spożywanie dużych ilości płynów, w tym wody, przed wykonaniem testu może zmniejszyć poziom hCG w organizmie.

Jeżeli pojawiła się słaba druga kreska na teście ciążowym, warto za jakiś czas wykonać drugi test. Aby mieć pewność, można wykonać test cyfrowy, laboratoryjny test ciążowy z krwi lub moczu lub udać się do lekarza. Trzeba jednak pamiętać, że na USG podczas wizyty ginekologicznej pęcherzyk ciążowy w macicy jest widoczny dopiero wtedy, gdy stężenie beta hCG jest na poziomie minimum 1000–1200 mIU/ml, to jest w 5.– 6. tygodniu ciąży.

5. Kiedy jasna kreska na teście nie oznacza ciąży?

W niektórych sytuacjach blada kreska na teście ciążowym po czasie, czyli po terminie miesiączki, nie będzie oznaczała ciąży. Dzieje się tak, gdy:

  • doszło do zapłodnienia i samoistnego poronienia. Wówczas w niedługim czasie pojawi się miesiączka,
  • test jest wadliwy,
  • producent testu zastrzegł, że wynik badania jest nieważny po 10 minutach. Po tym czasie może pojawić się dodatkowa kreska, która nie oznacza ciąży.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze