Krew - skład, funkcja, choroby
Krew to płyn ustrojowy o zabarwieniu mocnoczerownym lub różowym. Barwa krwi zależy od ilości barwnika, czyli hemoglobiny. Każdy człowiek w swoim organizmie posiada około 5 litrów krwi. Krew cały czas, niezatrzymanie krąży przez sieć naczyń krwionośnych, które docierają do każdej tkanki w naszym organizmie.
1. Skład krwi
Krew to płynna tkanka, która krąży po naszym organizmie. W skład krwi wlicza się osocze, krwinki białe, krwinki czerwone oraz płytki krwi. Osocze stanowi około 60 % składu krwi. Osocze natomiast składa się w większości z wody oraz związków organicznych i nieorganicznych na przykład: białka (albuminy, globuliny, fibrynogen), kwasów tłuszczowych, glukozy, witamin i soli mineralnych. W osoczu znajdują się także białka, które odpowiadają za prawidłowe krzepnięcie krwi, a także składniki morfotyczne, które spełniają określone funkcje. Nasza krew w większości przypadków ma kolor czerwony.
Dzieje sie tak za sprawą obecności hemoglobiny, która znajduje się w erytrocytach, czyli krwinkach czerwonych. Hemoglobina łączy się z tlenem w płucach (hemoglobina utlenowana nadaje krwi jasnoczerwony kolor), a potem oddaje go wszystkim tkankom i narządom (krew pozbawiona tlenu ma barwę ciemnoczerwoną). Hemoglobina odtlenowana trafia z powrotem do naszych płuc, gdzie jeszcze raz wiąże się z tlenem. Krwinki czerwone, które wchodzą w skład krwi odpowiedzialne są za transportowanie tlenu do wszystkich komórek naszego ciała.
Krwinki białe, inaczej leukocyty, odpowiedzialne są obronę naszego organizmu przed wszelkimi infekcjami, natomiast płytki krwi odpowiedzialne są na krzepnięcie krwi i zatrzymywanie krwawienia. Krew można podzielić na dwa rodzaje ze względu na stopień utlenowania - jest to krew utlenowana i odtlenowana. Krew utlenowana przepływa przez tętnice dużego obiegu oraz przez żyły małego obiegu, natomiast krew odtlenowana przepływa na odwrót, czyli tętnicach obiegu małego i żyłach obiegu dużego.
2. Funkcja krwi
Krew pełni bardzo wiele ważnych funkcji. Najważniejszą funkcją krwi jest transportowanie tlenu z płuc do wszystkich tkanek. Krew przenosi dwutlenek węgla, który jest skutkiem ubocznym przemiany materii do płuc. Przeniesiony do płuc jest wydychany wraz z powietrzem. Kolejną ważną funkcją, którą spełnia krew, jest transportowanie wszystkich substancji odżywczych z dostarczonego pożywienia do wszystkich tanek znajdujących się w naszym ciele.
Za sprawą obecnych we krwi leukocytów broni nas przed wszystkimi bakteriami oraz infekcjami, natomiast obecne we krwi osocze sprawia, że przestajemy krwawić, kiedy się skaleczymy. Ważna informacją o której mało kto wie, jest fakt, że wszystkie składniki krwi się odnawiają. Krew podlega ciągłej wymianie. Wymienia się cztery główne grupy krwi. Są to: grupa A, B, AB, 0. Przy każdej grupie krwi obecny jest znaczek RH + lub -, który oznacza obecność lub nieobecność antygenuD.
Zobacz także:
3. Co to jest anemia?
Jeśli w składnie naszej krwi pojawi się zbyt mała ilość krwinek czerwonych, wówczas mamy do czynienia z anemią. Jeśli natomiast mamy ich zbyt wiele, występuje czerwienica rzekoma. Kiedy mamy za dużo białych krwinek, to jest do główny objaw białaczki, a kiedy posiadamy ich za mało, mówimy o leukopenii. Kolejną często występującą chorobą związaną z krwią jest zakrzepica lub hemofilia, która związana jest z nieprawidłowym krzepnięciem krwi. Zazwyczaj, jeśli mówimy o nieprawidłowościach w składzie krwi lub nieprawidłowościach związanych z układem krwiotwórczym, to najczęściej jest to objawem: białaczki, hemofilii lub anemii.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.