Nerki - funkcje, choroby

Nerki to parzysty narząd układu moczowo-płciowego. Kształtem przypominają ziarno fasoli i leżą w przestrzeni pozaotrzewnowej jamy brzusznej po obu stronach kręgosłupa w niedalekiej odległości od wątroby i żołądka. Jeśli zegniemy rękę w łokciu, położymy delikatnie powyżej biodra i lekko przydusimy – wyczujemy je.

Nerki bowiem ułożone są na wysokości dwóch ostatnich kręgów piersiowych kręgosłupa i trzech pierwszych kręgów lędźwiowych. Z tym, że lewa znajduje się wyżej. Każda z nich jest rozmiarów 10-12 cm (długość) na 5-6 cm (szerokość) na 3-4 cm (grubość). Średnio ważą około 120-200 gramów każda.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Nerki - funkcje

Nerki to niezwykle ważne narządy. Bez nich nie byłoby możliwe prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jeśli doszłoby do krańcowego upośledzenia ich funkcji, nastąpiłoby zagrożenie życia człowieka. Najważniejszą funkcją nerek jest oczyszczanie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii. Nerki filtrują osocze i produkują mocz, z którym owe produkty są wydalane.

Oprócz tego regulują objętość płynów ustrojowych. Nerki mają wpływ na ciśnienie tętnicze, prawidłową produkcję erytropoetyny, równowagę kwasowo-zasadową, czyli ph krwi oraz na układ kostny poprzez produkowanie aktywnych form witaminy D3.

Starożytne sposoby na odkwaszenie organizmu

Wiele popularnych dolegliwości i problemów ze zdrowiem może być wynikiem zachwiania równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. To właśnie zakwaszenie może...

Nerki - choroby

Zazwyczaj choroby nerek są podstępne. Mogą rozwijać się latami, nie dając przy tym żadnych symptomów, niszcząc narządy doszczętnie. Dlatego ważne jest, by raz do roku udać się do lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie na badanie moczu. Jest bezbolesne, a pozwoli wykryć rozwijającą się chorobę już w początkowym jej stadium.

Po otrzymaniu wyniku badania warto zwrócić uwagę na ilość białka w moczu. Już jego niewielka ilość może narządom zaszkodzić. Nie powinno być także krwinek białych i czerwonych, wałeczków, dużej ilości bakterii. Mocz powinien mieć za to klarowny kolor. Jeśli jest nieprzejrzysty, ma nieprzyjemny zapach znacznie różniący się od woni uryny oraz jest „gęsty” – lekarz pierwszego kontaktu przepisze specjalne leki lub wyda skierowanie do nefrologa.

Innymi objawami chorób nerek mogą być: bolesność w okolicy lędźwiowej, złe samopoczucie, apatia, senność, bladość skóry, gorączka, obrzęki nóg, podwyższone ciśnienie krwi, zaparcia. Zauważyć można również skąpomocz lub zbyt częste jego oddawanie. W każdym z tych przypadków warto zarejestrować się u internisty lub nefrologa. Jednak przed wizytą wykonać należy morfologię, badanie ogólne moczu, badanie poziomu mocznika, kreatyniny, glukozy oraz jonogram.

Lekarz powinien wykonać badania specjalistyczne. Może to być USG, czyli badanie falami dźwiękowymi, urografia – badanie układu moczowego promieniami RTG po podaniu kontrastu oraz scyntygrafia – dożylnie zostaje podany znacznik izotopowy, który śledzi połączona z komputerem gammakamera.

Nerki - kłębuszkowe zapalenie nerek

Ten typ zapalenia nerek pojawia się w odpowiedzi organizmu na zakażenia bakteryjne lub wirusowe. Dochodzi do niego często po przebytych infekcjach gardła lub skóry. Najczęściej wywołują je paciorkowce, gronkowce, wirus ospy wietrznej, meningokoki i pneumokoki. Choroba polega na gromadzeniu się w drobnych naczyniach kłębuszków nerkowych antygenów bakterii. Powoduje to reakcje immunologiczne, które bronią organizm przed nieproszonym intruzem i wytwarzają substancje, które mają za zadanie go zniszczyć. W ten sposób dochodzi do stanu zapalnego.

Kłębuszkowe zapalenie nerek często przebiega bezobjawowo i ustępuje samo. Zdarzają się jednak przypadki, gdy jego stan się zaostrza. Pojawia się ból, złe samopoczucie, utrudnione oddawanie moczu, sporadycznie gorączka. Należy wprowadzić leczenie farmakologiczne.

Nerki - odmiedniczkowe zapalenie nerek

W dużej liczbie przypadków jest wynikiem nieleczonego lub źle leczonego zakażenia dróg moczowych. W konsekwencji tego dochodzi do uszkodzenia tkanki śródmiąższowej nerek oraz komórek kanalików nerkowych. Chorobę należy jak najszybciej wyleczyć, by nie rozwinęła się w zagrażającą życiu niewydolność narządów.

Przyczyny odmiedniczkowego zapalenia nerek to w 80 procentach bakterie, w tym E. coli. Dostają się one do dróg moczowych i przez moczowody do nerek. Choroba może być również wywołana przez wirusy z rodziny Herpes, w tym wirusy opryszczki lub grzyby – najczęściej u pacjentów po antybiotykoterapii i z obniżoną odpornością.

Do głównych objawów tego typu zapalenia nerek należy wysoka gorączka, ból podczas oddawania moczu, częstomocz, krwiomocz, nadciśnienie tętnicze, osłabienie, nudności, wymioty.

Nerki - śródmiąższowe zapalenie nerek

Przez lata może przebiegać bezobjawowo, a do jego wystąpienia może przyczynić się długotrwające przyjmowanie leków takich jak aspiryna, ibuprofen czy penicylina. Są to substancje nefrotoksyczne, które w dużych ilościach prowadzą do zaburzeń funkcjonowania całego narządu, chociaż stan zapalny obejmuje zazwyczaj tkankę miąższu oraz cewki nerkowe.

Objawami śródmiąższowego zapalenia nerek mogą być: stan podgorączkowy lub gorączka, wysypka, skąpomocz, ból w okolicy lędźwi.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Urologia i nefrologia
najnowsze pytania

Pomocni lekarze

Artykuły Urologia i nefrologia
Urologia i nefrologia

Wiek nie jest barierą

Artykuł sponsorowany Według badania „Między nami kobietami" przeprowadzonego w ramach kampanii „CoreWellness - wewnętrzna siła" (badanie zostało zlecone przez markę TENA) wynika, że około 76% Polek, które ukończyły 45. rok życia boi się zmian, które...

Urologia i nefrologia

Bądź piękna mimo dolegliwości!

Artykuł sponsorowany Badanie „Między nami kobietami", które zostało przeprowadzone na zlecenie marki TENA w ramach kampanii „Core Wellness - wewnętrzna siła", wykazało, że dla większości (64%) kobiet doświadczających nietrzymania moczu (NTM), najważniejszym...

Urologia i nefrologia

Sprawdź, czy jesteś narażona na NTM!

Nietrzymanie moczu (NTM), określane również mianem inkontynencji, to przypadłość, która uchodzi za domenę kobiet przechodzących menopauzę. Warto jednak uświadomić sobie, że z niekontrolowanymi wyciekami moczu zmagają się także młode kobiety. Czy jesteś...

Urologia i nefrologia

Ochrona skóry przy nietrzymaniu moczu

Ochrona skóry przy nietrzymaniu moczu

Uszkodzenia skóry przy nietrzymaniu moczu Osoby z nietrzymaniem moczu czesto borykają się również z uszkodzeniami skórnymi, np. zapaleniem skóry. Wróć do artykułu i dowiedz się więcej.

Urologia i nefrologia

Krwiomocz (WIDEO)

Krwiomocz (WIDEO) Odtwórz wideo

Widoczna gołym okiem obecność w moczu erytrocytów (krwinek czerwonych) w ilości zmieniającej jego zabarwienie, nazywana jest krwiomoczem. Jeśli zjawisko to jest obecne, jednak jego zauważenie umożliwia dopiero specjalistyczne badanie, to takie zjawisko...

Urologia i nefrologia

Dieta dla chorych na wypalenie nadnerczy

Dieta dla chorych na wypalenie nadnerczy

Objawy wypalenia nadnerczy Wypalenie nadnerczy jest stanem, w którym nadnercza i oś przysadka-podwzgórze-nadnercza nie pracują prawidłowo. Praca tych narządów jest zaburzona. **W efekcie nie wydzielają one odpowiedniej ilości kortyzolu. Jedną z przyczyn...

Urologia i nefrologia

Nietrzymanie moczu u mężczyzn (prezentacja edukacyjna)

Nietrzymanie moczu u mężczyzn (prezentacja edukacyjna)

Inkontynencja jest powszechna i uleczalna Jeśli masz problem z nietrzymaniem moczu, możesz czuć się zakłopotany. Ale dobrą wiadomością jest to, że nie musisz tego znosić. Wbrew temu, co wielu mężczyzn myśli, nietrzymanie moczu nie jest normalnym objawem...

Urologia i nefrologia

Jak rozpoznać ból nerek?

Jak rozpoznać ból nerek?

Gdy bolą nerki Kłuje cię w boku. Nie jesteś pewien, czy to kręgosłup, czy mięśnie. To pewnie nerki - myślisz. Przyczyn takiego bólu może być jednak dużo. A jeśli dokuczają nerki - muszą być zdiagnozowane wyjątkowo szybko. Jakakolwiek zwłoka może zakończyć...

Urologia i nefrologia

5 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, kiedy wstrzymujesz mocz

5 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, kiedy wstrzymujesz mocz

Wstrzymywanie moczu Wstrzymywanie moczu zdarzyło się prawdopodobnie każdemu z nas. Kiedy jesteśmy zajęci pracą, śpieszymy się, często wizytę w toalecie odkładamy na drugi plan. Wiele osób też powstrzymuje się, ponieważ czuje dyskomfort, korzystając z...

Urologia i nefrologia

Czy krzywy zawsze oznacza gorszy?

Czy krzywy zawsze oznacza gorszy?

Temat penisa jest dla mężczyzn niezwykle ważny i delikatny. Wydawać by się mogło, że to częsty motyw przewodni ich rozmów, ale w praktyce nie jest on poruszany w męskim gronie. Wszelkie problemy czy nieprawidłowości traktowane są jako tabu, o którym czyta...