Leukocytoza – czym jest, choroby
Leukocytoza jest to stan, kiedy liczba krwinek białych jest znacznie przekroczona. Granica białych krwinek nie powinna przekroczyć 10 tys. komórek/µl. Leukocytoza nie musi być objawem choroby może być przyczyną stanu zapalnego, albo jest wynikiem fizjologicznych czynników. Badanie jest wykonywane w sytuacji podejrzenia, że organizm nie funkcjonuje prawidłowo.
1. Co to jest leukocytoza?
Leukocytoza jest to stan, kiedy w organizmie rośnie ilość białych krwinek. Nie jest to rzadki stan, ponieważ zdarza się przy każdej infekcji i oczywiście poważnej chorobie. Leukocytoza jest to mechanizm, który powoduje dla przykładu wyrzut dodatkowych leukocytów ze szpiku kości, zwiększa się tempo namnażania białych krwinek. Leukocytoza może być także spowodowana patologicznym wzrostem leukocytów. Bardzo ważne jest to, aby określić, która grupa leukocytów się zwiększyła, ponieważ od tego zależeć będzie trafność diagnozy. Określenie grupy jest możliwe tylko i wyłącznie w badaniu krwi, a dokładniej wykonywany jest rozmaz krwi. W laboratorium dokonywana jest ocena dojrzałości leukocytów.
W medycynie funkcjonuje także określenie leukocytoza fizjologiczna. Jest to stan, w którym poziom białych krwinek jest podwyższony, ale nie w wyniku choroby czy stanu zapalnego. Leukocytoza może pojawić się u zdrowej osoby dla przykładu po zwiększonym wysiłku fizycznym, podczas gorączki, po posiłku, który zawiera zbyt dużo białka. Leukocytoza może się pojawić w ciąży i podczas porodu. Leukocytoza fizjologiczna jest naturalnym stanem, który wynika z fizjologicznego ruchu leukocytów. Ponieważ ludzki organizm zawiera białe krwinki za ścianą naczyń krwionośnych, które nie uczestniczą w ruchu i nie krążą po organizmie jednak w wyżej wymienionych sytuacjach krwinki włączają się do obiegu, a to wywołuje stan leukocytozy.
2. Czy leukocytoza to choroba?
Leukocytoza może być efektem choroby. Dlatego każde niepokojące podniesienie się poziomu białych krwinek powinno być sprawdzone. Leukocytoza nie daje żadnych objawów, a jeśli się pojawiają to wynikają z choroby, która się rozwija w organizmie. Jedynie przy dużej liczbie białych krwinek może pojawić się ból głowy, uczucie zmęczenia, a nawet zator, co jest stanem zagrażającym życiu. Duże wartości są też przypisane do stanu ostrej białaczki. Choroby, w których może się rozwinąć leukocytoza to dla przykładu: gruźlica, malaria, mononukleoza zakaźna, toczeń.
To też warto wiedzieć
Leukocytoza nie jest leczona bezpośrednio, ponieważ najczęściej jest leczona choroba podstawowa. Leukocytoza to przede wszystkim wynik badania. Najczęściej liczba krwinek wraca do normy w momencie, kiedy choroba ustępuje. Jednak przy dużej liczbie, która grozi śmiercią chorego jest wykonywana afereza, czyli wyodrębnienie krwinek białych z układu krążenia, co powoduje, że leukocytoza wraca do właściwego poziomu.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.