Przejdź na WP

Fibrynogen - przebieg, wskazania, norma, interpretacja

Fibrynogen jest jednym z czynników krzepnięcia krwi. Fibrynogen należy do białek osocza. Wytwarzany jest w wątrobie. Fibrynogen zaangażowany jest w końcową fazę procesu krzepnięcia. Fibrynogen przechodzi w białko fibrylarne – fibrynę (inaczej włóknik), które współtworzy skrzep krwi. Badanie fibrynogenu znalazło zastosowanie w diagnostyce DIC (zespół rozsianego wewnątrznaczyniowego wykrzepiania), a także w monitorowaniu jego leczenia. Badanie fibrynogenu wykonuje się także, gdy pojawiają się długotrwałe krwawienia o nieznanej etiologii. Wysoki poziom fibrynogenu występuje wtedy, gdy występują infekcje, stany zapalne, choroby serca. Niski poziom fibrynogenu występuje w wyniku niedożywienia lub gdy współistnieje nabyty lub wrodzony brak syntezy fibrynogenu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak często się badać?"

spis treści

1. Fibrynogen - przebieg

Fibrynogen jest oznaczany w próbce krwi. Krew do badania poziomu fibrynogenu jest zwykle pobierana z żyły od wewnętrznej strony łokcia. Obszar nakłucia zostaje oczyszczony specjalnym środkiem dezynfekującym. Przed badaniem fibrynogenu nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie, ale jak prawie każde badanie krwi powinno się je wykonywać na czczo. Lekarz może zlecić badanie fibrynogenu, w przypadku wystąpienia problemów z krzepnięciem krwi.

2. Fibrynogen - wskazania

Fibrynogen powinien być oznaczony u osób, u których pojawiają się epizody niewyjaśnionych krwawień, szczególnie przedłużające się krwawienia. Pomiar fibrynogenu przeprowadzany jest jako badanie pomocnicze w diagnostyce zespołu rozsianego wewnątrznaczyniowego wykrzepiania (DIC) łącznie z badaniem PT, aPTT, liczbą płytek krwi, d-dimerów czy badaniem produktów degradacji fibryny (FDP).

Objawy mogące świadczyć o DIC są wskazaniem do wykonania badania poziomu fibrynogenu i są to:

6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi [7 zdjęć]

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala...

zobacz galerię

Badanie fibrynogenu, oprócz diagnozowania DIC, stosowane jest również do oceny jego leczenia. Czasami, ale bardzo rzadko, badanie krwi na poziom fibrynogenu wykonywane jest w celu monitorowania zaawansowania choroby przewlekłej, np. wątroby, a także stosowane jest, łącznie z badaniem białka C-reaktywnego, do oceny ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Oznaczanie poziomu fibrynogenu bywa przeprowadzane również w diagnostyce wrodzonego niedoboru czynników krzepnięcia krwi lub ich nieprawidłowego działania, a także do monitorowania układu krzepnięcia u osób z wykrytym nabytym zaburzeniem krzepnięcia.

3. Fibrynogen - norma

Fibrynogen należy interpretować w oparciu o przedstawione na wyniku normy. Prawidłowy poziom fibrynogenu we krwi wynosi 200 - 500 mg/dl, (2 - 5 g/l). Zakresy wartości fibrynogenu mogą się nieznacznie różnić pomiędzy poszczególnymi laboratoriami.

4. Fibrynogen - interpretacja

Fibrynogen może wskazywać na różne schorzenia. Niski fibrynogen występujący przewlekle może być spowodowany:

Gwałtowny spadek poziomu fibrynogenu może być wynikiem jego dużego zużycia, np. w przebiegu zespołu rozsianego wykrzepiania naczyniowego (DIC) lub niektórych nowotworów. Obniżony poziom fibrynogenu pojawia się także w wyniku częstej transfuzji krwi, ponieważ wraz z czasem przechowywana krew traci fibrynogen. Do innych czynników powodujących niski poziom fibrynogenu należy, np. nadmierna aktywność białek proteolitycznych, odpowiedzialnych za rozkład fibrynogenu i fibryny. Do obniżenia stężenia fibrynogenu w osoczu przyczynia się także zażywanie androgenów, sterydów anabolicznych, barbituranów i niektórych leków fibrynolitycznych.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Wynik fibrynogenu niższy niż prawidłowy może być związany również z istnieniem nieprawidłowego fibrynogenu. Dzieje się tak w rzadkiej chorobie jaką jest dysfibrynogenemia. W wyniku mutacji genu powstaje nieprawidłowe białko i funkcja fibrynogenu jest zaburzona.

Wysoki fibrynogen związany jest zaś z reakcjami zapalnymi lub uszkodzeniem tkanek (tzw. białko ostrej fazy). Główne przyczyny podwyższonego poziomu fibrynogenu to:

Fibrynogen jest oznaczany w próbce krwi
Fibrynogen jest oznaczany w próbce krwi (123rf.com)

Podwyższenie poziomu fibrynogenu związane jest także z ciążą, paleniem papierosów, zażywaniem doustnych środków antykoncepcyjnych, estrogenów i hormonalną terapią zastępczą.

Następny artykuł: Wskaźnik INR

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy