Trwa ładowanie...

Albumina – charakterystyka, wskazania, opis badania, normy, interpretacja wyników

Avatar placeholder
Daria Wejman 30.03.2021 14:41
Albumina – charakterystyka, wskazania, opis badania, normy, interpretacja wyników
Albumina – charakterystyka, wskazania, opis badania, normy, interpretacja wyników (shutterstock)

Albumina jest białkiem, które najobficiej występuje w osoczu krwi. Inna nazwa na albuminę to HSA. Białko to stanowi ponad połowę białka w osoczu krwi. Badanie albuminy wykonuje się w celu diagnozy chorób wątroby, a także przy podejrzeniach zespołu nerczycowego. Jak wygląda przebieg badania oraz ile kosztuje wykonanie badania?

spis treści

1. Albumina – charakterystyka

Albuminy to białka, które w dużych ilościach występują w organizmie człowieka. Albuminy produkowane są przez komórki wątroby, które wytwarzają ja w ilości 15 g na dobę. Albuminy stanowią 60 proc. wszystkich białek w osoczu krwi.

6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi [7 zdjęć]

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala

zobacz galerię
Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Albuminy pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie. Albuminy regulują pH w organizmie, pełnią funkcję transportującą, a także utrzymują ciśnienie onkotyczne. Albuminy odpowiadają także za gęstość krwi, która krąży w organizmie. Jednak jedną z ważniejszych funkcji albumin jest wiązanie leków, aminokwasów oraz hormonów. Białko to ma możliwość zmiatania rodniki tlenu z organizmu. Na wzrost albumin ma wpływ aktywność fizyczna, a także pozycja przyjmowana w danej chwili przez ludzi.

2. Albumina – wskazania

Wskazaniami do przeprowadzenia badania pod kątem stężenia albuminy jest podejrzenie zaburzeń wątroby (marskość wątroby, zapalenie wątroby) oraz zespołu nerczycowego. Badanie te przeprowadzane jest wówczas, gdy lekarz chce uzyskać informacje na temat stanu odżywienia pacjenta lub gdy występują objawy odwodnienia.

3. Albumina – przygotowanie i opis badania

Do badania stężenia albuminy nie trzeba się przygotowywać w żaden specjalny sposób. Na badanie najlepiej zgłosić się w godzinach porannych i być na czczo (ostatni posiłek zaleca się spożyć do godziny 18 poprzedniego dnia).

Pacjent zgłasza się do punktu poboru krwi. Krew pobierana jest z żyły łokciowej, natomiast u dzieci wykonuje się niewielkie nacięcie w celu wywołania krwawienia. Następnie krew pobierana jest do probówek i wysyłana do dalszych badań. Badanie albuminy można wykonać także z moczu. Pacjent powinien oddać próbkę rannego moczu do specjalnego pojemnika i jak najszybciej oddać do punktu pobrań.

Koszt badań na stężenie albuminy w organizmie nie powinien przekroczyć 20 złotych.

4. Albumina – normy

Normy stężenia albuminy w organizmie zależą m.in.: od wieku pacjenta, płci, masy ciała oraz metody oznaczenia.

Przybliżone stężenie powinno wynosić:

  • dzieci donoszone niebędące wcześniakami 4,6–7,4 g/dl;
  • wiek 7–19 3,7–5,6 g/dl;
  • dorośli 3,5–5,5 g/dl.

Dlatego bardzo ważne jest, aby pacjent skonsultował swój wynik indywidulnie z lekarzem prowadzącym.

5. Albumina – interpretacja wyników

Podwyższenie stężenia albuminy w organizmie może oznaczać odwodnienie organizmu. Obniżony poziom albuminy oznacza już znacznie więcej chorób i dolegliwości, do których można zaliczyć:

Musisz to wiedzieć

Nie należy interpretować wyników samemu. Z każdym badaniem należy udać się do lekarza, który dokłądnie dopasuje najodpowiedniejsze dla danego pacjenta leczenie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze