Trwa ładowanie...

Anemia sierpowata - wpływ na organizm, objawy

Avatar placeholder
04.07.2024 11:00
Anemia sierpowata powoduje mutację czerwonych krwinek i zmianę ich kształtu z okrągłego na charakterystycznie "sierpowaty".
Anemia sierpowata powoduje mutację czerwonych krwinek i zmianę ich kształtu z okrągłego na charakterystycznie "sierpowaty". (Adobe Stock)

Anemia sierpowata to wrodzona choroba krwi. Anemia sierpowata powoduje mutację czerwonych krwinek i zmianę ich kształtu z okrągłego na charakterystycznie "sierpowaty". Anemia sierpowata jest bardzo rzadka u rasy białej, pojawia się niemal wyłącznie u rasy czarnej w krajach strefy subtropikalnej i tropikalnej.

spis treści

1. Co to jest anemia sierpowata?

Anemia sierpowata dziedziczona jest w jednym na cztery przypadki, kiedy oboje z rodziców mają zmutowany gen za nią odpowiedzialny. Kiedy jedno z rodziców posiada taki gen, dziecko będzie tylko nosicielem, nie odczuwając żadnych objawów, jakie wywołuje anemia sierpowata.

Oprócz zmiany kształtu, mutacja obejmuje także osłabienie zmutowanych komórek. Niszczą się one szybciej niż u zdrowej osoby, co skutkuje zmniejszeniem liczby zmutowanych komórek we krwi. Zmienione chorobowo czerwone krwinki mogą też blokować naczynia krwionośne i powodować uszkodzenia organów i ból.

Zobacz film: "Anemia"

Z drugiej strony, zmutowany gen odziedziczony po jednym z rodziców uodparnia na malarię nie powodując anemii. Jest to korzystne dla nosiciela, gdyż anemia sierpowata występuje głównie na terenach, gdzie występuje malaria (kraje strefy tropikalnej i subtropikalnej).

Naturalne sposoby na walkę z anemią
Naturalne sposoby na walkę z anemią [7 zdjęć]

Zmęczenie, brak energii, wypadanie włosów, blada skóra – to najczęstsze objawy anemii. Niedokrwistość

zobacz galerię

2. Objawy anemii

Główne objawy anemii sierpowatej są podobne jak przypadku "zwykłej" anemii ale obejmują także więcej zaburzeń. Anemia sierpowata wywołuje następujące objawy:

  • zmęczenie,
  • bóle bez widocznej przyczyny,
  • zapalenie stawów w palcach u nóg i rąk,
  • częste infekcje bakteryjne,
  • wrzody na nogach,
  • uszkodzenie płuc, serca, oczu,
  • martwica kości.

Objawy tej wrodzonej anemii zazwyczaj występują już w pierwszym roku życia. Wtedy są to bóle brzucha, zakażenie pneumokokami, gorączka, opuchlizna dłoni i stóp. W późniejszym okresie życia częstsze są uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Diagnostyka anemii sierpowatej obejmuje obserwację objawów oraz badanie krwi pod mikroskopem. Anemia sierpowata jest łatwo wykrywana przy takim badaniu.

Nie ma leczenia przyczynowego tego rodzaju anemii. Gdy wystąpi anemia sierpowata, można tylko łagodzić każdy z występujących u pacjenta objawów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Rozszczep kręgosłupa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze