Przejdź na WP

Anemia sierpowata - wpływ na organizm, objawy

Anemia sierpowata to wrodzona choroba krwi. Anemia sierpowata powoduje mutację czerwonych krwinek i zmianę ich kształtu z okrągłego na charakterystycznie "sierpowaty". Anemia sierpowata jest bardzo rzadka u rasy białej, pojawia się niemal wyłącznie u rasy czarnej w krajach strefy subtropikalnej i tropikalnej.

Zobacz film: "Anemia"

spis treści

1. Anemia sierpowata - wpływ na organizm

Anemia sierpowata dziedziczona jest w jednym na cztery przypadki, kiedy oboje z rodziców mają zmutowany gen za nią odpowiedzialny. Kiedy jedno z rodziców posiada taki gen, dziecko będzie tylko nosicielem, nie odczuwając żadnych objawów, jakie wywołuje anemia sierpowata.

Oprócz zmiany kształtu, mutacja obejmuje także osłabienie zmutowanych komórek. Niszczą się one szybciej niż u zdrowej osoby, co skutkuje zmniejszeniem liczby zmutowanych komórek we krwi. Zmienione chorobowo czerwone krwinki mogą też blokować naczynia krwionośne i powodować uszkodzenia organów i ból.

Z drugiej strony, zmutowany gen odziedziczony po jednym z rodziców uodparnia na malarię nie powodując anemii. Jest to korzystne dla nosiciela, gdyż anemia sierpowata występuje głównie na terenach, gdzie występuje malaria (kraje strefy tropikalnej i subtropikalnej).

Naturalne sposoby na walkę z anemią
Naturalne sposoby na walkę z anemią [7 zdjęć]

Zmęczenie, brak energii, wypadanie włosów, blada skóra – to najczęstsze objawy anemii. Niedokrwistość...

zobacz galerię

2. Anemia sierpowata - objawy

Główne objawy anemii sierpowatej są podobne jak przypadku "zwykłej" anemii ale obejmują także więcej zaburzeń. Anemia sierpowata wywołuje następujące objawy:

Objawy tej wrodzonej anemii zazwyczaj występują już w pierwszym roku życia. Wtedy są to bóle brzucha, zakażenie pneumokokami, gorączka, opuchlizna dłoni i stóp. W późniejszym okresie życia częstsze są uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Zobacz też:

Diagnostyka anemii sierpowatej obejmuje obserwację objawów oraz badanie krwi pod mikroskopem. Anemia sierpowata jest łatwo wykrywane przy takim badaniu.

Nie ma leczenia przyczynowego tego rodzaju anemii. Gdy wystąpi anemia sierpowata, można tylko łagodzić każdy z występujących u pacjenta objawów.

Następny artykuł: Niedokrwistość Addisona-Biermera (anemia złośliwa)

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy