Alergeny - pokarmowe, kontaktowe, wziewne
Czy twoje oczy wypełniają się łzami na samą myśl o powąchaniu kwiatka lub koszeniu trawy? Czy twoja skóra robi się czerwona w kontakcie z gumą lub metalami? Czy po zjedzeniu jakiegoś dania masz sensacje żołądkowe lub puchnie ci język? Alergia ma wiele twarzy i rozmaite objawy u różnych ludzi. Jedno jest jednak niezmienne - za każdą reakcją alergiczną stoi tak zwany alergen. Jest to substancja, która wywołuje objawy alergiczne. Można powiedzieć, że uczulać może dosłownie wszystko. Istnieją trzy zasadnicze rodzaje alergenów: pokarmowe, kontaktowe oraz wziewne.
1. Rodzaje alergenów
Wyróżnia się dwa typy alergenów: główne oraz słabe. Te pierwsze wywołują reakcję alergiczną u ponad połowy badanych osób, natomiast alergeny słabe uczulają mniej niż połowę. Inna kwalifikacja wskazuje na istnienie alergenów pokarmowych, wziewnych i kontaktowych.
1.1. Alergeny pokarmowe
Alergeny pokarmowe znajdują się w spożywanych produktach. Reakcja alergiczna może pojawić się przy dowolnym produkcie, różne mogą też być objawy uczulenia. Jeśli nie jesteś pewien, które produkty żywnościowe ci szkodzą, zacznij zapisywać, co jadłeś, kiedy pojawiły się objawy alergiczne. Zwróć uwagę na takie symptomy jak: trudności w trawieniu, podrażnienia skóry oraz obrzęk ust, języka i gardła. Następnie zacznij stopniowo eliminować z diety pojedyncze produkty i obserwuj reakcję organizmu. Jeżeli nie uda ci się znaleźć winowajcy swojej alergii, skonsultuj się z lekarzem. Kiedy ustalisz, które produkty ci szkodzą, po prostu ich nie jedz.
Pamiętaj, że większość ludzi jest uczulona na nie więcej niż dwa produkty. Jeśli twój organizm silnie reaguje na jakiś typ jedzenia, noś ze sobą bransoletkę z tą informacją, to może uratować ci życie.
1.2. Alergeny kontaktowe
Ten typ alergenów wywołuje reakcję alergiczną w kontakcie z tworzywem, na które jesteśmy uczuleni. Wysypka lub świąd skóry to znak, że dany materiał nam nie służy. Unikaj kontaktu z alergenem, a alergia nie będzie dawała ci się we znaki. Do alergenów kontaktowych należą między innymi metale oraz lateks.
1.3. Alergeny wziewne
Swędzące oczy, kaszel, kichanie, katar, chrząkanie oraz uczucie zmęczenia towarzyszą zwykle osobom cierpiącym z powodu alergii spowodowanej alergenami wziewnymi.
2. Jak zapobiegać objawom alergicznym?
Profilaktyka alergii różni się w zależności od alergenu.
- Jeśli nasz organizm reaguje na alergeny pokarmowe, należy unikać produktów, na które jesteśmy uczuleni prowadząc dietę eliminacyjną.
- Alergeny kontaktowe, które wywołują reakcję alergiczną poprzez ich dotknięcie, przestaną być problemem po ich zidentyfikowaniu. Na przykład jeśli po nałożeniu srebrnej biżuterii obserwujesz u siebie objawy alergiczne takie jak wysypka czy zaczerwienienie, zrezygnuj z noszenia srebra.
- Alergeny wziewne są, niestety, niemożliwe do uniknięcia. Jeśli dokuczają ci pyłki roślin, spróbuj ograniczyć przebywanie poza domem w czasie pylenia. Pomocne jest także szczelne zamykanie okien i drzwi, zwłaszcza w wietrzne dni, a także wzięcie prysznica lub kąpieli przed snem, aby zmyć z siebie pyłki. W przypadku alergii na roztocza, pamiętaj o tym, aby często i dokładnie sprzątać w domu. Trzymaj przedmioty w zamykanych pojemnikach lub szafkach. Nie trzymaj niczego pod łóżkiem. Dbaj o to, aby w domu nie było zbyt ciepło i wilgotno. Takie środowisko jest idealne do rozwoju pleśni i roztocza. Zawsze miej pod ręką leki przeciwhistaminowe i spray do nosa aby móc ulżyć objawom alergicznym. Spróbuj akupunktury, szukaj innych nietypowych rozwiązań, któreś z nich może ci pomóc. Zamykaj szczelnie okna i drzwi. Po przyjściu do domu umyj ręce.
Jeśli nie jesteś pewien, co powoduje u ciebie alergię, uważaj na jej objawy. Pamiętaj jednak, że reakcja alergiczna może się różnić w zależności od osoby.
Zacznij prowadzić dziennik. Zapisuj objawy, a także to, kiedy wystąpiły, gdzie byłeś, co jadłeś i co robiłeś. Pójdź do lekarza i pokaż mu swoje notatki. Najprawdopodobniej lekarz zaleci ci testy na alergię, które pomogą w znalezieniu alergenów, na które jesteś uczulony.
Alergia to nie koniec świata. Bez względu na to, czy przyczyną alergii są alergeny główne czy alergeny słabe z alergią trzeba nauczyć się żyć. Są różne sposoby na radzenie sobie z tą przypadłością, dlatego też warto z nich skorzystać, ponieważ nieleczona alergia może prowadzić do astmy. Nawet jeśli nie jest się bezpośrednio uczulonym, lepiej unikać dużych skupisk alergenów.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.