Trwa ładowanie...

"Złota krew". Najrzadsza grupa krwi, mają ją 43 osoby na świecie

Do tej pory zidentyfikowano niespełna 50 osób, które mają  tzw. "złotą krew" -  to najrzadsza grupa krwi
Do tej pory zidentyfikowano niespełna 50 osób, które mają tzw. "złotą krew" - to najrzadsza grupa krwi (Adobe Stock)

A, B, AB i 0 - to grupy krwi, które znają wszyscy. Większość osób jest jeszcze w stanie określić, jaki ma czynnik Rh - dodatni czy ujemny. Okazuje się, że jest jeszcze jedna, ultra rzadka grupa krwi - to tzw. złota krew. Szacuje się, że może ją posiadać 50 osób na świecie - dokładne dane nie są znane.

spis treści

1. Jakie mogą być grupy krwi?

Oznaczenie grup krwi zostało wprowadzone na całym świecie w 1928 roku. Podział na poszczególne grupy w skrócie nazwano tzw. układem ABO, który uwzględnia obecność w czerwonych krwinkach charakterystycznych białek, czyli antygenów grup krwi.

Wyróżniamy cztery podstawowe grupy krwi: grupa krwi 0 - u jej posiadaczy na krwinkach czerwonych nie ma żadnego antygenu; grupa krwi A - jest obecny antygen A; grupa krwi B - jest obecny antygen B; grupa krwi AB - obecny jest zarówno antygen A, jak B.

Zobacz film: "Grupa krwi zwiększa ryzyko chorób"

Dodatkowo w osoczu krwi znajdują się przeciwciała skierowane przeciwko antygenowi, który nie jest obecny u posiadacza danej grupy krwi, czyli:

  • w przypadku grupy krwi O - w surowicy krwi znajdują się przeciwciała anty-A oraz anty-B;
  • w przypadku grupy krwi A - przeciwciała anty-B;
  • w przypadku grupy krwi B - przeciwciała anty-A,
  • a w przypadku grupy krwi AB - brak przeciwciał.

Poza podziałem na grupy krwi uwzględniany jest też tzw. układ Rh, który uwzględnia obecność lub brak antygenu D. Obecność na krwinkach czerwonych antygenu D - jest określana jako Rh dodatnie, ale w przypadku kiedy dana osoba nie ma tego antygenu, mówi się o grupie krwi Rh ujemnej. Szacuje się, że 85 proc. populacji ma Rh dodatnie.

Rodzaj grupy krwi jest szczególnie istotny w przypadku, kiedy konieczna jest transfuzja
Rodzaj grupy krwi jest szczególnie istotny w przypadku, kiedy konieczna jest transfuzja (Adobe Stock)

2. Czym wyróżnia się złota krew?

Niewiele osób wie, że jest jeszcze jedna rzadka grupa krwi - Rh zero. Ze względu na to, że jest tak rzadko spotykana - nazwano ją złotą, ale oczywiście nie ma to nic wspólnego z jej kolorem. U posiadaczy tej grupy krwi nie ma żadnego z 61 antygenów systemu Rh.

Po raz pierwszy Rh zero zidentyfikowano u mieszkanki Australii w 1961 r. Naukowcy są pewni, że ta grupa krwi jest najrzadziej spotykaną. Szacuje się, że może ją posiadać jedna na sześć milionów osób. Do tej pory Rh zero wykryto u zaledwie u 43 osób na świecie. Za powstanie "złotej krwi" odpowiada mutacja w genie RHCE, żeby jednak dziecko miało "złotą krew" musiałoby odziedziczyć mutację po każdym z rodziców, właśnie dlatego tego typu przypadki występują niezwykle rzadko.

Posiadacze "złotej krwi" nie mają jednak powodów do radości. Choć sami mogą być uniwersalnymi dawcami krwi, jako biorcy - w zasadzie mają minimalne szanse na znalezienie odpowiedniego dawcy.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze