Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Glukoza we krwi - charakterystyka, badanie stężenia

Avatar placeholder
07.04.2021 17:09
Glukoza we krwi - charakterystyka, badanie stężenia
Glukoza we krwi - charakterystyka, badanie stężenia

Glukoza we krwi jest jednym ze wskaźników sprawdzanych podczas badania krwi. Analiza biochemiczna krwi pozwala ustalić na ile nasz organizm funkcjonuje prawidłowo. Stężenie glukozy we krwi daje informację o metabolizmie cukru oraz ewentualnych chorobach z tym związanych.

spis treści

1. Glukoza we krwi - charakterystyka

Glukoza we krwi jest podstawowym źródłem energii w naszym organizmie. Cukier ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wszystkich naszych narządów i układów, lecz jego nadmiar może okazać się bardzo szkodliwy. Glukoza  we krwi dostarczana jest przede wszystkim z pożywieniem, chociaż możliwe jest także jej wytwarzanie z aminokwasów w reakcjach syntezy oraz uwalnianie z zapasów w wątrobie. Na stężenie glukozy we krwi wpływ mają takie procesy, jak glikogenoliza, glikogeneza oraz glikoliza i glukoneogeneza. Za regulowanie jej poziomu w organizmie odpowiedzialny jest hormon trzustkowy – insulina. Po posiłku stężenie glukozy rośnie, na co trzustka reaguje wytwarzaniem i uwalnianiem insuliny. Hormon ten transportuje glukozę z krwiobiegu do tkanek, przez co jej stężenie spada.

2. Glukoza we krwi - badanie stężenia

Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?
Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Maksymalne stężenie glukozy u ludzi zdrowych pojawia się w godzinę po rozpoczęciu spożycia pokarmów,

zobacz galerię

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Glukoza
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze