Glukoza we krwi - charakterystyka, badanie stężenia

spis treści
rozwiń

Glukoza we krwi jest jednym ze wskaźników sprawdzanych podczas badania krwi. Analiza biochemiczna krwi pozwala ustalić na ile nasz organizm funkcjonuje prawidłowo. Stężenie glukozy we krwi daje informację o metabolizmie cukru oraz ewentualnych chorobach z tym związanych.

1. Glukoza we krwi - charakterystyka

Glukoza we krwi jest podstawowym źródłem energii w naszym organizmie. Cukier ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wszystkich naszych narządów i układów, lecz jego nadmiar może okazać się bardzo szkodliwy. Glukoza  we krwi dostarczana jest przede wszystkim z pożywieniem, chociaż możliwe jest także jej wytwarzanie z aminokwasów w reakcjach syntezy oraz uwalnianie z zapasów w wątrobie. Na stężenie glukozy we krwi wpływ mają takie procesy, jak glikogenoliza, glikogeneza oraz glikoliza i glukoneogeneza. Za regulowanie jej poziomu w organizmie odpowiedzialny jest hormon trzustkowy – insulina. Po posiłku stężenie glukozy rośnie, na co trzustka reaguje wytwarzaniem i uwalnianiem insuliny. Hormon ten transportuje glukozę z krwiobiegu do tkanek, przez co jej stężenie spada.

Zobacz film: "Badania krwi - glukoza"

2. Glukoza we krwi - badanie stężenia

Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?
Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Maksymalne stężenie glukozy u ludzi zdrowych pojawia się w godzinę po rozpoczęciu spożycia pokarmów,...

zobacz galerię
Następny artykuł: Glukoza

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!