O czym może świadczyć bladość skóry?
O czym może świadczyć bladość skóry? Kolor skóry zależy od grubości naskórka, obecności barwnika w komórkach skóry, a także od stopnia jej ukrwienia. Nienaturalna bladość może pojawić się krótkotrwale u każdego – towarzyszy często bólowi głowy, anemii lub emocjom takim jak strach. W sposób długotrwały wywołuje ją także niedobór transportującej tlen hemoglobiny w naczyniach krwionośnych (np. z powodu zimna, omdlenia, hipoglikemii) lub zmniejszenie liczby czerwonych krwinek (z powodu anemii).
1. Przyczyny i objawy bladości
Możliwe przyczyny bladości to:
- niedokrwistość,
- niedożywienie,
- przemęczenie,
- hipoglikemia,
- napady migrenowe,
- bóle głowy,
- zawał serca,
- przemarznięcie,
- utrata krwi,
- niedoczynność tarczycy,
- niedobór witaminy D,
- szkorbut,
- gruźlica,
- wada serca,
- zażycie niektórych narkotyków (np. marihuany),
- zatrucie ołowiem,
- białaczka i inne nowotwory,
- leczenie przeciwnowotworowe.
Bladość dotycząca samej skóry twarzy nie musi oznaczać niczego poważnego. Natomiast bladość uogólniona (blade wargi, język, dłonie, jama ustna i inne okolice błon śluzowych) oraz bladość części ciała innej niż twarz, np. kończyny, z towarzyszącym jej słabym lub niewyczuwalnym pulsem, wymagają już jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Warto wiedzieć, że bladość to nie to samo utrata pigmentu skóry spowodowana brakiem lub nieprawidłowym działaniem melanocytów. Bladość oznacza zmniejszenie ukrwienia skóry i związana jest z niedoborem hemoglobiny lub czerwonych krwinek, a nie z brakiem barwnika skóry.
2. Rodzaje i leczenie bladości
Rodzaje bladości:
- bladość towarzysząca obrzękom;
- bladość konstytucjonalna – za jej przyczynę uważa się wrodzone głębsze umiejscowienie naczyń, jest to cecha wrodzona;
- bladość napadowa – u chorych z guzem chromochłonnym;
- bladość krótkotrwała – wywołana zimnem, szokiem, atakiem paniki oraz towarzysząca omdleniom i wymiotom.
Pod warunkiem, że bladość nie jest wywołana poważnymi schorzeniami, można wyleczyć ją samemu. Aby poprawić krążenie krwi w skórze, należy:
- zacząć uprawiać jakiś sport,
- wprowadzić do diety źródła żelaza (np. czerwone mięso),
- brać suplementy diety zawierające żelazo,
- stosować kremy zawierające hydroksykwasy pozyskiwane z owoców.
W przypadku, jeśli bladość pojawia się ze zmęczenia i towarzyszą jej lekkie zawroty głowy, należy usiąść i opuścić głowę między kolana. To zwiększy dopływ krwi do mózgu i poprawi ukrwienie twarzy.
Jeśli ktoś nagle staje się blady i jest to bladość uogólniona, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Bladość towarzysząca innym niepokojącym objawom (np. osłabieniu, problemom z oddychaniem, nadpotliwości) także wymaga wizyty u lekarza – może oznaczać wadę serca lub anemię. Jeśli cera zawsze była różowawa lub rumiana, a w pewnym momencie stała się blada i nie wraca do poprzedniego zabarwienia – to także może być jeden z pierwszych widocznych objawów anemii lub innych chorób - najczęściej związnych z zaburzeniami krążenia, ale nie tylko.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.