Trwa ładowanie...

Zespoły mieloproliferacyjne

Avatar placeholder
18.10.2023 16:58
Zespoły mieloproliferacyjne
Zespoły mieloproliferacyjne

Rodzaje i leczenie białaczki to grupa chorób nowotworowych polegających na pojawieniu się nieprawidłowych zmian w komórkach szpiku kostnego. Mutacje te prowadzą do nadprodukcji jednego lub kilku składników krwi – płytek, krwinek białych lub czerwonych. Obok tej grupy nowotworów wyróżnia się zespoły limfoproliferacyjne, charakteryzujące się nieprawidłowościami w obrębie komórek limfatycznych lub makrofagów. Do chorób tych zalicza się między innymi białaczkę włochatokomórkową.

spis treści

1. Objawy i przyczyny chorób mieloproliferacyjnych

Początkowo we wszystkich chorobach mieloproliferacyjnych liczba wszystkich krwinek, a także granulocytów i kwasu moczowego może być podwyższona. We krwi mogą się także pojawić komórki blastyczne. Szpik kostny często przechodzi zwłóknienie i stwardnienie. U wielu chorych dochodzi do powiększenia śledziony (splenomegalii).

Przyczyny chorób mieloproliferacyjnych nie są do końca zbadane, jednak uważa się, że mogą one być warunkowane genetycznie lub być wynikiem ekspozycji na toksyczne substancje chemiczne czy promieniowanie.

2. Choroby krwi należące do grupy chorób mieloproliferacynych

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Choroby mieloproliferacyjne to między innymi:

  • przewlekła białaczka szpikowa,
  • mielofibroza,
  • mastocytoza,
  • czerwienica prawdziwa,
  • nadpłytkowość samoistna,
  • przewlekła białaczka eozynofilowa,
  • przewlekła białaczka neutrofilowa,
  • przewlekła białaczka mielomonocytowa,
  • atypowa postać przewlekłej białaczki szpikowej.

Białaczka przewlekła szpikowa określana jest skrótem CML od angielskiego chronic myeloid leukemia. Czynnikiem wywołującym chorobę jest promieniowanie jonizujące. Choroba powoduje rozrost komórek macierzystych szpiku kostnego, co prowadzi do produkcji zbyt dużej ilości leukocytów we krwi. U dużej części pacjentów początek choroby jest bezobjawowy, następnie mogą się pojawić zaburzenia widzenia, utrata masy ciała, podwyższona temperatura ciała, nocne poty, osłabienie i blada skóra. U chorych występuje także powiększenie wątroby i śledziony. Ta przewlekła białaczka najczęściej występuje u ludzi w przedziale wiekowym od 30. do 40. roku życia, choć może się także pojawić u dzieci.

Mielofibroza jet także znana pod nazwą osteomieloskleroza, osteomielofibroza lub przewlekła mielofibroza. U chorego pojawia się powiększenie śledziony, pozaszpikowe wytwarzanie składników morfotycznych krwi, poza tym obserwuje się utratę masy ciała, osłabienie i gorączkę.

Mastocytoza to choroba związana z rozrostem komórek tucznych; rozróżnia się mastocytozę skórną lub układową. Objawy choroby to bóle brzucha, zmiany skórne, charakterystyczna reakcja alergiczna organizmu.

Czerwienica prawdziwa to choroba mieloproliferacyjna, która charakteryzuje się nadprodukcją erytrocytów, granulocytów i płytek krwi. Najczęsciej pojawia się u mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia, a objawia się między innymi bólami głowy, szumem w uszach, krwawieniem z nosa, dusznością wysiłkową oraz świądem skóry.

Nadpłytkowość samoistna polega na rozroście płytek krwi. Przy tej chorobie pojawiają się między innymi krwawienia z układu pokarmowego, z dróg moczowych, krwotoki mózgowe. Chory skarży się na parestezje, ból i zawroty głowy, zaburzenia wzrokowe oraz napady padaczkowe.

Diagnostyka białaczki i rozpoznanie jej typu ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia pacjenta. Stosuje się badania krwi, biopsję szpiku, a także badania cytogenetyczne i molekularne. Dzięki temu zostaje wdrożone odpowiednie leczenie choroby krwi i ustalane jest rokowanie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze