Trwa ładowanie...

Rh+ - a grupa krwi, czym jest, co należy wiedzieć

Avatar placeholder
26.01.2023 13:26
Czynnik Rh+ występuje u 85 % ludzi na świecie
Czynnik Rh+ występuje u 85 % ludzi na świecie (adobestock)

Rh+ - te trzy znaki są związane nierozerwalnie z grupa krwi płynącą w żyłach każdego człowieka. I choć każdy z nas ma określony czynnik Rh, to nie wiele osób wie z czym jest on związany, za co odpowiada i czy ma on związek z grupą krwi. W poniższym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedź na te pytania oraz rozwiać wszelkie wątpliwości.

spis treści

1. Rh+ - a grupa krwi

Podział na grupy krwizwiązany jest z występowaniem na krwinkach czerwonych pewnych charakterystycznych białek, które określane są mianem antygenów grup krwi. Najważniejszym dla nas jest układ grup głównych (AB0) i układ Rh.

Obecność antygenu A lub B decyduje o przynależności do jednej z 4 podstawowych grup (A, B, AB, i 0). Przynależność do określonej grupy krwi jest dla człowieka cechą stalą i niezmienną przez całe życie. Zmiana grupy krwi może nastąpić ale nie musi po przeszczepieniu szpiku kostnego (od rodzeństwa lub dawcy niespokrewnionego), ponieważ nowy szpik wytwarza krwinki czerwone z antygenami dawcy.

Zobacz film: "Choroby, na które może narażać cię twoja grupa krwi"

Podstawowe grupy krwi to: O , A, B oraz AB (ma na krwinkach zarówno antygen A i B).

2. Rh+ - czym jest

Przejdźmy teraz do zasadniczego pytania niniejszego tekstu – czym jest Rh+? Otóż oprócz antygenów A i B duże znaczenie ma takze antygen D. Jeżeli ktoś ma w swojej krwi antygen D określany jest jako Rh-dodatni (Rh+). U osób pozbawionych antygentu D określa się jako Rh-ujemny (Rh-).

Jak oczyścić krew z cholesterolu?
Jak oczyścić krew z cholesterolu? [10 zdjęć]

Miażdżyca jest chorobą, na którą często pracujemy sami. Jest ona przewlekłym procesem zapalnym dotykającym

zobacz galerię

Rh+ występuje u niemal 85% co jest związane z zawartością w ich krwi czynnika D. Natomiast u pozostałych 15% populacji czynnik ten nie występuje. Jego obecność lub brak nie jest w żaden sposób uzależniona od antygenów A i B, a więc każda z grup A, B, AB , 0 może wystąpić jako Rh + lub jako Rh -.

Krwinka czerwona u osób z grupą AB Rh + będzie zawierała antygeny A, antygeny B i antygeny D. Przeciwciała do antygenów Rh powstają przez kontakt z obcymi krwinkami. Gdy osobie, która ma krew Rh- poda się krew dawcy Rh+ to w osoczu pojawią się przeciwciała.

Znajomość czynnika Rh jest niezbędna przy przetaczaniu krwi, przeszczepianiu narządów oraz w sytuacji kiedy para planuje zajście w ciążę i jest w tzw. konflikcie serologicznym.

Konflikt serologiczny występuje, gdy matka dziecka ma grupę krwi Rh-, a dziecko Rh+. Dziecko w tym przypadku odziedziczyło krew po ojcu. Konflikt wystąpi wówczas, jeżeli taka para będzie miała drugie dziecko. Pierwsze dziecko rodzi się zawsze zdrowe. Dzieje się tak gdyż w trakcie pierwszego porodu do krwiobiegu matki dostaje się obcy dla jej organizmu antygen D.

Wówczas organizm kobiety zaczyna wytwarzać przeciwciała skierowane przeciw antygenowi D. W trakcie drugiej ciąży te przeciwciała przedostają się przez łożysko i zaczynają niszczyć krwinki dziecka. W szpitalu matce takiej zaraz po pierwszym porodzie podawany jest odpowiedni preparat, który niszczy krwinki Rh+ zanim układ odpornościowy kobiety zdąży zareagować. Jest to immunoglobulina.

3. Rh+ - co należy wiedzieć

Czynnik Rh jest niezwykle ważny, ponieważ ma to zasadnicze znaczenie dla uniknięcia niezgodności grup krwi przy jej przetaczaniu lub w trakcie przeszczepów. Problemy z czynnikiem występują także w ciąży, gdy ciężarna jest Rh-ujemna, a płód Rh-dodatni.

Powinniśmy wiedzieć, czy mamy grupę Rh+ z powodu zapobiegania powikłań w razie przetaczania krwi. Po drugie dlatego, żeby być przygotowanym na sytuacje wymagające nagłej pomocy.

Zobacz także:

Podczas przetaczania krwi z czynnikiem Rh+ do Rh- (lub odwrotnie) może dojść do rozpadu krwinek czerwonych i niedokrwistości. W czasie ciąży z niezgodnością Rh między matką a płodem noworodek może wykazywać cechy erytroblastozy płodowej, prowadzącej do rozpadu krwinek.

Zaburzenia wywoływane przez niezgodność Rh są niebezpieczne. Powikłania jeżeli nie są właściwie leczone mogą się skończyć śmiercią.

Czynnik Rh+ występuje u 85 % ludzi na świecie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze