Trwa ładowanie...

Przydatki – charakterystyka, choroby, leczenie

Przydatki – charakterystyka, dolegliwości, leczenie
Przydatki – charakterystyka, dolegliwości, leczenie (123rf)

Przydatkami określa się jajniki, jajowody oraz otaczające je tkanki. Kobiety często doświadczają różnych dolegliwości z ich strony. Schorzenie związane z przydatkami może charakteryzować się dokuczliwymi objawami, lub wręcz przeciwnie przebiegać bezobjawowo. Nie należy bagatelizować zaburzeń w funkcjonowaniu przydatków, gdyż może to prowadzić do niepłodności a także nowotworów.

spis treści

1. Najczęstsze schorzenia przydatków

Najczęstszą dolegliwością związaną z jajnikami i jajowodami jest tzw. zapalenie przydatków. Stan zapalny najczęściej wywołują chorobotwórcze drobnoustroje. Jajowody transportują komórkę jajową od jajnika do jamy macicy, gdzie ma miejsce implantacja zarodka (jeśli dojdzie do zapłodnienia komórki). Stan zapalny jajowodu może powodować uszkodzenie błony wyścielającej jajowód, zaś wytworzone zrosty często utrudniają przemieszczanie się komórki jajowej.

Wytworzone zrosty w okolicy przydatków mogą powodować dyskomfort, ponadto często pojawiają się upławy, zaburzenia menstruacji lub bolesne miesiączki. W niektórych przypadkach, w procesie gojenia ściany jajowodu, może dojść do jej usztywnienia i zgrubienia, co prowadzi do trwałego zaburzenia funkcjonowania. Taki stan zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży jajowodowej (niebezpiecznej dla kobiety i jej zdrowia).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
Jakie są pierwsze objawy raka jajnika?
Jakie są pierwsze objawy raka jajnika? [7 zdjęć]

Rak jajnika najczęściej dotyczy kobiet po 50. roku życia. Jednak eksperci podkreślają, jak ważne jest,

zobacz galerię

2. Zapalenie przydatków

Do infekcji, zapalenia jajników, może dojść z powodu bakterii krążących we krwi. Schorzenie objawia się bólem w podbrzuszu, gorączką, nudnościami, zaparciami albo biegunką, a także zaburzeniami w oddawaniu moczu. W zapaleniu przydatków może wystąpić tzw. zamknięcie ujścia jajowodu, które w następstwie może prowadzić do niepłodności kobiety. W przypadku zapalenia przydatków najczęściej występującymi dolegliwościami są ból brzucha, lub skurczowe bóle w podbrzuszu (mogą być bardzo silne, tępe i długotrwałe), pojawia się także gorączka i złe samopoczucie.

Najczęściej na zapalenie przydatków narażone są kobiety po poronieniu, po miesiączce lub po przebytych operacjach macicy. Nie należy bagatelizować takich objawów jak ropna wydzielina z pochwy, nieprawidłowe krwawienie, przykry zapach z pochwy, cuchnące odchody, które mogą być objawami chorób przydatków.

Dodatkowo mogą wystąpić dolegliwości związane z zaburzeniami funkcjonowania sąsiednich narządów: zaparcie, biegunka, nudności, wymioty lub kolka jelitowa. Zapalenie przydatków to choroba nawracająca, którą ponownie może wywołać np. infekcja lub zaniedbanie higieny.

Przydatki często powodują ból w okolicy podbrzusza
Przydatki często powodują ból w okolicy podbrzusza

3. Leczenie chorób przydatków

Jeśli zaobserwowałaś jakiekolwiek niepokojące objawy, wskazujące na możliwość wystąpienia zapalenia przydatków, skonsultuj się z ginekologiem, który zdiagnozuje przyczynę dolegliwości. Często lekarz ginekolog pobiera bakteriologiczne wymazy z dróg rodnych (z kanału szyjki macicy oraz z pochwy), aby określić typ występujących drobnoustrojów, pozwala to dobrać odpowiednią metodę leczenia chorób przydatków.

To musisz wiedzieć

W przypadku podejrzenia zapalenia przydatków, wykonuje się badanie krwi w celu określenia liczby leukocytów, OB czy białka C reaktywnego, czasami istnieje konieczność wykonania badania ultrasonograficznego narządu rodnego. Zapalenie przydatków jest leczone antybiotykami i lekami przeciwzapalnymi po wykonaniu odpowiednich badań. Leczenie wspomagające polega na podawaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz sterydoterapii. Na czas leczenia wskazany jest odpoczynek, oraz dieta lekkostrawna

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze