Nadżerka - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Nadżerka szyjki macicy jest jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości kobiecych. Nadżerka szyjki macicy to zmiana chorobowa, która pojawia się w części pochwowej szyjki macicy. Lekarze podają, że choruje na nią już jedna na cztery kobiet. Nadżerka nie wpływa znacząco na życie kobiety, jednak może prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób, dlatego nie można jej bagatelizować.

spis treści

Zobacz film: "Co powoduje raka szyjki macicy?"

1. Nadżerka - przyczyny i objawy

Zaniedbana nadżerka może być przyczyną nowotworu złośliwego, czyli raka szyjki macicy. Niestety, nadżerkę trudno zdiagnozować – początkowe objawy nadżerki to tylko zmiany na nabłonku i są one widoczne dopiero podczas badania ginekologicznego. Na części pochwowej macicy ginekolog może zauważyć wtedy ubytek nabłonka charakteryzujący się nierówną powierzchnią.

Nadżerka szyjki macicy jest powszechnie występującą chorobą żeńskich organów rozrodczych. Nie stanowi niebezpieczeństwa dla życia kobiety, jednak nieleczona nadżerka szyjki macicy może wywołać o wiele poważniejsze schorzenia (jak np. nowotwory). Przyczyny nadżerki nie zostały jeszcze do końca poznane. Bez wątpienia jednak wpływ na rozwój nadżerki mają stany zapalne zachodzące w organizmie oraz infekcje bakteryjne.

W przypadku nadżerki obawom towarzyszą także bóle dolnej części kręgosłupa. Zazwyczaj pacjentki skarżą się także na plamienia po stosunku płciowym. Nadżerka powstaje u kobiet wskutek urazów doznanych podczas penetracji pochwy ciałem obcym (np. tamponami. Wzrost ryzyka zachorowania odnotowuje się w przypadku kobiet chorych na kiłę, a także tych, u których stwierdzono obecność wirusa herpes. Rozwojowi nadżerki szyjki macicy sprzyja częste zmienianie partnerów seksualnych.

Wyróżnia się trzy odmiany nadżerki:

  • Nadżerka prawdziwa – w tej odmianie obserwuje się zanik nabłonka; jej przyczyną są urazy mechaniczne, infekcje bakteryjne oraz negatywny wpływ substancji chemicznych. Czasami jest ona jednym z pierwszych objawów raka szyjki macicy.
  • Nadżerka rzekoma – zwana inaczej erytroplakią; najczęściej spotykany rodzaj nadżerki. Powstaje w wyniku zmian nabłonkowych – jeden typ nabłonka tworzy się w miejscu występowania drugiego.
  • Nadżerka w stanach przednowotworowych – ten rodzaj nadżerki poprzedza rozwój nowotworu, jakim jest rak szyjki macicy. Często można zdiagnozować w tym przypadku zakażenie wirusem brodawczaka (HPV).
Sytuacje, kiedy powinnaś pilnie skonsultować się z ginekologiem
Sytuacje, kiedy powinnaś pilnie skonsultować się z ginekologiem [10 zdjęć]

Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku odwiedzać gabinet ginekologiczny. W trakcie wizyty kontrolnej...

zobacz galerię

2. Nadżerka - diagnostyka i leczenie

Kobieta, która zaobserwuje u siebie niepokojące upławy oraz ból podbrzusza, powinna zgłosić się do ginekologa. Lekarz wprowadza do dróg rodnych kobiety specjalny przyrząd zwany wziernikiem. Dzięki niemu jest w stanie zbadać stan żeńskich narządów płciowych. W rozpoznaniu nadżerki pomaga także wynik badania cytologicznego i kolposkopowego.

Cytologia polega na pobraniu komórek z szyjki macicy, następnie lekarz ogląda preparat pod mikroskopem. Badanie cytologiczne ma na celu wykluczenie zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy. Z kolei w badaniu kolposkopowym obserwuje się szyjkę macicy w znacznym powiększeniu.

Niektórzy lekarze uważają, że niewielkie nadżerki u młodych kobiet, które jeszcze nie rodziły, nie wymagają leczenia, lecz tylko obserwacji. Niekiedy wystarczy wyeliminować czynnik, który powoduje stan zapalny pochwy, by stan pochwy wrócił do równowagi. Gdy podłoże nadżerek jest hormonalne, w 60 proc. przypadków obserwuje się samoistne wyleczenie nadżerki.

Proces samoistnego leczenia nadżerki może przebiegać z komplikacjami. Mogą towarzyszyć mu stany zapalne, krwawienia bądź torbiele. W nadżerkach leczenie zależy od badania cytologicznego, wielkości zmiany i wywiadu z pacjentką oraz od wieku pacjentki. U nieródek preferuje się postawę wyczekującą, leczenie zachowawcze nadżerek (koagulacja) lub zabiegowe (np. krioterapia, czyli leczenie nadżerek zimnym azotem).

Niekiedy w leczeniu kobiet z nadżerką szyjki macicy wykorzystuje się elektrokoagulację, czyli wypalanie nadżerki prądem.

3. Nadżerka - ciąża

Nadżerki szyjki macicy są bardzo często rozpoznawane w czasie ciąży. Nadżerka w ciąży najczęściej jest wyrywana dlatego, że wcześniej nie daje żadnych objawów, a przed ciążą kobieta rzadko bada się regularnie. Nadżerkę można wykryć w czasie badania ginekologicznego, dlatego bardzo często wykrywa się nadżerkę w ciąży. W przypadku nadżerki szyjki macicy wykrytej w czasie ciąży określa się ją jako ektopię doczesnową. Objawem nadżerki szyjki macicy w czasie ciąży są bóle brzucha i dziwne upławy. W nadżerce w czasie ciąży często pojawiają się również krwawienia.

Jeśli diagnozuje się nadżerkę w czasie ciąży, może to oznaczać, że zmiana jest niewielka i nie zagraża ciąży. Jednak jeśli wiemy o nadżerce i dolegliwości są bardzo dokuczliwe, należy ją wyleczyć jeszcze przed ciążą. Pamiętajmy jednak, że nadżerki szyjki macicy w czasie ciąży nie stanowią dla niej zagrożenia. Lekarzom zależy jednak na wyleczeniu stanu zapalnego spowodowanego przez nadżerkę, który może postępować.

Zobacz także:

W leczeniu nadżerki zazwyczaj stosuje się leki przeciwzapalne, które mają usunąć stan zapalny w nadżerce. Takie leczenie nadżerki w ciąży nie zagraża dziecku. Jednak jeśli zmiany w nadżerce są zbyt zaawansowane, wówczas z leczeniem należy poczekać do narodzin.

Następny artykuł: Zapalenie macicy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy