Nadżerka - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Nadżerka szyjki macicy jest jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości kobiecych. Nadżerka szyjki macicy to zmiana chorobowa, która pojawia się w części pochwowej szyjki macicy. Lekarze podają, że choruje na nią już jedna na cztery kobiet. Nadżerka nie wpływa znacząco na życie kobiety, jednak może prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób, dlatego nie można jej bagatelizować. Zaniedbana nadżerka może być przyczyną nowotworu złośliwego, czyli raka szyjki macicy. Niestety, nadżerkę trudno zdiagnozować – na początku nadżerka objawy daje tylko na nabłonku i są one widoczne dopiero podczas badania ginekologicznego. Na części pochwowej macicy ginekolog może zauważyć wtedy ubytek nabłonka charakteryzujący się nierówną powierzchnią.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Rób cytologię regularnie"

Nadżerka - przyczyny i objawy

Torbiel Nabotha

Torbiele Nabotha powstają w wyniku niedrożności ujścia gruczołów produkujących śluz.

Nadżerka szyjki macicy jest powszechnie występującą chorobą żeńskich organów rozrodczych. Nie stanowi niebezpieczeństwa dla życia kobiety, jednak nieleczona nadżerka szyjki macicy może wywołać o wiele poważniejsze schorzenia (jak np. nowotwory). Przyczyny nadżerki nie zostały jeszcze do końca poznane. Bez wątpienia jednak wpływ na rozwój nadżerki mają stany zapalne zachodzące w organizmie oraz infekcje bakteryjne.

W przypadku nadżerki obawom towarzyszą także bóle dolnej części kręgosłupa. Zazwyczaj pacjentki skarżą się także na plamienia po stosunku płciowym. Nadżerka powstaje u kobiet wskutek urazów doznanych podczas penetracji pochwy ciałem obcym (np. tamponami). Wzrost ryzyka zachorowania odnotowuje się w przypadku kobiet chorych na kiłę, a także tych, u których stwierdzono obecność wirusa herpes. Rozwojowi nadżerki szyjki macicy sprzyja częste zmienianie partnerów seksualnych.

Wyróżnia się trzy odmiany nadżerki:

  • Nadżerka prawdziwa – w tej odmianie obserwuje się zanik nabłonka; jej przyczyną są urazy mechaniczne, infekcje bakteryjne oraz negatywny wpływ substancji chemicznych. Czasami jest ona jednym z pierwszych objawów raka szyjki macicy.
  • Nadżerka rzekoma – zwana inaczej erytroplakią; najczęściej spotykany rodzaj nadżerki. Powstaje w wyniku zmian nabłonkowych – jeden typ nabłonka tworzy się w miejscu występowania drugiego.
  • Nadżerka w stanach przednowotworowych – ten rodzaj nadżerki poprzedza rozwój nowotworu, jakim jest rak szyjki macicy. Często można zdiagnozować w tym przypadku zakażenie wirusem brodawczaka (HPV).

Nadżerka - diagnostyka i leczenie

Kobieta, która zaobserwuje u siebie niepokojące upławy oraz bolesność podbrzusza, powinna zgłosić się do ginekologa. Lekarz wprowadza do dróg rodnych kobiety specjalny przyrząd zwany wziernikiem. Dzięki niemu jest w stanie zbadać stan żeńskich narządów płciowych. W rozpoznaniu nadżerki pomaga także wynik badania cytologicznego i kolposkopowego. Cytologia polega na pobraniu komórek z szyjki macicy, następnie lekarz ogląda preparat pod mikroskopem. Badanie cytologiczne ma na celu wykluczenie zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy. Z kolei w badaniu kolposkopowym obserwuje się szyjkę macicy w znacznym powiększeniu.

Niektórzy lekarze uważają, że niewielkie nadżerki u młodych kobiet, które jeszcze nie rodziły, nie wymagają leczenia, lecz tylko obserwacji. Niekiedy wystarczy wyeliminować czynnik, który powoduje stan zapalny pochwy, by stan pochwy wrócił do równowagi. Gdy podłoże nadżerek jest hormonalne, w 60 proc. przypadków obserwuje się samoistne wyleczenie nadżerki. Proces samoistnego leczenia nadżerki może przebiegać z komplikacjami. Mogą towarzyszyć mu stany zapalne, krwawienia bądź torbiele. 

W nadżerkach leczenie zależy od badania cytologicznego, wielkości zmiany i wywiadu z pacjentką oraz od wieku pacjentki. U nieródek preferuje się postawę wyczekującą, leczenie zachowawcze nadżerek (koagulacja) lub zabiegowe (np. krioterapia, czyli leczenie nadżerek zimnym azotem).

Niekiedy w leczeniu kobiet z nadżerką szyjki macicy wykorzystuje się elektrokoagulację, czyli wypalanie nadżerki prądem.

Nadżerka - ciąża

Nadżerki szyjki macicy są bardzo często rozpoznawane w czasie ciąży. Nadżerka w ciąży najczęściej jest wyrywana dlatego, że wcześniej nie daje żadnych objawów, a przed ciążą kobieta rzadko bada się regularnie. Nadżerkę można wykryć w czasie badania ginekologicznego, dlatego bardzo często wykrywa się nadżerkę w ciąży. W przypadku nadżerki szyjki macicy wykrytej w czasie ciąży określa się ją jako ektopię doczesnową. Objawem nadżerki szyjki macicy w czasie ciąży są bóle brzucha i dziwne upławy. W nadżerce w czasie ciąży często pojawiają się również krwawienia.

Jeśli diagnozuje się nadżerkę w czasie ciąży, może to oznaczać, że zmiana jest niewielka i nie zagraża ciąży. Jednak jeśli wiemy o nadżerce i dolegliwości są bardzo dokuczliwe, należy ją wyleczyć jeszcze przed ciążą. Pamiętajmy jednak, że nadżerki szyjki macicy w czasie ciąży nie stanowią dla niej zagrożenia. Lekarzom zależy jednak na wyleczeniu stanu zapalnego spowodowanego przez nadżerkę, który może postępować.

W leczeniu nadżerki zazwyczaj stosuje się leki przeciwzapalne, które mają usunąć stan zapalny w nadżerce. Takie leczenie nadżerki w ciąży nie zagraża dziecku. Jednak jeśli zmiany w nadżerce są zbyt zaawansowane, wówczas z leczeniem należy poczekać do narodzin.

Małgorzata Kamińska, Angelika Ciuraj, 4 miesiące temu

Bibliografia

  • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
  • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
  • Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-39-6

Źródła zewnętrzne

Ginekologia

Komentarze (4)
~Tosia
~Tosia ponad rok temu

W wieku 27 lat miałam nadżerkę wymrażaną dwa razy (a cytologia była nieciekawa już. IIIb, po wycinkach jednak okazało się, że jest OK). To po pierwszej ciąży. Po drugiej znów- mała nadżerka i cytologia II, komórki metaplastyczne. Tę nadżerkę wypalono i do dzisiaj ( a mam 45 lat) nie odnowiła się. Niestety, miewam infekcje pochwy, na szczęście szyjka bez zmian, cytologia OK. Dziewczyny- chodźcie co rok na badania. Być może te zabiegi, które przeszłam (krioterapia, elektrokoagulacja) uratowały mi życie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nadżerka - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Nadżerka - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Nadżerka - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Torbiel Nabotha

Torbiel Nabotha

Torbiele Nabotha powstają w wyniku niedrożności ujścia gruczołów produkujących śluz.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.

Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Wnuczka z babcią

Wnuczka z babcią

Rozmawiajmy z naszymi bliskimi i nakłaniajmy do badań profilaktycznych.

Neuralgia nerwu trójdzielnego - przyczyny i objawy nerwobólu, diagnostyka i leczenie

Nerw trójdzielny - budowa

Nerw trójdzielny - budowa

Objawy to bóle w chorobowej części twarzy.

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie

Rak płuc - zdjęcia

Rak płuc - zdjęcia

Na przekroju widać nowotwór płuca (biały fragment). Ciemniejsze miejsca świadczą o stosowaniu wyrobów tytoniowych.

Grzybica skóry - przyczyny, objawy, zapobieganie, diagnostyka, leczenie

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

To najczęściej wystęująca odmiana choroby. Może pojawić się na całej powierzchni ciała.