Nadżerka szyjki macicy

Nadżerka to pojawienie się w pochwie żywoczerwonego nabłonka gruczołowego zamiast występującego tam normalnie nabłonka wielowarstwowego płaskiego. Powstaje, gdy stany zapalne dróg rodnych nie są leczone i w wyniku zaburzeń hormonalnych. Nadżerka może nie dawać żadnych objawów. Najczęściej mogą pojawić się upławy, bóle podbrzusza.

Polecane wideo:

1. Przyczyny i objawy nadżerki szyjki macicy

Nadżerka szyjki macicy jest powszechnie występującą chorobą żeńskich organów rozrodczych. Nie stanowi niebezpieczeństwa dla życia kobiety, jednak nieleczona może wywołać o wiele poważniejsze schorzenia (jak np. nowotwory). Przyczyny nadżerkinie zostały jeszcze do końca poznane. Bez wątpienia jednak wpływ na rozwój nadżerki mają stany zapalne zachodzące w organizmie oraz infekcje bakteryjne.

Nadżerce szyjki macicy, oprócz wymienionych już objawów, towarzyszą także bóle dolnej części kręgosłupa. Zazwyczaj pacjentki skarżą się także na plamienia po stosunku płciowym. Nadżerka powstaje u kobiet wskutek urazów doznanych podczas penetracji pochwy ciałem obcym (np. tamponami). Wzrost ryzyka zachorowania odnotowuje się w przypadku kobiet chorych na kiłę, a także tych, u których stwierdzono obecność wirusa herpes. Rozwojowi choroby sprzyja częste zmienianie partnerów seksualnych.

Czytaj także:

Wyróżnia się trzy odmiany nadżerki:

  • Nadżerka prawdziwa – w tej odmianie obserwuje się zanik nabłonka; jej przyczyną są urazy mechaniczne, infekcje bakteryjne oraz negatywny wpływ substancji chemicznych. Czasami jest ona jednym z pierwszych objawów raka szyjki macicy.
  • Nadżerka rzekoma – zwana inaczej erytroplakią; najczęściej spotykany rodzaj nadżerki. Powstaje w wyniku zmian nabłonkowych – jeden typ nabłonka tworzy się w miejscu występowania drugiego.
  • Nadżerka w stanach przednowotworowych – ten rodzaj nadżerki poprzedza rozwój nowotworu, jakim jest rak szyjki macicy. Często można zdiagnozować w tym przypadku zakażenie wirusem brodawczaka (HPV).

2. Diagnostyka i leczenie nadżerki szyjki macicy

Kobieta, która zaobserwuje u siebie niepokojące upławy oraz bolesność podbrzusza, powinna zgłosić się do ginekologa. Lekarz wprowadza do dróg rodnych kobiety specjalny przyrząd zwany wziernikiem. Dzięki niemu jest w stanie zbadać stan żeńskich narządów płciowych. W rozpoznaniu choroby pomaga także wynik badania cytologicznego i kolposkopowego. Cytologia polega na pobraniu komórek z szyjki macicy, następnie lekarz ogląda preparat pod mikroskopem. Badanie cytologiczne ma na celu wykluczenie zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy. Z kolei w badaniu kolposkopowym obserwuje się szyjkę macicy w znacznym powiększeniu.

Niektórzy lekarze uważają, że niewielkie nadżerki u młodych kobiet, które jeszcze nie rodziły, nie wymagają leczenia, lecz tylko obserwacji. Niekiedy wystarczy wyeliminować czynnik, który powoduje stan zapalny pochwy, by stan pochwy wrócił do równowagi. Gdy podłoże zmian jest hormonalne, w 60% przypadków obserwuje się samoistne wyleczenie nadżerki. Proces samoistnego zaniku nadżerki może przebiegać z komplikacjami. Mogą towarzyszyć mu stany zapalne, krwawienia bądź torbiele. 

Metoda leczenia zależy od badania cytologicznego, wielkości zmiany i wywiadu z pacjentką oraz od wieku pacjentki. U nieródek preferuje się postawę wyczekującą, leczenie zachowawcze (koagulacja) lub zabiegowe (np. krioterapia, czyli leczenie zmian zimnym azotem).

Niekiedy w leczeniu kobiet z nadżerką szyjki macicy wykorzystuje się elektrokoagulację, czyli wypalanie nadżerki prądem.

Małgorzata Kamińska, Angelika Ciuraj, ponad rok temu

Bibliografia

  • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
  • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
  • Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-39-6

Źródła zewnętrzne

Ginekologia

Komentarze (1)
~Tosia
~Tosia

W wieku 27 lat miałam nadżerkę wymrażaną dwa razy (a cytologia była nieciekawa już. IIIb, po wycinkach jednak okazało się, że jest OK). To po pierwszej ciąży. Po drugiej znów- mała nadżerka i cytologia II, komórki metaplastyczne. Tę nadżerkę wypalono i do dzisiaj ( a mam 45 lat) nie odnowiła się. Niestety, miewam infekcje pochwy, na szczęście szyjka bez zmian, cytologia OK. Dziewczyny- chodźcie co rok na badania. Być może te zabiegi, które przeszłam (krioterapia, elektrokoagulacja) uratowały mi życie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nadżerka szyjki macicy
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Nadżerka szyjki macicy
Nadżerka szyjki macicy

Torbiel Nabotha

Torbiel Nabotha

Torbiele Nabotha powstają w wyniku niedrożności ujścia gruczołów produkujących śluz.

Nadżerka szyjki macicy

Kiedy nadżerka w ciąży jest niebezpieczna?

. Spis treści Stan zapalny szyjki macicy Nadżerka to ubytek tkanki nabłonkowej pojawiający się w pochwowej części (...) , wirusową lub grzybiczą. Nadżerka...

Niewydolność szyjki macicy

Śluz - zdjęcia

Śluz - zdjęcia

O konsystencji śluzu decyduje faza cyklu miesiączkowego.

#dziejesienazywo – Zdrowie

#dziejesienazywo: Co powoduje raka szyjki macicy?

Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do rozwoju raka szyjki macicy. Wśród nich możemy wymienić nadżerki, stany zapalne, uszkodzenia (...) poporodowe, jednak najgroźniejszym jest wirus HPV. Jest on przenoszony...

Zabiegi

Usuwanie nadżerki

Nadżerka to jedna z najczęściej spotykanych zmian chorobowych szyjki macicy. Polega ona na zastąpieniu nabłonka wielowarstwowego płaskiego prawidłowo (...) pokrywającego tarczę części pochwowej szyjki...

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby