Trwa ładowanie...

Cytologia - jak ważne jest to badanie?

Cytologia - jak ważne jest to badanie?
Cytologia - jak ważne jest to badanie? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Badanie cytologiczne, czyli cytologia, wykonywane jest prewencyjnie w celu wykrycia raka szyjki macicy. Nowotwór ten jest przyczyną śmierci aż 5 Polek dziennie. Wykonuje je lekarz ginekolog, pobierając specjalną szpatułką wymaz z szyjki macicy i wysyłając go do analizy. Szacuje się, że głównym sprawcą nowotworu szyjki macicy jest wirus HPV. Kiedy wykonać cytologię? Czy każda kobieta powinna się poddać takiemu badaniu?

Rak szyjki macicy to drugi co do częstości występowania nowotworów u kobiet w Polsce. Co roku 500 000 kobiet na świecie dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Polska jest jednym z Państw, które znajduje się na szarym końcu, biorąc pod uwagę stosowanie profilaktyki przez kobiety w tym nowotworze. Mowa tu o badaniu cytologicznym - ogólnie dostępne, niedrogie i niewymagające od kobiety specjalnego przygotowania. Dlaczego, więc Polki nie walczą o swoje życie? Z przeanalizowanych badań wynika, że kobiety: nie mają dostatecznej wiedzy na temat profilaktyki i czynników ryzyka, boją się bólu w trakcie badania, diagnozy, brak im świadomości, że wczesne stadium choroby jest całkowicie wyleczalne.

Istniejący w Polsce Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy zapewnia bezpłatne badanie cytologiczne co 3 lata u kobiet w wieku 25 – 59 lat. Należy jednak pamiętać o tym, że pierwsze badanie cytologiczne kobieta powinna wykonać po rozpoczęciu współżycia seksualnego, jeżeli nie wystąpiła inicjacja to między 18 a 21 rokiem życia. Na wykonywanie cytologii co 3 lata mogą pozwolić sobie tylko te Panie, które dwa ostatnie badania pobrane co rok nie odstępują od normy i osoby te nie należą do grupy ryzyka.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Kobieta przed badaniem powinna pamiętać o tym, aby: nie stosować preparatów dopochwowych na dwa – trzy dni przed badaniem, zgłosić się około 4 dni po zakończonym krwawieniu miesięcznym i 4 dni przed jego rozpoczęciem, od ostatniego badania ginekologicznego i USG powinien minąć co najmniej 1 dzień i zastosować abstynencję seksualną 24 godziny przed badaniem.

Badanie cytologiczne polega na pobraniu wymazu z kanału i tarczy szyjki macicy przez położną lub lekarza ginekologa. Wymaz ten pobiera się specjalną szczoteczką zwaną cytobrush. Następnie materiał jest rozprowadzany i utrwalany na opisanym szkiełku i przesyłany do oceny cytologicznej. Po kilku dniach kobieta otrzymuje wynik opisany w systemie Bethesda. Oznacza to, że w wyniku zawarte są nie tylko informacje o ewentualnie toczącym się procesie chorobowym, ale również o tym, czy materiał został pobrany prawidłowo i zawierał niezbędne do oceny komórki.

W Polsce Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy rozpoczęto w 2007 roku.

W pierwszych latach skorzystało z niego tylko 25% populacji docelowej. Podejmując decyzję czy wybrać się na badanie, pamiętaj, że w Polsce każdego dnia 10 kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a 5 z nich umiera. Ty możesz temu zapobiec w prosty sposób – systematycznie wykonuj badanie cytologiczne.

Badanie cytologiczne można wykonać w Premium Medical. W dniach 25-26 maja w godzinach 9:00 – 18:00 certyfikowane położne będą wykonywać cytologię za jedyne 20 zł, a dodatkowo będzie można skorzystać z darmowych badań krwi na nosicielstwo wirusa żółtaczki typu „C”.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Cytologia na podłożu płynnym
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze