Cytologia w Polsce

W okresie od stycznia do marca 2011 roku w Polsce przeprowadzono sondaż, w którym udział wzięło 1231 kobiet. Wynika z niego, iż jedynie 58% kobiet regularnie robi cytologię.

Kto robi cytologię?

Cytologia to proste badanie ginekologiczne, umożliwiające wykrycie raka szyjki macicy. W naszym kraju każdego roku na nowotwór ten umiera 1700 kobiet. Okazuje się jednak, że 14,1% Polek nigdy w życiu nie poddało się badaniu cytologicznemu. Z kolei 27,2% pań robiło cytologię, ale nieregularnie. Aktualne badania ma zaledwie 58,7% kobiet. Dla porównania aż 80% Brytyjek i 90% Amerykanek wykonuje cytologię regularnie. Z badań wynika, iż w Polsce najrzadziej badanie to robią kobiety po 50 roku życia. Aktualne badania w tej grupie wiekowej ma tylko 45% kobiet. Wyniki nie są dobre także w grupie od 18 do 30 roku życia – tu badaniu w ciągu ostatniego roku poddało się 60% kobiet. Na badanie cytologiczne częściej chodzą kobiety z wyższym wykształceniem, mieszkające w dużych miastach – prawie 70% z nich regularnie robi to badanie. Najrzadziej decydują się na nie kobiety z wykształceniem podstawowym, zamieszkujące wsie – robi je 50% z nich.

Dlaczego Polki nie robią cytologii?

Niechęć do cytologii Polski tłumaczą brakiem rozmów o potrzebie tych badań z najbliższymi osobami, a w szczególności z matką. Ponadto nie chodzą na badania, gdyż boją się diagnozy raka. Oprócz tego 50,4% pytanych kobiet czuje niechęć do wizyt u ginekologa, 42,9% twierdzi, iż są ważniejsze sprawy niż badania, a 36,5% tłumaczy się brakiem czasu. Aby umieralność na raka szyjki macicy w Polsce zmalała, na cytologię regularnie powinno się zgłaszać 75-80% kobiet. Lekarze wskazują, iż pomógłby w tym administracyjny przymus robienia badań cytologicznych lub oferta odliczeń od podatku dla badających się kobiet. W Finlandii w latach 60-tych wprowadzono taki przymus i obecnie w kraju tym problem z cytologią nie istnieje.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Cytologia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Cytologia - cel, przygotowanie, przebieg, interpretacja
najnowsze pytania

Cytologia

Odpowiada: Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Cytologia - cel, przygotowanie, przebieg, interpretacja
Cytologia - cel, przygotowanie, przebieg, interpretacja

Jak powinna przebiegać cytologia? (WIDEO)

i niestety prawie połowa z nich umiera. W Polsce wskaźniki te należą do najwyższych w Europie. Szansą na wyleczenie jest wczesne wykrycie choroby (...) , co jest możliwe jedynie w przypadku regularnie wykonywanej cytologii....

Baseball

Baseball w Polsce (WIDEO)

Baseball w Polsce (WIDEO) Odtwórz wideo

Baseball jest wyjątkowo popularny w Ameryce. Jednak i w Polsce istnieją kluby grające baseball i rozgrywki ligowe. Gra w baseball w Polsce wywodzi (...) się z palanta. Nie ma konkretnej daty, w której baseball pojawił...

Weekend w Polsce

Dziecko na plaży

Dziecko na plaży

W Polsce istnieje już wiele miejsc, które dbają o najmłodszych turystów na równi z dorosłymi.

Wyjęcie kleszcza

Napity kleszcz

Napity kleszcz

W Polsce licznie występuje kleszcz pospolity.

Ciekawe wydarzenia w Polsce

Jazz Jamboree - zdjęcia

Jazz Jamboree - zdjęcia

Jazz Jamboree Festival odbywa się w Warszawie. Jest jednym z najpopularniejszych festiwali jazzowych w Polsce.

Antykoncepcja awaryjna

Pigułka "awaryjna"

Pigułka "awaryjna"

Według WHO w Polsce tabletki "awaryjne" dostępne są wyłącznie na receptę.