Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Karolina Kropiewnicka-Buczek

Brodawczaki piersi

Brodawczaki piersi
Brodawczaki piersi

Brodawczak piersi to łagodny nowotwór piersi (zmiana niezłośliwa). Nowotwór łagodny to nieprawidłowy rozrost komórek, który jednak nie nabrał cech szkodzących organizmowi i nie tworzy przerzutów, nie zagrażając tym samym życiu kobiety. Niestety brodawczak piersi może ulec zezłośliwieniu. Brodawczak sutka wywodzi się z nabłonka wyściełającego przewody mleczne, a nie, jakby mogła na to wskazywać nazwa, z brodawki sutka.

spis treści

1. Brodawczaki złośliwe

Największe ryzyko przejścia w raka piersi występuje w przypadku zmian wieloogniskowych, czyli wtedy, gdy brodawczaki utworzyły się naraz w kilku miejscach. Mnogie brodawczaki występują częściej u młodych kobiet i są wtedy zazwyczaj wyczuwalne palpacyjnie w formie guzków. Pojedyncze brodawczaki spotykane są zazwyczaj u kobiet w okolicach menopauzy i są raczej trudno wyczuwalne przy dotyku.

2. Czy brodawczak jest wyczuwalny przy dotyku?

Brodawczak rzadko przyjmuje kształt guza, który można by łatwo wyczuć dotykiem przez skórę. Rozrost nieprawidłowej tkanki następuje zazwyczaj wzdłuż przebiegu przewodów mlecznych, czyli w głębi piersi. Dodatkowo brodawczaki zazwyczaj nie mają dużych rozmiarów. Większe brodawczaki zwykle usytuowane są w końcowych częściach przewodów mlecznych, tuż za brodawką sutkową i tak można je wyczuć przy dotyku.

3. Objawy brodawczaka piersi

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Obecność brodawczaka może być wyczuwalna jako guzek piersi, ale nie zawsze tak jest. Zwłaszcza zmiany o niewielkich rozmiarach bywają niezauważalne. Większe brodawczaki mogą być wyczuwalne jako guzek za brodawką sutka lub na obwodzie piersi. Objawem brodawczaka może być także wyciek z brodawki sutkowej – o charakterze surowiczym (przezroczysty płyn) lub krwistym (jeśli doszło do urazu, nawet małego, naczynia krwionośnego w brodawczaku).

Przebieg badania mammograficznego
Przebieg badania mammograficznego

Rak piersi stanowi 20% wszystkich zachorowań na nowotwory. Co roku aż 5 tysięcy Polek umiera na raka

zobacz galerię

4. Czy wyciek z sutka to objawy brodawczaka?

Wydzielina podobna do mleka nie jest zazwyczaj skutkiem powstania brodawczaka. Jej przyczyną, poza oczywiście naturalnym procesem laktacji, bywają raczej zaburzenia gospodarki hormonalnej – np. nadmierne wydzielanie prolaktyny (hiperprolaktynemia). Wtedy wyciek ma miejsce zazwyczaj z obu sutków. Należy w takiej sytuacji wykonać badania hormonalne, np. oznaczenie poziomu prolaktyny. W dalszym oku diagnostycznym czasami konieczne bywa badanie obrazowe głowy (np. tomografia komputerowa) – w przypadku podejrzenia gruczolaka przysadki. Czasami także surowiczy wyciek z sutka jest skutkiem zaburzeń hormonalnych, a nie obecności brodawczaka.

W większości przypadków surowiczy lub krwisty wyciek z sutka jest spowodowany brodawczakiem, jednak niekiedy przyczyną jest rak. Dlatego w przypadku stwierdzenia takiej dolegliwości należy wykonać badanie cytologiczne wydzieliny i także biopsję zmiany w celu wykluczenia nowotworu złośliwego.

5. Badania w diagnostyce brodawczaka

  • mammografia,
  • galaktografia (czyli badanie radiologiczne po podaniu kontrastu do dróg mlecznych piersi. Kontrast wypełnia przewody mleczne i modeluje się na ewentualnych zmianach nowotworowych),
  • biopsja,
  • badanie cytologiczne wydzieliny z sutka,
  • badanie histologiczne po operacyjnym usunięciu brodawczaka.

6. Postępowanie w przypadku rozpoznania brodawczaka

Brodawczaki należy usunąć chirurgicznie, ponieważ wiążą się z częstszym występowaniem raka sutka. Operacja polega na usunięciu zmienionego fragmentu gruczołu sutkowego wraz z brodawczakiem na bloku operacyjnym, w znieczuleniu ogólnym. Otrzymana tkanka poddawana jest badaniu histologicznemu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze