Trwa ładowanie...

Sposoby na kaszel

Kaszel, niezależnie od tego czy suchy czy mokry, jest męczący. Najczęściej zwiastuje jakąś chorobę, mniej lub bardziej poważną. Choć nie zawsze tak jest. Ludzie kaszlą, gdy się zakrztuszą. Wówczas kaszel stanowi naturalny odruch organizmu...

spis treści

1. Funkcje kaszlu i jego rodzaje

Kaszel oczyszcza drogi oddechowe z różnych ciał obcych i zbyt dużej ilości śluzu. Z płuc zostaje wyrzucone z ogromna szybkością powietrze, które zabiera ze sobą cząstki ciał lub śluz znajdujący się w oskrzelach. W ten sposób drogi oddechowe się oczyszczają. Powietrze wyrzucane z płuc może nabrać ogromnej prędkości. W oskrzelach szybkość dochodzi do 30 m/s, a w krtani od 50 m/s do 120 m/s.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Rodzaje kaszlu:

 • suchy,
 • mokry,
 • ostry,
 • przewlekły,
 • głośny,
 • świszczący.

Rodzaj kaszlu pomaga ustalić jego przyczynę. Kaszel mokry (produktywny) oczyszcza drogi oddechowe z mokrej wydzieliny. Kaszel będący przyczyną duszności może zwiastować krztusiec lub astmę.

2. Przyczyny kaszlu

Przeziębienie – śluz podrażnia gardło, jednak początkowo nie jest odkrztuszany. Dopiero po jakimś czasie kaszel powoduje pojawienie się żółtawej wydzieliny. Inne objawy przeziębienia to: gorączka, ból głowy i mięśni, katar.

Infekcje wirusowe – powodują kaszel, dopadają zwykle dzieci. Wyleczone infekcje zostawiają nieprzyjemną dolegliwość w postaci kaszlu.

Grypa – leczenie najlepiej wdrożyć jak najszybciej. Wówczas szybciej dojdzie do pokonania choroby. Suchy kaszel, ból gardła, głowy, mięśni, osłabienie i wysoka gorączka - tak objawia się grypa.

Zapalenie oskrzeli – wywołane przez czynniki alergiczne. Do kaszlu dochodzi gdy alergen (czynnik uczulający) dotrze do oskrzeli.

Astma oskrzelowa – obok męczącego kaszlu pojawiają się trudności w oddychaniu.

Zabłąkane ciało obce – kiedy do dróg oddechowych wpadnie nam ciało obce np. orzeszek, wówczas wywołuje napady kaszlu. Jeśli zostanie ono tam na dłużej, może doprowadzić do zapalenia płuc.

Zapalenie płuc – suchy kaszel, wysoka gorączka, osłabienie. To tylko niektóre objawy choroby. Z czasem kaszel staje się mokry, prowadzi do odkrztuszania wydzieliny.

Dym papierosowy, zimne powietrze, drażniące gazy - mogą podrażnić układ oddechowy i wywołać kaszel.

Choroba płuc – czynnikiem alarmującym powinna być krew pojawiająca się podczas kaszlu. Wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza.

3. Nieleczony kaszel

Jeżeli kaszel jest objawem przeziębienia, nie musimy się martwić, gdyż ustąpi wraz z chorobą. Podczas zapalenia krtani kaszel może wywołać chrypkę, świst oraz duszność. Wówczas powinniśmy się udać do lekarza. Niepokój powinny wywołać długo utrzymujące się dolegliwości: kaszel, wysoka gorączka, osłabienie, trudności w oddychaniu. Mogą zwiastować zapalenie oskrzeli lub płuc.

4. Leczenie kaszlu

Żeby leczenie kaszlu było skuteczne należy poznać jego przyczynę oraz rozpoznać rodzaj. Kaszel mokry wymaga zastosowania leków wykrztuśnych, które rozrzedzają wydzielinę. Wówczas łatwiej się ją wykrztusza i swobodniej oddycha. Kaszel suchy powinno leczyć się preparatami przeciwkaszlowymi. Ważne jest, by nie podawać leków przeciwkaszlowych podczas kaszlu mokrego. Kiedy kaszel wywołany jest zapaleniem dróg oddechowych, wówczas można podawać leki przeciwzapalne lub przeciwgorączkowe. Podczas zapalenia gardła przyjmuje leki odkażające, np. tabletki do ssania lub płyny do płukania. Żeby wspomóc leczenie farmakologiczne, można zastosować się do kilku prostych rad.

Skuteczne sposoby na kaszel:

 • utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza,
 • inhalacje z pary wodnej,
 • ssanie cukierków przeciwkaszlowych,
 • picie herbaty słodzonej miodem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Syrop na kaszel
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza