Przerost prawej komory serca - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie
Przerost prawej komory serca to nieprawidłowość, która jest ściśle powiązana z systematycznym wzrostem ciśnienia w krążeniu płucnym. Jeśli problem ten nie zostanie w porę rozpoznany, może doprowadzić do poważnych komplikacji np. całkowitej niewydolności krążenia. W jaki sposób objawia się przerost prawej komory serca?
1. Co to jest przerost prawej komory serca?
Przerost prawej komory serca (PPK) to nieprawidłowość polegająca na tym, że ściana prawej komory serca zwiększa swoją grubość i objętość w odpowiedzi na przeciążenie pracy serca. Taka sytuacja zazwyczaj jest spowodowana przewlekłym zwiększonym oporem naczyniowym płucnym (co prowadzi do wzrostu ciśnienia w krążeniu płucnym).
Ludzkie serce składa się z czterech jam: prawego przedsionka, lewego przedsionka, prawej komory oraz lewej komory. Przedsionki oddziela od siebie przegroda międzyprzedsionkowa, z kolei między komorami znajduje się przegroda międzykomorowa.
W prawym przedsionku zbiera się odtlenowana krew. Do lewego przedsionka wpływa krew jasnoczerwona, utlenowana.
2. Najczęstsze przyczyny przerostu prawej komory serca
Przerost prawej komory serca może być spowodowany różnorodnymi czynnikami np. chorobami płuc. Nieprawidłowość może wystąpić u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, mukowiscydozą, sarkoidozą czy stanem zapalnym płuc.
Przerostowi prawej komory sprzyjają również schorzenia naczyń płucnych takie jak zatorowość płucna, choroba zakrzepowo zatorowa, zbyt wysokie ciśnienie płucne. Dodatkowo, problem zdrowotny może być ściśle związany z wrodzonymi wadami serca np. ubytkiem przegrody międzyprzedsionkowej, tetralogią Fallota, ubytkiem przegrody międzykomorowej.
Inne przyczyny przerostu prawej komory serca to:
- przewlekłe niedotlenienie, długa ekspozycja na duże wysokości,
- wyczerpująca aktywność fizyczna,
- migotanie przedsionków,
- blok prawej odnogi Hisa,
- częstoskurcz komorowy.
3. Przerost prawej komory serca u noworodka
Przerost prawej komory serca u dziecka nowo narodzonego mieć różne przyczyny. Jednym z powodów jest pierwotne uszkodzenie serca w przebiegu kardiomiopatii przerostowej (HCM). Nieprawidłowość nazywana przerostem prawej komory serca może być spowodowana także wrodzonymi wadami serca lub cukrzycą ciążową u matki.
U niektórych dzieci sytuacja ta jest wynikiem przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego (DA) lub zamartwicy. Wczesne wykrycie i leczenie nieprawidłowości jest kluczowe dla zdrowia noworodka.
Przeprowadzenie badań diagnostycznych wczesnej fazy choroby pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia i minimalizację powikłań, które mogą wpłynąć na rozwój maluszka.
4. Przerost prawej komory serca – objawy i diagnostyka
Dolegliwości towarzyszące osobom z przerostem prawej komory są silnie związane z chorobą podstawową, czyli schorzeniem bezpośrednio odpowiadającym za przesadny rozrost komory.
Początkowo, pacjenci mogą borykać się z dusznościami w obrębie klatki piersiowej i kaszlem, wraz z plwociną śluzowo-ropną. Sinica pojawia się stopniowo, zaczynając od ust, nosa i kończyn, a później obejmując całe ciało.
Jednym z objawów jest również ograniczona ruchomość klatki piersiowej. Zaobserwować można znaczne powiększenie serca oraz przyspieszenie tempa pracy mięśnia sercowego. Na skutek przerostu dochodzi również do poszerzenia żył szyjnych.
W wielu przypadkach występuje także niewydolność prawej komory serca z powiększeniem wątroby i śródmiąższowym obrzękiem.
Nieprawidłowość można rozpoznać za pomocą takich badań diagnostycznych jak: EKG (elektrokardiografia) czy echokardiografia (echo serca).
5. Leczenie przerostu prawej komory serca
Terapia przerostu prawej komory serca powinna być prowadzone pod ścisłą opieką lekarza. Leczenie farmakologiczne może opierać się na stosowaniu beta-blokerów, inhibitorów ACE i blokerów kanałów wapniowych. Ważne jest również, aby pacjenci regularnie monitorowali swoje objawy, takie jak duszność, zmęczenie i zawroty głowy, a wszelkie niepokojące dolegliwości zgłaszali specjaliście.
Osoby borykające się z przerostem prawej komory serca powinni unikać czynników, które mogą pogorszyć ich stan zdrowia. Niewskazane jest zatem palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu i używek. Jeśli przyczyną nieprawidłowości jest schorzenie serca lub płuc, to należy skupić się na leczeniu choroby podstawowej.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.