Przejdź na WP

Objawy raka piersi - niepokojący wygląd piersi, ból brodawek, zmiana rozmiaru piersi, rozszerzenie żył w okolicy piersi

Nowotwory piersi stanowią duży problem onkologiczny. Zachorowalność na ten typ raka w ciągu ostatnich dekad wzrosła dwukrotnie. Jeśli niepokojące objawy raka piersi zostaną szybko wykryte, może to przyczynić się do poprawy statystyk.

Zobacz film: "5 sygnałów ostrzegawczych przed rakiem piersi"

spis treści

Gdy rak piersi zostanie zdiagnozowany w początkowym stadium, szanse na powrót do zdrowia są bardzo wysokie. I dlatego też specjaliści od lat zachęcają kobiety do samobadania piersi. Przekonują również, by z uwagą przyglądać się swojemu biustowi. Zmiany w jego obrębie, niekiedy bardzo subtelne, mogą być bowiem pierwszym objawem choroby nowotworowej.

1. Objawy raka piersi - niepokojący wygląd piersi

Objawy raka piersi często występują na skórze. Jednak w wielu przypadkach kobiety nie zwracają uwagi na zmiany na skórze, jakie pojawiają się w okolicy klatki piersiowej. Traktują te objawy raka piersi jako normalny proces fizjologiczny lub reakcję alergiczną. Może to być jednak pierwszy objaw raka, którego z pewnością nie wolno zbagatelizować. Jakie objawy raka piersi powinny wzbudzić niepokój?

Uwagę powinny zwrócić przede wszystkim takie objawy raka piersi jak zaczerwienienie skóry piersi i owrzodzenia. Skóra piersi powinna być gładka – zauważenie jakichkolwiek zmian w jej wyglądzie, nawet na niewielkim fragmencie skóry, powinno skłonić kobietę do wykonania USG piersi, żeby wykryć objawy raka piersi.

Zobacz także

2. Objawy raka piersi - ból brodawek

Zdarza się, kobieta odczuwa tkliwość brodawek kilka dni przed spodziewaną miesiączką. Jeśli jednak te objawy raka piersi nigdy u pacjentki nie występowały lub pojawiły się niezależnie od symptomów przypisanych do cyklu miesiączkowego, warto skonsultować się z lekarzem.

Do kontaktu ze specjalistą powinny skłonić ponadto inne objawy raka piersi, takie jak: zmiana w wyglądzie brodawki (pomarszczenie skóry w jej okolicy) i wyciek podejrzanie wyglądającej wydzieliny (zwłaszcza zabarwionej krwią).

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży....

zobacz galerię

3. Objawy raka piersi - zmiana rozmiaru piersi

Wiele kobiet ma asymetryczne piersi, co jest spowodowane nierównomiernym fizjologicznym przerostem tkanek miękkich. U większości pań jest to mało widoczne i nie wpływa znacząco na ich wygląd i samopoczucie. Jeśli jednak zmiana ta pojawi się nagle konieczne jest sprawdzenie, co spowodowało nierówność. Asymetryczne piersi to również mogą być pierwsze objawy raka piersi.

Asymetria piersi może wskazywać na wady wrodzone, skoliozę, ale również być pierwszym sygnałem toczącego się w organizmie procesu nowotworowego.

Z lekarzem należy skonsultować powiększenie rozmiaru jednej piersi lub przeciwnie – jej zmniejszenie (gdy guz jest w zaawansowanym stadium, wówczas tkanka łączna kurczy się i staje się twardsza). Mogą to być bowiem objawy raka piersi.

Rak piersi we wczesnym stadium może dawać niespecyficzne objawy
Rak piersi we wczesnym stadium może dawać niespecyficzne objawy (123RF)

Zobacz też:

4. Objawy raka piersi - rozszerzenie żył w okolicy piersi

Uwidocznienie się żyły na piersi powinno skłonić do wizyty u lekarza. Może to być bowiem objaw zablokowania naczynia krwionośnego w tym rejonie. W przebiegu raka często widoczne stają się również żyły powierzchniowe.

Rak piersi we wczesnym stadium może dawać niespecyficzne objawy raka piersi. Ich wczesne zaobserwowanie to w wielu przypadkach szansa na szybką diagnozę i rozpoczęcie leczenia.

Następny artykuł: Guzek w piersi

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy