Cztery wczesne objawy raka piersi

Nowotwory piersi stanowią duży problem onkologiczny. Zachorowalność na ten typ raka w ciągu ostatnich dekad wzrosła dwukrotnie. Szybsze wykrycie niepokojących objawów może przyczynić się do poprawy statystyk.

Gdy rak piersi zostanie zdiagnozowany w początkowym stadium, szanse na powrót do zdrowia są bardzo wysokie. I dlatego też specjaliści od lat zachęcają kobiety do samobadania piersi. Przekonują również, by z uwagą przyglądać się swojemu biustowi. Zmiany w jego obrębie, niekiedy bardzo subtelne, mogą być bowiem pierwszym objawem choroby nowotworowej.

1. Niepokojący wygląd piersi

W wielu przypadkach kobiety nie zwracają uwagi na zmiany na skórze, jakie pojawiają się w okolicy klatki piersiowej. Traktują je jako normalny proces fizjologiczny lub reakcję alergiczną. Może to być jednak pierwszy objaw raka, którego z pewnością nie wolno zbagatelizować. Co zatem powinno wzbudzić niepokój?

Zobacz film: "Czy rak piersi jest wyleczalny?"

Rak piersi we wczesnym stadium może dawać niespecyficzne objawy
Rak piersi we wczesnym stadium może dawać niespecyficzne objawy (123RF)

Uwagę powinno zwrócić zaczerwienienie skóry piersi i owrzodzenia.

Skóra piersi powinna być gładka – zauważenie jakichkolwiek zmian w jej wyglądzie, nawet na niewielkim fragmencie skóry, powinno skłonić kobietę do wykonania USG piersi.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Ból brodawek

Zdarza się, kobieta odczuwa tkliwość brodawek kilka dni przed spodziewaną miesiączką. Jeśli jednak objaw ten nigdy u pacjentki nie występował lub pojawia się niezależnie od symptomów przypisanych do cyklu miesiączkowego, warto skonsultować się z lekarzem.

Do kontaktu ze specjalistą powinny skłonić ponadto inne objawy, takie jak: zmiana w wyglądzie brodawki (pomarszczenie skóry w jej okolicy) i wyciek podejrzanie wyglądającej wydzieliny (zwłaszcza zabarwionej krwią).

3. Zmiana rozmiaru piersi

Wiele kobiet ma asymetryczne piersi, co jest spowodowane nierównomiernym fizjologicznym przerostem tkanek miękkich. U większości pań jest to mało widoczne i nie wpływa znacząco na ich wygląd i samopoczucie. Jeśli jednak zmiana ta pojawi się nagle, konieczna jest sprawdzenie, co spowodowało nierówność.

Asymetria piersi może wskazywać na wady wrodzone, skoliozę, ale również być pierwszym sygnałem toczącego się w organizmie procesu nowotworowego.

Z lekarzem należy skonsultować powiększenie rozmiaru jednej piersi lub przeciwnie – jej zmniejszenie (gdy guz jest w zaawansowanym stadium, wówczas tkanka łączna kurczy się i staje się twardsza).

Zobacz także

4. Rozszerzenie żył w okolicy piersi

Uwidocznienie się żyły na piersi powinno skłonić do wizyty u lekarza. Może to być bowiem objaw zablokowania naczynia krwionośnego w tym rejonie. W przebiegu raka często widoczne stają się również żyły powierzchniowe.

Rak piersi we wczesnym stadium może dawać niespecyficzne objawy. Ich wczesne zaobserwowanie to w wielu przypadkach szansa na szybką diagnozę i rozpoczęcie leczenia. [gallery id="561ccf4f9a26b61b138b4567" title="6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi"]

Następny artykuł: Guzek w piersi

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!