Objawy raka piersi - niepokojący wygląd piersi, ból brodawek, zmiana rozmiaru piersi, rozszerzenie żył w okolicy piersi
Nowotwory piersi stanowią duży problem onkologiczny. Zachorowalność na ten typ raka w ciągu ostatnich dekad wzrosła dwukrotnie. Jeśli niepokojące objawy raka piersi zostaną szybko wykryte, może to przyczynić się do poprawy statystyk.
- 1. Objawy raka piersi
- 1.1. Ból brodawek
- 1.2. Zmiana rozmiaru piersi
- 1.3. Rozszerzenie żył w okolicy piersi
- 2. Kampania "Poznaj swoje cytryny" i historia Erin Smith Chieze
- 3. Rak piersi a łagodne choroby piersi
- 3.1. Torbiele
- 3.2. Gruczolakowłókniaki
- 3.3. Zwapnienie piersi
- 3.4. Mastopatia
- 3.5. Tłuszczaki
Gdy rak piersi zostanie zdiagnozowany w początkowym stadium, szanse na powrót do zdrowia są bardzo wysokie. I dlatego też specjaliści od lat zachęcają kobiety do samobadania piersi. Przekonują również, by z uwagą przyglądać się swojemu biustowi. Zmiany w jego obrębie, niekiedy bardzo subtelne, mogą być bowiem pierwszym objawem choroby nowotworowej.
1. Objawy raka piersi
Objawy raka piersi często występują na skórze. Jednak w wielu przypadkach kobiety nie zwracają uwagi na zmiany na skórze, jakie pojawiają się w okolicy klatki piersiowej. Traktują te objawy raka piersi jako normalny proces fizjologiczny lub reakcję alergiczną. Może to być jednak pierwszy objaw raka, którego z pewnością nie wolno zbagatelizować. Jakie objawy raka piersi powinny wzbudzić niepokój?
Uwagę powinny zwrócić przede wszystkim takie objawy raka piersi jak zaczerwienienie skóry piersi i owrzodzenia. Skóra piersi powinna być gładka – zauważenie jakichkolwiek zmian w jej wyglądzie, nawet na niewielkim fragmencie skóry, powinno skłonić kobietę do wykonania USG piersi, żeby wykryć objawy raka piersi.
Zobacz także
1.1. Ból brodawek
Zdarza się, kobieta odczuwa tkliwość brodawek kilka dni przed spodziewaną miesiączką. Jeśli jednak te objawy raka piersi nigdy u pacjentki nie występowały lub pojawiły się niezależnie od symptomów przypisanych do cyklu miesiączkowego, warto skonsultować się z lekarzem.
Do kontaktu ze specjalistą powinny skłonić ponadto inne objawy raka piersi, takie jak: zmiana w wyglądzie brodawki (pomarszczenie skóry w jej okolicy) i wyciek podejrzanie wyglądającej wydzieliny (zwłaszcza zabarwionej krwią).
1.2. Zmiana rozmiaru piersi
Wiele kobiet ma asymetryczne piersi, co jest spowodowane nierównomiernym fizjologicznym przerostem tkanek miękkich. U większości pań jest to mało widoczne i nie wpływa znacząco na ich wygląd i samopoczucie. Jeśli jednak zmiana ta pojawi się nagle konieczne jest sprawdzenie, co spowodowało nierówność. Asymetryczne piersi to również mogą być pierwsze objawy raka piersi.
Asymetria piersi może wskazywać na wady wrodzone, skoliozę, ale również być pierwszym sygnałem toczącego się w organizmie procesu nowotworowego.
Z lekarzem należy skonsultować powiększenie rozmiaru jednej piersi lub przeciwnie – jej zmniejszenie (gdy guz jest w zaawansowanym stadium, wówczas tkanka łączna kurczy się i staje się twardsza). Mogą to być bowiem objawy raka piersi.
1.3. Rozszerzenie żył w okolicy piersi
Uwidocznienie się żyły na piersi powinno skłonić do wizyty u lekarza. Może to być bowiem objaw zablokowania naczynia krwionośnego w tym rejonie. W przebiegu raka często widoczne stają się również żyły powierzchniowe.
Rak piersi we wczesnym stadium może dawać niespecyficzne objawy raka piersi. Ich wczesne zaobserwowanie to w wielu przypadkach szansa na szybką diagnozę i rozpoczęcie leczenia.
2. Kampania "Poznaj swoje cytryny" i historia Erin Smith Chieze
Po wykryciu raka piersi, Erin Smith Chieze postanowiła rozpowszechnić w sieci zdjęcie, które jej zdaniem w skuteczny sposób podniesie świadomość kobiet. Przy pomocy 12 cytryn, zostały w dosyć przejrzysty sposób zobrazowane symptomy raka piersi. Wśród głównych objawów nowotworu piersi wymieniono:
- wyczuwalne zgrubienie
- wgłębienie,
- zaczerwienienie,
- zrogowacenie sutka,
- wyciek z brodawki,
- owrzodzenie skóry,
- wystający guz,
- nabrzmienie żył na piersi,
- wklęśnięcie brodawki,
- zmiana kształtu lub rozmiaru piersi,
- zmiana koloru skóry na piersi,
- wyczuwalny guzek w piersi.
Zdjęcie cytryn nawiązywało do kampanii "Know your lemons" ("Poznaj swoje cytryny"). Genialna kampania promuje profilaktykę nowotworów piersi.
W listopadzie 2015 r. Erin Smith Chieze zobaczyła udostępnione na Facebooku zdjęcie, na którym były zaprezentowane zmiany w piersi, mogące świadczyć o nowotworze. Kobieta zauważyła u siebie podobne zmiany, jednak nie wyczuła palcem guzka. Pięć dni później zdiagnozowano u niej raka piersi, miesiąc później dowiedziała się, że to jego 4 stadium.
Kobieta nawiązała do panującej na Facebooku zabawy, polegającej na dodawaniu serduszek. "Ten trend niesie wsparcie, ale nie ostrzeżenie dla innych. Zróbcie mi przysługę, przestańcie bawić się w wysyłanie serduszek i zacznijcie naprawdę pomagać ludziom." - napisała na profilu Facebook.
Truskawka, ananas, jabłko, malina - również w Polsce, krążyła w ostatnim czasie zabawa polegająca na wypisywaniu nazw owoców, oznaczających miłosny stan kobiety. Celem zabawy było także podniesienie świadomości na temat zachowaralności na raka piersi.
Zdjęcie w obrazowy sposób ukazuje kobietom, co w wyglądzie ich piersi powinno wzbudzić niepokój. Bez wątpienia w większym stopniu dostarcza informacji na temat nowotworu, niż wpisywanie nazw owoców czy serduszek.
3. Rak piersi a łagodne choroby piersi
Rak piersi stanowi 21 procent diagnozowanych nowotworów złośliwych u kobiet. Każdego roku wykrywa się go u 1,5 miliona kobiet. Kiedy zauważasz zmiany w okolicach piersi, zazwyczaj myślisz o najgorszym - to z pewnością rak piersi!
Warto zaznaczyć, że wyczuwalne pod palcami zgrubienie lub guzek może być objawem jednej z łagodnych chorób piersi. Wśród najczęściej diagnozowanych łagodnych chorób piersi warto wyróżnić:
- torbiele,
- gruczolakowłókniaki,
- zwapnienie piersi,
- mastopatia.
3.1. Torbiele
Torbiele to częsty problem pacjentek między 30. a 50. rokiem życia (schorzenie znacznie rzadziej dotyka młodszych kobiet). Torbiel to nic innego jak mały woreczek - cysta wypełniona płynem. Kobiety opisują go jako twardy guzek umiejscowiony tuż pod powierzchnią skóry (u niektórych torbiele umiejscowione są nieco głębiej). Torbiel jest gładka i można ją swobodnie przesuwać między palcami.
Jeśli zauważyłaś u siebie podobny problem, zwróc uwagę na to, w jakim tempie powiększa się torbiel. Jeżeli guzek pojawił się z dnia na dzień i w ciągu kilku dni powiększył swoje rozmiary, może to oznaczać, że w twoim organizmie rozwija się coś innego niż nowotwór. Torbiele pojawiają się w piersi z różnych powodów, ale są to zmiany zwykle niegroźne dla zdrowia. Mimo wszystko, warto udać się na konsultację do lekarza, który rozwieje wszelkie wątpliwości.
3.2. Gruczolakowłókniaki
Gruczolakowłókniaki, podobnie jak torbiele są twarde i gładkie w dotyku. U niektórych pacjentek twarde, u innych elastyczne, w większości przypadków nie wywołują jednak dolegliwości bólowych. W jednej piersi może pojawić się nawet kilka takich guzków. Gruczolakowłókniaki są jednym z najczęstszych łagodnych guzów piersi występujących u kobiet między 18. a 30. rokiem życia.
Mają różne rozmiary, jak określają eksperci – od ziarenka grochu do wielkości małej cytryny. Zdarza się, że osiągają tak duży rozmiar, że są widoczne gołym okiem. Duże gruczolakowłókniaki sprawiają spory dyskomfort i mogą objawiać się bólem. Ich przyczyną jest rozrost tkanki gruczołowej i włóknistej.
Gruczolakowłókniaki nie zagrażają zdrowiu pacjentki, ale wymagają regularnych badań i prowadzenia obserwacji, gdyż wraz z wiekiem rośnie ryzyko rozwoju nowotworu.
3.3. Zwapnienie piersi
Zwapnienie piersi to nic innego jak odkładanie się wapnia w tkance piersi. Zmiany, w przeciwieństwie do torbieli czy gruczolakowłókniaków, są tak małe, że nie można ich wyczuć za pomocą dotyku. Zwapnienie piersi diagnozowane jest na podstawie badania ultrasonograficznego.
Schorzenie zazwyczaj nie jest groźne dla zdrowia czy życia pacjentki. Jedynie w nielicznych przypadkach może prowadzić do powstawania cyst oraz zatykania naczyń krwionośnych. Skutkiem takiej sytuacji może być rozwój choroby nowotworowej. Pacjentki, które znajdują się w w grupie podwyższonego ryzyka, powinny regularnie poddawać się badaniom ultrasonograficznym.
3.4. Mastopatia
Mastopatia oznacza zmiany w obrębie sutka (inaczej dysplazja sutka). Jej przyczyny nie są wciąż do końca poznane, ale wielu specjalistów twierdzi, że winne są zmiany hormonalne w organizmie kobiet. Łagodne zmiany najczęściej występują u kobiet pomiędzy 35. a 50. rokiem życia, znacznie rzadziej u tych po menopauzie.
Twarde guzki są wyczuwalne podczas samobadania piersi. Zazwyczaj zmianom towarzyszą takie objawy, jak ból piersi, wiele kobiet skarży się również na uczucie ciężkości w piersiach. Symptomy nasilają się zwłaszcza przed miesiączką i ustępują wraz z jej rozpoczęciem.
3.5. Tłuszczaki
Tłuszczaki znacznie częściej stanowią kłopot natury estetycznej, niż onkologicznej. Są wyczuwalne pod skórą, mogą występować pojedynczo lub w skupiskach. Tłuszczaki zazwyczaj przyjmują kształt owalny lub podłużny. Są łagodnymi nowotworami tkanki łącznej.
Główną przyczyną tłuszczaków są przebyte urazy lub zaburzenia gospodarki hormonalnej. Wymagają ingerencji chirurgicznej wtedy, kiedy prowadzą do dolegliwości bólowych lub gdy ich rozmiar powiększa się w błyskawicznym tempie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.