Badanie ginekologiczne - wskazania, przebieg

Badanie ginekologiczne składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwszą jest rozmowa (wywiad lekarski) przeprowadzana przez lekarza z pacjentką, druga to badanie przedmiotowe wewnętrzne (polegające na oglądaniu, dotykaniu, opukiwaniu, osłuchiwaniu), które, w przypadku kobiety, polega na badaniu przez pochwę (per vaginam) i badaniu przez odbyt (per rectum). Celem badania ginekologicznego jest postawienie diagnozy dotyczącej narządów rodnych kobiety.

Badanie ginekologiczne - wskazania

Badanie ginekologiczne jest jednym z badań diagnostycznych naszego ciała. Ważne jest systematyczne wykonywanie kontrolnych badań profilaktycznych (w tym cytologii i badania piersi) co 6-12 miesięcy, ponieważ często zdarza się, że w naszym organizmie toczy się proces chorobowy bez naszej świadomości, gdyż często choroby związane z układem rozrodczym nie dają objawów.

Zobacz film: "Co może wykryć cytologia?"

Badanie o charakterze ginekologicznym

1832 rok - badanie ginekologiczne, kobieta ukazana w pozycji stojącej.

Nie ma ściśle określonej granicy wiekowej, kiedy należy zgłosić się do ginekologa. Badanie ginekologiczne jednak jest konieczne w razie zaistnienia u młodych kobiet problemów, takich jak np.:

Badanie ginekologiczne - przebieg

Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, pacjentka kładzie się na specjalnie przygotowanym fotelu. Lekarz ginekolog rozchyla wargi sromowe i stopniowo wprowadza do pochwy sterylny wziernik. Jego wielkość jest dostosowana do wieku kobiety i jej indywidualnych warunków anatomicznych. W czasie badania ginekologicznego wykonywanego za pomocą wziernika, ginekolog dokonuje oględzin ścian pochwy, ze szczególnym uwzględnieniem szyjki macicy. Następnie pobiera rozmaz z pochwy i macicy, który jest podstawą do wykonania badania cytologicznego. Umożliwia ono wczesne zdiagnozowanie chorób, takich jak np. rak szyjki macicy oraz wykrycie szeregu innych chorób narządów rodnych kobiety. W badaniu ginekologicznym po wyjęciu wziernika lekarz przystępuje do badania wewnętrznego, zwanego też dwuręcznym lub zestawionym. Polega ono na wprowadzeniu do pochwy kobiety dwóch palców jednej ręki (nazywanej „ręką wewnętrzną”), dzięki którym lekarz będzie mógł zbadać sklepienie pochwy, szyjkę macicy oraz jej ujście zewnętrzne. Następnie ginekolog uciska drugą ręką („ręką zewnętrzną”) podbrzusze kobiety, badając położenie macicy, jej topografię w stosunku do ścian miednicy, wielkość, konsystencję. To badanie ginekologiczne pozwala na dokładne sprawdzenie stanu jajników i jajowodów, szczególnie ich wielkości, konsystencji, bolesności.

Istnieje pewna grupa kobiet, w przypadku których niemożliwe jest wprowadzenie do pochwy dwóch palców - uniemożliwia to przedsionek pochwy. Są to głównie dziewczynki, dziewice i starsze kobiety. Wtedy konieczne jest przeprowadzenie badania przez odbyt. Może być ono wykonane badaniem zestawionym za pomocą "ręki zewnętrznej" i "wewnętrznej".

Badanie ginekologiczne jest całkowicie bezpiecznym badaniem, które nie wiąże się z żadnymi powikłaniami. Powinny go wykonywać regularnie wszystkie kobiety, ponieważ pozwala ono na wczesne zdiagnozowanie chorób narządów rodnych, szczególnie raka szyjki macicy.

Redakcja abcZdrowie.pl, 6 miesięcy temu

Bibliografia

  • Chazan B. Badanie ginekologiczne. Wytyczne Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, Medycyna Praktyczna Ginekologia i Położnictwo 2004, 5, 12
  • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
  • Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-39-6

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze (12)
~gość 2
~gość 2 2 miesiące temu

Przed wojną mało którą kobietę badał ginekolog prowadziła akuszerka całą ciążę z porodem rodziły w domu. Gdy jednak była badana przez ginekologa był przy badaniu jej mąż gdy chodziło o dziewczynę była jej matka.

Odpowiedz
~Rozsądny
~Rozsądny 5 miesięcy temu

@~lili: Krępować się w obecności bliskich a rozbierać się przed obcymi? Dziwne. Średniowiecze, czy wiesz że właśnie wówczas kobiety chodziły leczyć histerię do ginekologa! Wicie jaką metodą? Przez pobudzanie łechtaczki, wymyślono wówczas wibrator! A teraz drogie Panie do naga i obmacywanie. Hmm Kto do średniowiecza zatem?

Odpowiedz
~pacjentka
~pacjentka 9 miesięcy temu

Bliska osoba przy badaniach to skarb! Lekarze/doktorzy często są bezczelni i niedelikatni, sama doświadczyłam nie prawidłowego badania i do tej pory mam uraz. Jak się dowiedziałam później faktycznie palce w pochwie to nie jest standard - to przesada. Jeśli lekarz chce porządnie obejrzeć jajniki itd. to robi usg ginekologiczne (o ile umie obsłużyć maszynę i ją ma). Ps. cytologię również idzie wykonać bez wziernika - niejednokrotnie miałam tak wykonywaną wynik był wiarygodny, ale by wykonać badanie w ten sposób (dużo bardziej przyjazny dla kobiety) to trzeba mieć wiedzę i umiejętności. Samo skończenie studiów medycznych nie świadczy ani o wiedzy ani o umiejętnościach.

Odpowiedz
~Normaly
~Normaly ponad rok temu

Oczywiście Ewa ma rację. Czas skończyć z wciskaniem ciemnoty kobietom i badaniom sam na sam przez zboczeńców. Ciekawe czy jesteście tacy chętni aby np. córkę 18 lat wysłać do faceta ginekologa w wieku 35lat na badania dwuręczne? Oczywiście bez asysty osoby bliskiej lub asystentki.

Odpowiedz
~kasia
~kasia ponad rok temu

@~lili: Ty jesteś ginekologiem może nawet z bocznym i nie chcesz mieć świadka badań cieki! ? Czy by był mąż przy żonie podczas badań i porodów.Taka durnota tylko wwśród polek że wstydzi się męża a boga ginekologa nie ciemno gród! !!! Ewa ma rację w Całości! !!!

Odpowiedz
~MAŻ
~MAŻ ponad rok temu

@~lili:Natomiast palce obcego faceta w twojej pochwie tonormalka ! Mysle to TY jestes ze sredniowiecza jezeli obcy facet ma wiedziec wiecewj o tobie niz maż którego przypuszczam ze nie masz . Ja jestem ze swoja żona przy kazdym badaniu i ona wie ze zawsze jak pojawi sie jakis problem to moze przyjc z nim do mnie i porozmawiac bo nie mamy przed soba tajemnic i w dróga stone tez to działa ale jak ty masz w domu wroga a nie partnera który jest dla Ciebie najwazniejszy

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badanie ginekologiczne - wskazania, przebieg
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Badanie ginekologiczne - wskazania, przebieg
Sigmoidoskopia - wskazania, przeciwwskazania, przebieg

Sigmoidoskopia - zdjęcie

Sigmoidoskopia - zdjęcie

Rodzinna polipowatość widoczna dzięki badaniu endoskopowemu.

Transfuzja krwi - skład i funkcje krwi, wskazania, przebieg, preparaty krwi, powikłania

Transfuzja

Transfuzja

Celem transfuzji jest substytucja składników krwi.

EMG (elektromiogram) - wskazania, przebieg badania

Badanie elektromiograficzne - zdjęcia

Badanie elektromiograficzne - zdjęcia

Badanie elektromiograficzne może być przeprowadzane przy pomocy elektrod naskórnych lub elektrod igłowych wprowadzanych do mięśnia.

Holter EKG - wskazania do wykonania badania, przebieg

Monitor holterowski EKG

Monitor holterowski EKG

Holter EKG rejestruje pracę serca przez całą dobę w celu późniejszej, szczegółowej analizy.

Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg

Laparoskopia

Laparoskopia

Operacja laparoskopowa żołądka.

Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny obrazuje przekrój narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach.