Trwa ładowanie...

Pierwsza wizyta u ginekologa - wskazania, jak się przygotować, jak wygląda badanie ginekologiczne

Avatar placeholder
30.03.2021 22:44
Pierwsza wizyta u ginekologa - wskazania, jak się przygotować, jak wygląda badanie ginekologiczne
Pierwsza wizyta u ginekologa - wskazania, jak się przygotować, jak wygląda badanie ginekologiczne

Pierwsza wizyta u ginekologa przeraża większość młodych dziewczyn. Stres jest potęgowany przez wstyd i strach. Czasami pojawia się obawa przed niechcianą ciążą lub rozwojem choroby. Dlaczego wizyta u ginekologa, zwłaszcza pierwsza, wzbudza tyle emocji? Jest to przecież normalne badanie, przez które przechodzą wszystkie kobiety. Jeżeli młoda dziewczyna krępuje się lekarza-mężczyzny, może wybrać lekarza-kobietę. Badanie ginekologiczne pozwala wykryć nieprawidłowości i choroby miejsc intymnych już w pierwszych stadiach rozwoju.

spis treści

1. Pierwsza wizyta u ginekologa - wskazania

Warto wybrać się na pierwszą wizytę do ginekologa w sytuacji:

Zacznij od wyboru lekarza. Pierwsza wizyta u ginekologa nie będzie taka straszna, gdy wybierzesz się do kobiety. Nie zapominaj jednak, że mężczyzna-ginekolog również wypełnia swój zawód i jest – według niektórych – delikatniejszy od kobiety. Zanim zdecydujesz się na konkretnego lekarza, popytaj koleżanki, siostrę, mamę – do kogo chodzą. Być może znają odpowiedniego dla ciebie specjalistę.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Badanie ginekologiczne najlepiej przeprowadzić w połowie cyklu, między krwawieniami. W tym czasie napięcie brzucha się zmniejsza, dzięki czemu badanie nie jest tak nieprzyjemne. Ginekolog będzie mógł dokładnie obejrzeć szyjkę macicy.

2. Pierwsza wizyta u ginekologa - jak się przygotować?

Wizyta u ginekologato sam w sobie wystarczający powód do stresu. Jeżeli się do niej odpowiednio przygotujesz, twoje zdenerwowanie może się zmniejszyć. Przed pierwszą wizytą u ginekologa przygotuj podbitą i aktualną legitymację szkolną lub dowód i potwierdzenie ubezpieczenia. Zadbaj też o higienę osobistą, umyj się dokładnie, lecz nie używaj płynów do higieny intymnej. Nie martw się estetyką miejsc intymnych. Lekarz na pewno nie zwróci na to uwagi. Dlatego nie musisz golić się ani depilować. Gabinety nie zawsze oferują jednorazowe fartuszki, dlatego lepiej nałóż spódnicę, którą podwiniesz dopiero na fotelu.

3. Pierwsza wizyta u ginekologa - jak wygląda badanie ginekologiczne?

Badanie ginekologiczne przeprowadza się na fotelu. Lekarz poinstruuje cię, w jaki sposób powinnaś się na nim ułożyć. Samo badanie nie jest nieprzyjemne. Problem leży w naszej psychice, którą wypełniają wstyd i strach. Kobiety u których nie jest uszkodzona błona dziewicza, mogą odczuwać delikatny ból, zwłaszcza gdy ich błona dziewicza jest gruba. Czasami, gdy pacjentka jeszcze nie współżyła, lekarz może wykonać badanie przez odbyt.

Ginekolog sprawdza wielkość i położenie pęcherza moczowego, macicy i jajowodów przez włożenie do pochwy dwóch palców. Lekarz drugą ręką przytrzyma cię za dół brzucha. Przed badaniem ginekologicznym będziesz musiała odpowiedzieć na kilka pytań: kiedy miałaś ostatnią miesiączkę, czy jest regularna, bolesna, czy masz upławy, czy już współżyłaś itd. Jeżeli ty masz pytania, zadawaj je śmiało. Lekarz pomoże ci rozwiać wątpliwości.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze