Trwa ładowanie...

Dysplazja sutka - podstawowe informacje, diagnostyka

Avatar placeholder
14.06.2023 12:16
Łagodna dysplazja sutka występuje u ponad połowy kobiet w różnych momentach życia
Łagodna dysplazja sutka występuje u ponad połowy kobiet w różnych momentach życia (123rf.com)

Dysplazja sutka to guzy nienowotworowe o charakterze niezapalnym. Sutki są narażone na choroby nowotworowe. Rak sutka występuje najczęściej u kobiet między 40. a 70. rokiem życia. Rak sutka to początkowo niewielki guzek lub stwardnienie, bardzo często wykrywany przy myciu piersi. Rozwój raka sutka jest procesem hormonalno-zależnym. Jednym z etapów może być dysplazja sutka, objawiająca się wyczuwanymi pod palcami niewielkimi torbielami.

spis treści

1. Dysplazja sutka - podstawowe informacje

Dysplazja to inaczej zmiany przedrakowe komórek oraz zaburzenia w budowie tkanki, wskazujące na wczesny krok w kierunku transformacji nowotworowej, zaburzenia budowy komórek, ich dojrzewania i różnicowania oraz struktury. Zjawisko dysplazji sutka polega na stopniowej przebudowie zdrowego narządu, zatem dysplazja jest najbardziej stałym wykładnikiem histopatologicznego stanu przedrakowego nabłonka.

Dysplazja w obrębie śródbłonka
Dysplazja w obrębie śródbłonka

Dysplazja, czyli zmiana przedrakowa, to stadium między rozrostem a nowotworem, zmiany zachodzą w obrębie

zobacz galerię
Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

U kobiet pomiędzy 45. a 55. rokiem życia najczęściej można spotkać torbielowato-włóknistą chorobę gruczołu sutkowego charakteryzującą się licznymi, pojedynczymi zmianami drobnotorbielkowymi (dysplazja), jak i dużymi torbielami w miąższu sutka, będącymi wynikiem przewlekłych zaburzeń hormonalnych. Dysplazja sutka to także inne objawy, takie jak:

  • niewielkie, elastyczne zgrubienia wewnątrz piersi,
  • ból piersi,
  • pieczenie w obrębie piersi,
  • wydzielina z sutka.

Dysplazja to stan przejściowy między rozrostem a nowotworem. Rozwój raka inwazyjnego nie musi występować w każdej dysplazji, która dotyka sutki. Terminem dysplazja określa się zmiany poliferacyjno-zanikowe w sutku powstające pod wpływem zaburzeń hormonalnych. Takiego typu zmiany nie są stanem przednowotworowym, stąd określenie łagodna dysplazja sutka.

Łagodna dysplazja sutka (dysplasia benigna mammae) występuje u ponad połowy kobiet w różnych momentach życia. Nie znaczy to jednak, że można ją ignorować. Jakiekolwiek zmiana, która dotyka sutki powinna być jak najszybciej zgłaszana do lekarza ginekologa, gdyż tylko odpowiednie badania są w stanie potwierdzić, że zmiany rzeczywiście są łagodne i nie doprowadzą do rozwoju raka.

Dysplazja sutka to guzy nienowotworowe o charakterze niezapalnym. Przyczyna tej dolegliwości jest taka, że sutki są wrażliwe na nadmiar estrogenów. Zlokalizowana jest w okolicach zewnętrznych i górnych gruczołu w jednym lub w obu sutkach. Może pojawić się u młodych kobiet w postaci włóknistej. Występuje guz niewyraźnie ograniczony, do kilku centymetrów, wolny od tkanki tłuszczowej. W okresie okołomenopauzalnym dochodzi do zmian obustronnych, powstają torbiele oraz rozrost zrębu i nabłonka.

2. Dysplazja sutka - diagnostyka

Dla ustalenia właściwego rozpoznania konieczna jest rozmowa z lekarzem, który podczas wizyty dokąłdnie zbada sutki oraz pozostałe narządy. Niezbędne są badania specjalistyczne: mammografia, USG piersi, biopsja z jego natychmiastowym badaniem histopatologicznym, RTG klatki piersiowej, a także badanie krwi pod kątem poziomu hormonów. W części przypadków usuwa się torbiele chirurgicznie, jeśli jednak zdiagnozowana zostanie łagodna dysplazja sutka, interwencja nie jest konieczna.

Jeśli stwierdzono dysplazję łagodną sutka, trochę trudniej jest przeprowadzać comiesięczne badanie piersi - jednak jest ono konieczne. Każde nowe zgrubienie pod skórą powinno być zbadanie przez lekarza ginekologa.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze