Pierwsze badanie ginekologiczne

Badanie ginekologiczne, szczególnie, jeśli jest przeprowadzane po raz pierwszy, może być stresujące i krępujące dla pacjentki. Nie jest jednak bolesne ani w żaden sposób uwłaczające dla kobiety. Wręcz przeciwnie - dbanie o zdrowie, także o zdrowie intymne, to żaden wstyd. Skrępowanie jest naturalnym odruchem, kiedy w grę wchodzi badanie intymnych części ciała. Jednak lekarz ginekolog w większości przypadków stara się, aby ograniczyć dyskomfort psychiczny pacjentki do minimum.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Jak się przygotować do badania ginekologicznego?

Przede wszystkim należy wybrać dobrego ginekologa. Może być to lekarz polecony przez znajomą lub mający dobrą opinię na forach internetowych. Pierwsza wizyta u ginekologa na pewno będzie stresująca, ale jeśli dobrze wybierzesz lekarza, skrępowanie będzie ograniczone do minimum.

Pierwszym etapem badania ginekologicznego jest wywiad lekarski, czyli po prostu rozmowa z lekarzem. Trwa ona zdecydowanie najdłużej ze wszystkich. Lekarz może zapytać o:

 • powód wizyty,
 • przebyte choroby,
 • datę ostatniej miesiączki,
 • wszelkie niepokojące objawy, jakie u siebie obserwujesz.

Kolejnym etapem badania u ginekologa jest badanie przeprowadzane na fotelu ginekologicznym - inspekcja i palpacja.

Konsultacja ginekologiczna

Diagnostyka niepłodności żeńskiej to cała seria różnych testów, którym powinna poddać się kobieta, aby stwierdzić, co powoduje u niej niepłodność - to...

Jak wygląda badanie ginekologiczne?

Badanie u ginekologa odbywa się na specjalnie do tego celu skonstruowanym fotelu. Umożliwia on lekarzowi dokładne zbadanie narządów płciowych kobiety. Pacjentka rozbiera się od pasa w dół i siada, rozkładając nogi. Jest to krępująca pozycja, szczególnie jeśli pierwszy raz jesteśmy u ginekologa. Ale stres nam nie pomoże, a wręcz przeciwnie. Spięte mięśnie mogą spowodować ból podczas badania. Najlepiej na fotelu ginekologicznym odetchnąć głęboko i pomyśleć o czymś przyjemnym.

Podczas badania ginekologicznego lekarz najpierw ogląda zewnętrzne narządy płciowe. Oceniana jest budowa warg sromowych większych i mniejszych, wzgórka łonowego, a także wygląd odbytu. Takie wstępne badanie ginekologiczne pozwala na zauważenie niepokojących zmian i infekcji zewnętrznych narządów płciowych.

Kolejnym etapem badania ginekologicznego jest badanie wnętrza pochwy za pomocą wziernika. Wziernik pozwala także pobrać wymaz z pochwy. Wymaz to pobranie próbki ze ścianki szyjki macicy. Można na podstawie tej próbki zrobić badanie bakteriologiczne (posiew) oraz badanie cytologiczne (cytologia).

Badanie ginekologiczne to także badanie macicy, jajowodów, jajników i przydatków. Jest to badanie dwuręczne zastawione: lekarz dwoma palcami bada wnętrze pochwy, drugą lekko uciska brzuch pacjentki.

Lekarz sprawdzi także piersi pacjentki. Będzie to badanie piersi, które można także wykonywać samodzielnie w domu przed lustrem.

Badanie u ginekologa może być także przeprowadzane przez odbyt, jeśli pacjentka jest dziewicą i istnieje obawa przerwania błony dziewiczej.

Kiedy udać się na pierwsze badanie u ginekologa?

Nie ma ustalonego wieku, w którym należy po raz pierwszy zgłosić się do ginekologa. Na pewno są pewne sytuacje, które powinny zmobilizować do pierwszej wizyty:

Badanie ginekologiczne to bardzo ważna część profilaktyki zdrowia każdej kobiety. Mimo to zdarzają się przypadki, że kobieta po raz pierwszy idzie na wizytę do ginekologa, kiedy zajdzie w ciążę. O zdrowie należy zacząć dbać wcześniej, aby uniknąć groźnych chorób i ich komplikacji.

Anna Szozda, ponad rok temu

Bibliografia

 • Chazan B. Badanie ginekologiczne. Wytyczne Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, Medycyna Praktyczna Ginekologia i Położnictwo 2004, 5, 12
 • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
 • Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3153-9
 • Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-39-6

Badanie ginekologiczne

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badanie ginekologiczne - wskazania, przebieg
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Badanie ginekologiczne - wskazania, przebieg
Onkologia

Jakie są pierwsze objawy raka jajnika?

Jakie są pierwsze objawy raka jajnika?

wiedzę na temat wczesnych symptomów choroby. Najlepszą metodą zapobiegania jest coroczne, profilaktyczne badanie ginekologiczne. Im wcześniej nowotwór (...) się, że rak jajnika to cichy zabójca. Niemniej jednak coraz...

#dzieńdobryWP

#dzieńdobryPolsko: Na przegląd do ginekologa (WIDEO)

#dzieńdobryPolsko: Na przegląd do ginekologa (WIDEO) Odtwórz wideo

Piękna bo Zdrowa - akcja profilaktyki raka szyjki macicy Właśnie rozpoczął się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy i wystartowała kolejna edycja Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Piękna bo Zdrowa", zainicjowanej przez Ogólnopolską Organizację...

Leki i suplementy

Pielęgniarka wypisze receptę od nowego roku? Niekoniecznie

Pielęgniarka wypisze receptę od nowego roku? Niekoniecznie

specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne i kierować pacjentów na badania specjalistyczne. Niestety, w praktyce może być różnie (...) . - Nie należy się spodziewać, że od stycznia 2016 roku każda pielęgniarka lub...

Łagodny rozrost prostaty

Przerost prostaty a rak (WIDEO)

Przerost prostaty a rak (WIDEO) Odtwórz wideo

, ale możliwe jest, że udział w jej powstaniu biorą zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie w czasie procesu starzenia się. Pierwsze objawy łagodnego (...) opróżnienia pęcherza oraz częstomocz pojawiający się szczególnie w...

Hemoroidy – charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Objawy hemoroidów (WIDEO)

Objawy hemoroidów (WIDEO) Odtwórz wideo

i ulegają zakrzepicy. O tym, jakie są pierwsze objawy hemoroidów opowiada prof. dr hab. Paweł Lampe.