Podstawowe informacje o raku szyjki macicy

Poniżej przedstawiamy 10 najważniejszych pytań, dotyczących zakażenia HPV, diagnostyki i leczenia raka szyjki macicy, jakie stawiają sobie młode dziewczyny, wraz z odpowiedziami ginekologów.

Informacje w nich zawarte są niezbędne nie tylko dla nastolatek, ale również dla wszystkich kobiet.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Jak dochodzi do zachorowania na raka szyjki macicy?

Rak szyjki macicy jest wywoływany przez długo rozwijającą się infekcję (około 20 lat) wirusem brodawczaka ludzkiego. Do zakażenia wirusem HPV (Human Papillomavirus) dochodzi najczęściej podczas pierwszych lat po rozpoczęciu współżycia seksualnego. W większości przypadków organizm zwalcza wirusa w okresie 12 do 24 miesięcy. Jednak u niektórych kobiet nie zostaje on zniszczony, co w przyszłości może spowodować rozwój raka szyjki macicy.

Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową. Prezerwatywy nie chronią całkowicie przed zarażeniem, ponieważ wirus może znajdować się również na skórze wokół narządów płciowych, nieosłoniętej prezerwatywą. Prezerwatywa pozostaje jednak dobrym zabezpieczeniem przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wirus HPV jest przenoszony zarówno przez chłopców, jak i przez dziewczyny.

Jakie są konsekwencje raka szyjki macicy? Czy można go całkowicie wyleczyć?

Fakt zakażenia HPV może mieć konsekwencje w krótszym i dłuższym czasie. W krótszym czasie, wirus może powodować zmiany przednowotworowe, ich leczenie zakłada stosunkowo prosty zabieg: usunięcie fragmentu szyjki macicy (konizacja). Mimo że zabieg jest prosty, może narażać kobietę na ryzyko komplikacji podczas przyszłych ciąż: poronienia, przedwczesne porody. Po tej interwencji infekcja wirusowa może powrócić w późniejszym czasie i spowodować raka szyjki macicy, dlatego niezbędna jest stała kontrola ginekologiczna.

Czy są jakieś czynniki zewnętrzne, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy?

Tak, palenie papierosów i obniżona odporność (AIDS, leki u pacjentów po przeszczepie).

Czy rak szyjki macicy jest dziedziczny?

Nie, ten nowotwór złośliwy nie jest dziedziczny.

Jakie są objawy i obrazy kliniczne raka szyjki macicy?

Kiedy nowotwór jest zdiagnozowany, obrazy kliniczne będą różne w zależności od rozmiaru, natury, stadium rozwoju raka. Nowotwór szyjki macicy może przebiegać bezobjawowo, szczególnie w początkowej fazie choroby. Czasami mogą pojawić się nagłe bóle i/lub podczas stosunków seksualnych (krwawienie).

W zaawansowanym stadium nowotworu, kiedy rak jest dużych rozmiarów, może naciskać na inne, sąsiednie narządy i powodować albo częste potrzeby oddawania moczu, albo trudności w oddawaniu moczu lub też problemy z wypróżnieniem (zaparcia).

W jakim wieku jest największe ryzyko zakażenia wirusem HPV?

Do zakażenia HPV dochodzi podczas pierwszych stosunków seksualnych. Około 1/3 dziewczyn w wieku 20-25 lat jest nosicielkami wirusa. W większości przypadków wirus jest zwalczany przez organizm, dlatego wśród starszych kobiet już tylko 1 na 10 jest nosicielką wirusa.

Czy rak szyjki macicy jest śmiertelny?

Tak, jedna chora na trzy umiera z powodu raka szyjki macicy.

Co to jest cytologia? Do czego służy?

Cytologia to badanie ginekologiczne, służące do diagnostyki raka szyjki macicy. Polega na pobraniu komórek z szyjki macicy. Cytologia pozwala na wykrycie zmian w komórkach, zanim nowotwór zdąży się rozwinąć. Podobnie do szczepionki, jest to środek zapobiegawczy przeciwko nowotworowi. Diagnostyka przez cytologię jest zalecana dla wszystkich kobiet od 25. roku życia. Badanie powinno być wykonywane co roku.

W jakim wieku należy się zaszczepić? Przez jaki czas chroni szczepionka? Czy osoba, która już rozpoczęła współżycie może się zaszczepić?

Zaleca się szczepienie w wieku 14 lat, przed pierwszym stosunkiem seksualnym. Również dziewczyny w wieku od 15. do 23. roku życia mogą się jeszcze zaszczepić, pod warunkiem, że nie rozpoczęły współżycia lub że szczepionka będzie wykonana najpóźniej rok po pierwszym stosunku seksualnym.

Czy są inne wirusy, które mogą powodować raka szyjki macicy?

Wirusy z rodziny HPV są jedynymi wirusami odpowiedzialnymi za raka szyjki macicy: istnieje około 15 rodzajów wirusa HPV, które mogą powodować raka szyjki macicy. HPV 16 i 18 są najbardziej rakotwórcze (odpowiadają za 70% nowotworów) i to właśnie na nie wykonywane są szczepionki.

Komentarze (6)
~anetawnuk134
~anetawnuk134 ponad rok temu

witam jestem w ciąży i mam raka szyjki macicy i boje się tego żeby nie stracic dziecka bo tak bardzio oczekuje na te maleństwo to jest moje pierwsze dziecko i boje się żeby mi się nic nie stało i w dodatku jestem mloda bo mam tylko 16lat

Odpowiedz
~Dagmara
~Dagmara ponad rok temu

Witam. Mam 23 lata od jakiegoś czasu mam plamienia krwiste, pojawiają się One przed miesiączką, również od jakiegoś czasu mam nie regularne miesiączkowanie. Mam Synka 4 letniego i też rok temu poroniłam... Boję się iść na badania, Boje się że dowiem się tego co na pewno żadna z Kobiet by nie chciała:(

Odpowiedz
~ola24
~ola24 ponad rok temu

@~maggie2211~PREZESKA: hej... jak najbardziej powinnaś się zgłosić do lekarza na cytologię... również mam 24 lata.... wcześniejszy lekarz do którego chodziłam( jakieś 2 lata temu) twierdził że jeszcze jestem za młoda na robienie cytologii mimo tego że miałam już nadżerkę w ciąży.... lekarz do którego teraz chodzę zaleca cytologię co roku.. i w ten oto sposób wczoraj okazało się że mam IIIB już ze minami w komórkach nabłonka..... teraz czekam na badanie które nazywa się kolposkopia i pobranie wycinka :( dlatego nie czekaj tylko jak najszybciej zgłosi się do ginekologa na cytologię.

Odpowiedz
~maggie2211
~maggie2211 ponad rok temu

Witam, Od jakiegos czasu podczas stosunku jak i po, czuje bolw podbrzuszu. Ostatnio zdarzaja mi sie niespodziewane krwawienia pomiedzy miesiaczkami. Cierpie rowniez na zbyt czeste oddawanie moczu, co utrudnia mi w pewien sposob normale funkcjonowanie. Czy powinnam zglosic sie na badanie cytologiczne? Mam 24 lata i nigdy go nie robila. Prosze o pomoc!

Odpowiedz
~PREZESKA
~PREZESKA ponad rok temu

WITAM . JESTEM NOSICIELKĄ WIRUSA HPV16, WIEM OD 2LAT PIERWSZE ZMIANY POJAWIŁY SIĘ 5LAT PO ŚLUBIE(KONIZACJA) MIMO TEGO ŻE MÓJ MĄŻ BYŁ MOIM 1 PARTNEREM. LECZ BYŁA TEŻ OPEROWANA ROK PO ŚLUBIE A 4 LATA PRZED ZMIANĄ. NIESTETY PRÓCZ CYTOLOGI I PRZELECZANIU ANTYBIOTYKAMI NIKT NIC NIE ROBI.PROBLEMY Z GARDŁEM POJAWIŁY SIE OKOŁO15LAT TEMU, LARYNGOLODZY NIESTETY TEŻ NIE WIDZĄ ZWIĄZKU I BAGATELIZUJĄ PROBLEM . WCZORAJ ODEBRAŁAM WYNIKI KRWI MONO% MAM 13.20% . WYSZŁO PRZEZ PRZYPADEK(ORTOPEDA ZLECIŁ) MAM TEŻ WIELE INNYCH DOLEGLIWOŚCI KTÓRE MOGĄ NIE MIEĆ ZWIĄZKU( PROBLEMY ORTOPEDYCZNE KRĘGOSŁUPA SZYJNEGO I KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO). CO MOŻNA ZROBIĆ PRÓCZ CYTOLOGI BY NIE PRZEGAPIĆ RAKA A MÓC NORMALNIE ŻYĆ? PROSZĘ O POMOC. POZDRAWIAM

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie
Niewydolność szyjki macicy

Śluz - zdjęcia

Śluz - zdjęcia

O konsystencji śluzu decyduje faza cyklu miesiączkowego.

Rak nerki - przyczyny, objawy, diagnostyka, klasyfikacja, przerzuty, leczenie

Rak nerki - podstawowe informacje (WIDEO)

Rak nerki - podstawowe informacje (WIDEO) Odtwórz wideo

Rak nerki to wyjątkowo trudny do leczenia nowotwór złośliwy. W Polsce problem zachorowań jest duży - odnotowuje się około 4 tys. zachorowań każdego roku. Początkowo nowotwór ten nie daje żadnych objawów. Kiedy u chorego pojawiają się...