Poród przedwczesny

Poród przedwczesny oznacza, że rozpoczęła się wczesna faza porodu przed terminem. Na tym etapie przedwczesnemu porodowi można jeszcze zapobiec, oczywiście biorąc pod uwagę stan matki i dziecka. Nie każdy poród przed terminem niesie jednak ze sobą ryzyko dla dziecka. Wcześniaki rodzą się między 24. a 37. tygodniem ciąży, a porody późniejsze są znacznie bezpieczniejsze. Czasami można ustalić przyczyny przedwczesnego porodu, do których należą różnego rodzaju niebezpieczne zachowania ciężarnej, takie jak picie alkoholu. Zwykle jednak kobieta w ciąży nie ma wpływu na zbyt wczesny poród.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Przyczyny i objawy porodu przedwczesnego

Poród jest przedwczesny, jeśli akcja porodowa zaczyna się już między 24. a 37. tygodniem ciąży. Znaczy to, że poród w 26. tygodniu ciąży jest porodem przedwczesnym - tak wcześnie urodzone dziecko może mieć różne deficyty rozwojowe dlatego, że nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięte, aby żyć poza łonem matki. Wcześniaki mogą mieć bardzo niską wagę urodzeniową, nawet 500 g. Do pewnego momentu muszą przebywać w inkubatorach, które zapewniają im bezpieczeństwo: ułatwiają oddychanie i chronią przed bakteriami, które przy nie rozwiniętym wystarczająco układzie immunologicznym są wyjątkowo niebezpieczne.

Powikłania poporodowe

Poród naturalny najczęściej przebiega z niewielkim udziałem lekarza i położnej. Zdarza się jednak, że podczas prawidłowo przebiegającej akcji porodwej...

Nie zawsze udaje się stwierdzić, co wpływa na poród przedwczesny. Często nie ma pewności, co do przyczyny wczesnego porodu. Jednak są pewne czynniki, które zwiększają ryzyko przedwczesnego rozpoczęcia akcji porodowej:

 • palenie papierosów,
 • picie alkoholu,
 • nieodpowiednie dbanie o swoje zdrowie podczas ciąży (niezdrowe odżywianie, przemęczanie, stresy, mało snu i odpoczynku),
 • wiek matki: poniżej 18. i powyżej 35. roku życia,
 • problemy z funkcjonowaniem wątroby,
 • cukrzyca (szczególnie słabo kontrolowana),
 • ciąża mnoga,
 • infekcje (np. bakteryjne zakażenie pochwy) i zapalenia narządów płciowych,
 • choroby przenoszone drogą płciową (np. rzęsistkownica),
 • mięśniaki macicy,
 • anemia,
 • łożysko przodujące.

Objawy zagrażającego porodu przedwczesnego:

 • 4-7 skurczów na godzinę,
 • rozwarcie szyjki macicy poniżej 3 cm,
 • skrócenie szyjki o 60%,
 • poniżej 10 punktów w skali Bishopa.

Objawy porodu przedwczesnego w toku, kiedy nie da się już zatrzymać rozpoczętej akcji porodowej:

 • ponad 8 skurczów na godzinę,
 • rozwarcie szyjki macicy powyżej 3 cm,
 • skrócenie szyjki o 80%,
 • powyżej 10 punktów w skali Bishopa.

Zapobieganie i konsekwencje przedwczesnego porodu

Zapobieganie porodowi przedwczesnemu to przede wszystkim dobra opieka prenatalna i regularne badania, szczególnie jeśli występują czynniki zwiększające ryzyko porodu przed terminem. Niektóre z tych czynników można i należy wyeliminować, np. palenie papierosów czy picie alkoholu.

Jeśli pojawia się zagrażający poród przedwczesny, opóźnianie porodu będzie polegało na odpoczynku w łóżku, zrelaksowaniu się. Jeśli to nie pomoże, należy zgłosić się do lekarza, który zaleci rozkurczanie mięśni za pomocą leków i, być może, hospitalizację. Wykonuje się także badanie tokograficzne. Jeśli potwierdzi ono skurcze macicy podaje się środki farmakologiczne – głównie beta-mimetyki, które hamują skurcze macicy (tokoliza). Jeśli pojawiły się oznaki zakażenia wewnątrzmacicznego, matka ma wady serca, choruje na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, płód jest martwy lub ma wady uniemożliwiające mu życie, nie można ich podać. Inne środki to siarczan magnezu MgSO4, antagoniści prostaglandyn.

Przy odpowiedniej opiece podczas porodu przedwczesnego i szybkiej reakcji, ryzyko powikłań dla dziecka się zmniejsza. Wcześniaki są narażone na powikłania takie jak:

 • niska waga urodzeniowa,
 • niewydolność oddechowa spowodowana niedostatecznym rozwinięciem płuc,
 • retinopatia wcześniaków,
 • zaburzenia neurologiczne,
 • zaburzenia rozwojowe,
 • słabe funkcjonowanie wątroby i żółtaczka przedłużona.

Poród przedwczesny może wywołać także śmierć dziecka. Im wcześniej przed terminem dziecko się urodzi, tym większe jest ryzyko.

Poród przedwczesny coraz częściej kończy się bez powikłań i problemów rozwojowych wcześniaka. Wiąże się to z rozwojem medycyny, ale także z większą dbałością o zdrowie przyszłych matek.

Komentarze (2)
~Kinga
~Kinga ponad rok temu

Z tego co wiem to w ciągu roku należy się 14 dni opieki nad osoba dorosła i wtedy takie zwolnienie wypisuje lekarz jako dowód ze wymagana jest druga osoba by się zająć oraz oświadczenie z formy można druk pobrać od kiedy do kiedy jest opieka i dostaje się 80 % wynagrodzenia będąc na opiece osoby dorosłej np żony,matki ojca męża brata siostry. . .

Odpowiedz
~Kasiula26
~Kasiula26 ponad rok temu

Mam zagrozenie porodem przedwczesnym mam odpczywac zero sprzatania tylko lezec i chodzic moge i nie przemeczac sie mamy 3dzieci to dziecko 4bedzie czy maz moze dostac opieke nademna mam Fenyloketonurie czesto mam odwiedzac lekarza od chorob metabolicznych a w pracy niechca mu dac wolnego a sama nie pojade bo sie boje leze czesto jak sie tylko da ale raczej mniej leze a zesto chodze bo szkola sie zaczela i czeba chodzic po dzieci do przedszkola i szkoly .prosze mi odpowiedziec czy maz moze dostac opieke nademna

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Poród przedwczesny
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Poród przedwczesny
Poród przedwczesny

Lek chroniący przed przedwczesnym porodem

wystąpienia przedwczesnego porodu. Badania nad lekiem W randomizowanych badaniach nad nowym lekiem udział wzięło 463 kobiety w ciąży w wieku od 16 do 46 (...) lat, u których przy poprzedniej ciąży doszło do przedwczesnego...

Poród przedwczesny

Ryzyko znieczulenia dokanałowego (WIDEO)

Ryzyko znieczulenia dokanałowego (WIDEO) Odtwórz wideo

Skurcze porodowe nie są przyjemnym uczuciem dla kobiety, która spodziewa się dziecka. Mają za zadanie przygotować ciało do szybkiego porodu, ponieważ umożliwiają rozwieranie szyjki macicy, aby mogło przez nie przejść dziecko. Odczuwanie skurczy porodowych...

Poród przedwczesny

Przyczyny przedwczesnego porodu

Poród przedwczesny jest porodem, do którego dochodzi, zanim płód osiągnie optymalną zdolność do życia poza organizmem matki. Poród przedwczesny (...) porodzie? Jakie są objawy przedwczesnego...

Poród przedwczesny

Wcześniak oddychający za pomocą respiratora

Wcześniak oddychający za pomocą respiratora

Rozwiązanie przed 32 tygodniem ciąży określane jest jako skrajne wcześniactwo. W Polsce występuje większa liczba porodów przedwczesnych w porównaniu z innymi krajami UE.

Poród przedwczesny

Przedwczesny poród

Przedwczesny poród

Wcześniaki mogą spokojnie rozwijać się w inkubatorach i zazwyczaj ich rozwój nie odbiega od normy w porównaniu do dzieci urodzonych o czasie.

Poród przedwczesny

Objawy przedwczesnego porodu

Przedwczesny poród to jeden z większych problemów współczesnego położnictwa. Poród taki, w zależności od wieku ciążowego, wiąże się z dużą (...) ; poród przedwczesny...

Czy w ciąży mogę...?

Dotykanie brzucha

Dotykanie brzucha

Dotykanie i głaskanie brzucha w czasie ciąży jest zabronione jedynie w przypadku ciąży zagrożonej, ponieważ może wywołać to skurcze i przedwczesny poród.

Czy w ciąży mogę...?

Masaż dla ciężarnej

Masaż dla ciężarnej

Brzuch kobiety ciężarnej nie powinien być masowany, gdyż masaż tej części ciała mógłby spowodować poród przedwczesny.

#dzieńdobryWP

Poronienie - traumatyczne przeżycie (WIDEO)

Poronienie - traumatyczne przeżycie (WIDEO) Odtwórz wideo

Zmiana przepisów ma ułatwić kobietom przejście przez to trudne doświadczenie Podczas ostatniego programu #dziejesienazywo - Zdrowie w szczerej rozmowie z przedstawicielką Fundacji "Rodzić po ludzku" Paulina Smaszcz-Kurzajewska opowiedziała o swoim traumatycznym...