Prezerwatywy - mężczyzna i kobieta, zalety, pęknięcie

Prezerwatywa należy do najstarszych środków antykoncepcyjnych i jest najbardziej rozpowszechnioną metodą antykoncepcji. Prezerwatywa jest to powłoczka z bardzo cienkiej gumy, którą należy nałożyć na męski członek tuż przed stosunkiem. Prezerwatywy dostępne są w rozmiarze standardowym oraz większym niż standardowy, a także w wersji o cieńszej gumie oraz o różnych zapachach i kolorach.

spis treści

1. Prezerwatywy - mężczyzna i kobieta

Prezerwatywa
Prezerwatywa

Skuteczna antykoncepcja polega na zapobieganiu przed niechcianą ciążą za pomocą środków mechanicznych,...

zobacz galerię

Zobacz film: "Jak stosować prezerwatywy?"

Prezerwatywa dla mężczyzn to mechaniczna antykoncepcja, która wykonana jest z lateksu, ma kształt penisa i ściśle do niego przylega. Prezerwatywę należy założyć na penisa w stanie erekcji przed penetracją i zdjąć po wytrysku. Po założeniu prezerwatywy na jej końcu pozostaje wolna przestrzeń o długości ok. 1 cm - zbiorniczek, w którym gromadzi się sperma. Prezerwatywa to osłona, która uniemożliwia kontakt ze spermą, wydzieliną z pochwy, krwią lub śliną partnera lub partnerki. Jest to łatwa w użyciu i powszechnie dostępna metoda antykoncepcji o wysokiej skuteczności - 85 do 98 proc.

Obecnie dostępne są również prezerwatywy dla kobiet. Prezerwatywa dla pań opiera się na tych samych założeniach co prezerwatywa dla mężczyzn. Jest to rodzaj "tuby" o długości ok. 17 cm. Na obu końcach damskiej prezerwatywy znajdują się pierścienie. Pierścień u wejścia zapobiega wpadaniu prezerwatywy do pochwy. Drugi pierścień prezerwatywy jest nieco mniejszy i znajduje się wewnątrz pochwy. Zaletą prezerwatywy dla kobiet jest to, że może być założona na jakiś czas przed stosunkiem i zdjęta później, a nie bezpośrednio po stosunku, jak jest to w przypadku prezerwatywy dla mężczyzn.

2. Prezerwatywy - zalety

Popularność prezerwatywy wynika z dużej skuteczności, łatwości zastosowania i dostępu do tego środka, ale także z faktu, że stanowi ona ochronę przed zakażeniami chorobami wenerycznymi. Prezerwatywa może też odgrywać rolę w walce z HIV. Jest więc doskonałym środkiem antykoncepcyjnym dla osób mających kontakty seksualne z wieloma partnerami. W takiej sytuacji warto także stosować prezerwatywę przy kontaktach oralnych lub analnych (specjalna, grubsza).

Prezerwatywa jest najpopularniejszą metodą antykoncepcji
Prezerwatywa jest najpopularniejszą metodą antykoncepcji (Shutterstock)

Istnieją badania wykazujące, że zastosowanie prezerwatywy przyczynia się do zmniejszenia częstości zapaleń przydatków u kobiet. Prezerwatywa zmniejsza nieco doznania mężczyzny, więc może być zalecana w przypadkach przedwczesnego wytrysku. Wiele osób zniechęca się jednak do używania prezerwatywy, ponieważ prezerwatywe trzeba założyć tuż przed stosunkiem. Ponadto u niektórych mężczyzn prezerwatywa może być przyczyną zaburzeń wzwodu.

Decydując się na prezerwatywy, warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym się je kupuje – na sposób ich przechowywania. Lepiej, gdy jest to apteka.

3. Prezerwatywa - pęknięcie

Być może da się coś na to poradzić! Istnieje tabletka „po stosunku”. Jej działanie opiera się na założeniu, iż zarodek implantuje się w jamie macicy nie wcześniej niż 5 dni po jajeczkowaniu. Podanie dużej dawki progestagenów zawartych w tabletce powoduje zmiany w błonie śluzowej macicy uniemożliwiające zagnieżdżenie. Dochodzi wówczas do krwawienia z macicy i zarodek jest usuwany z organizmu. Właściwie to ten środek trudno nazwać metodą antykoncepcyjną i nie należy tak go traktować. Stosuje się go w sytuacjach awaryjnych, np. gdy zawiodły stosowane środki (np. pękła prezerwatywa), gdy doszło do gwałtu, gdy pod wpływem uniesienia para zapomniała się zabezpieczyć. Co do tego ostatniego przykładu – lepiej nie zapominać się zbyt często (np. co miesiąc)!

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Jak wspomniano wyżej, tabletka zawiera dużą dawkę hormonów, która nie jest obojętna dla organizmu! Powoduje hormonalną burzę, rozregulowuje cykl miesiączkowy, obciąża wątrobę. Kobiety, które wielokrotnie „zapominają się”, a potem zażywają kolejne tabletki „po stosunku”, w istotny sposób szkodzą swojemu zdrowiu. Lepiej nie igrać z hormonami.

Gdy nastąpiła „sytuacja awaryjna”, kobieta ma 72 godziny na zapobiegnięcie nieplanowanej ciąży. W tym celu musi udać się do ginekologa i poprosić o wypisanie recepty na tabletkę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy