Trwa ładowanie...

Częste oddawanie moczu

Częste oddawanie moczu to zwiększona liczba oddań moczu (mikcji) w ciągu dnia i pojawienie się potrzeby korzystania z toalety w nocy. Częste oddawanie moczu może sygnalizować stan zapalny cewki moczowej i pęcherza moczowego lub współistniejącego z przerostem odczynu zapalnego w gruczole krokowym.

spis treści

1. Przyczyny częstego oddawania moczu

Częste oddawanie moczu może być spowodowane:

Zobacz film: "Zaburzenia oddawania moczu - przyczyny"

 • zakażeniem dróg moczowych;
 • cukrzycą typu 1 i 2 - organizm w ten sposób próbuje pozbyć się nadwyżki glukozy w organizmie;
 • ciążą - macica w trakcie ciąży (od początku pierwszego tygodnia) rośnie, naciskając na pęcherz, co w efekcie powoduje częste oddawanie moczu;
 • problemami z prostatą - powiększenie gruczołu krokowego może naciskać na cewkę moczową, co może blokować oddawanie moczu, ściany pęcherza moczowego są podrażnione i w efekcie oddawane są niewielkie ilości moczu;
 • śródmiąższowym zapaleniem nerek;
 • diuretykami;
 • udarem mózgu lub innymi schorzeniami neurologicznymi - uszkodzenie nerwów przesyłających informację z mózgu do pęcherza moczowego może prowadzić do częstego i nagłego oddawania moczu;
 • rzadziej rakiem pęcherza moczowego, zaburzeniami czynności pęcherza moczowego czy radioterapią.
 • Przyczyny schorzenia powinien ustalić lekarz, jak również to on prowadzi leczenie. Czasami złudne załagodzenie dolegliwości powoduje, że pacjenci nie leczą choroby. Może mieć to poważne konsekwencje, np. doprowadzić do opornej naleczenie niewydolności nerek.
Bakteriomocz i ropomocz
Bakteriomocz i ropomocz

Częstszą zachorowalność notuje się u chłopców.

zobacz galerię

Nadmiernemu oddawaniu moczu towarzyszą:

 • gorączka;
 • bóle pleców lub boku;
 • wymioty;
 • dreszcze;
 • wzmożony apetyt lub pragnienie;
 • zmęczenie;
 • krew w moczu;
 • patologiczna wydzielina z penisa lub pochwy.

2. Diagnostyka i leczenie częstego oddawania moczu

Badanie w celu zdiagnozowania choroby obejmuje: badanie moczu - polega na badaniu mikroskopowym moczu z udziałem szeregu testów, wykrywających obecność różnych związków w moczu; cytometrię – pomiar ciśnienia wewnątrz pęcherza moczowego; cytoskopię – polega na wprowadzenie cienkiego, podświetlanego urządzenia, zwanego cytoskopem, za pomocą którego lekarz ma możliwość obejrzenia wnętrza pęcherza i cewki moczowej; badanie neurologiczne – ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie występowania choroby układu nerwowego; * badanie ultrasonograficzne (USG) pęcherza moczowego.

Częstomocz leczy się przyczynowo. Ważne jest więc dokładne określenie przyczyny występowania tego objawu. Na przykład, jeżeli przyczyną zbyt częstego oddawania moczu jest cukrzyca, stosuje się leczenie związane z utrzymaniem odpowiedniego poziomu cukru we krwi.

Można także samemu w pewien sposób zmniejszyć częstość oddawania moczu, poprzez: zmniejszanie ilości korzystania z toalety - pozwala to szkolić pęcherz na dłuższe trzymanie moczu i rzadsze jego oddawanie - ćwiczenie takie powinno trwać przez okres 12 tygodni; ćwiczenia mięśni miednicy przez 5 minut, trzy razy dziennie; modyfikację diety - należy unikać pożywienia mogącego powodować zwiększone oddawanie moczu, m.in. kofeiny, alkoholu, napojów gazowanych, produktów na bazie pomidorów, czekolady, sztucznych substancji słodzących czy ostrych przypraw; monitoring płynów - zaleca się picie płynów tylko w takiej ilości, aby zapobiec wystąpieniu zaparć i nadmiernej koncentracji moczu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI EKSPERTÓW NA TEN TEMAT

Zobacz także odpowiedzi na pytania innych osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Eksperci odpowiedzieli także na inne pytania dotyczące tego tematu - pełną listę znajdziesz tutaj.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza