Konizacja szyjki macicy pętlą elektrochirurgiczną

Konizacja szyjki macicy pętlą elektrochirurgiczną (loop electrosurgical excision procedure – LEEP) polega na użyciu prądu o niskiej częstotliwości, by usunąć nieprawidłową tkankę z szyjki macicy. Zaletą tej metody jest to, że można pobrać próbkę do badania. Poza tym zabieg jest szybki, niedrogi i obciążony niskim poziomem ryzyka powikłań. Procedurę tę wykorzystuje się głównie w łagodnych i umiarkowanych przypadkach dysplazji szyjki macicy. W niektórych przypadkach można ją wykorzystać do usuwania przewlekłej dysplazji i komórek nowotworowych.

Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta

Kiedy wykonuje się konizację szyjki macicy?

Konizację szyjki macicy wykonuje się jako metodę diagnostyczną lub metodę diagnostyczno-leczniczą w przypadku nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego pobranego z szyjki macicy, po nieprawidłowym badaniu kolposkopowym lub po nieprawidłowym wyniku badania histopatologicznego wycinka z szyjki macicy. Konizacja polega na wycięciu stożka tkanki z części pochwowej szyjki macicy, a także na rutynowym wykonaniu wyłyżeczkowania kanału szyjki. Jedynie w przypadku konizacji wykonanej skalpelem można przebadać pobrany wycinek w badaniu histopatologicznym, stąd jest to jedna z najlepszych metod konizacji, w przypadku innych termicznych bądź elektrycznych metod, materiał ulega zniszczeniu i nie ma możliwości oceny brzegów wycinka przez patomorfologa w badaniu histopatologicznym.

Podsumowując wskazania do chirurgicznej konizacji szyjki macicy wyróżniamy:

  • patologiczny obraz cytologiczny;
  • nieprawidłowy wynik badania histopatologicznego wykonany na wycinku pobranym w czasie celowanej biopsji części pochwowej szyjki macicy;
  • nieprawidłowy wynik badania kolposkopowego.

Przebieg konizacji szyjki macicy

W czasie zabiegu konizacji pacjentka leży na stole, nogi ma podniesione, jak przy badaniu cytologicznym lub ginekologicznym. Za pomocą wziernika rozszerza się ściany pochwy. Czasami do szyjki macicy przed zabiegiem podawane są specjalne środki, które sprawiają, że nieprawidłowe komórki są bardziej widoczne. Zabieg wykonywany jest w krótkim znieczuleniu ogólnym. Prąd elektryczny o niskim napięciu jest dostarczany za pośrednictwem cienkiego drutu do tkanek, aby usunąć nieprawidłowe obszary szyjki macicy. Środki chemiczne są podawane, aby nie doszło do krwawienia. Konizacja szyjki macicy pętlą elektrochirurgiczną przynosi efekty w 90% przypadków. Jeśli wszystkie nieprawidłowe komórki zostały usunięte, nie ma konieczności dalszego leczenia. Jednak zmiany przedrakowe mogą nawrócić. Warto w takich przypadkach wykonywać wymazy z szyjki macicy.

Zalecenia po konizacji szyjki macicy

Łagodne bóle i skurcze mogą pojawić się w pierwszych kilku godzinach po zabiegu. Zniwelują je doustne środki medyczne. Przez kilka tygodni po zabiegu mogą występować upławy i plamienia. Należy wówczas unikać stosunków płciowych i używania tamponów, aby umożliwić lepsze gojenie. Powinno się unikać również irygacji.

Powikłania po zabiegu zdarzają się w 1-2% przypadkach i obejmują zwężenie otwarcia szyjki macicy, większe od oczekiwanych krwawienia, zakażenia szyjki macicy albo samej macicy. Konizacja szyjki macicy wykonywana jest zazwyczaj u młodych kobiet, które jeszcze planują potomstwo, zatem nie jest ona przeciwwskazaniem do ciąży.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
  • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
  • Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3153-9

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Konizacja szyjki macicy pętlą elektrochirurgiczną
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Konizacja szyjki macicy pętlą elektrochirurgiczną
Niewydolność szyjki macicy

Śluz - zdjęcia

Śluz - zdjęcia

O konsystencji śluzu decyduje faza cyklu miesiączkowego.

Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie

Podstawowe informacje o raku szyjki macicy

może powodować zmiany przednowotworowe, ich leczenie zakłada stosunkowo prosty zabieg: usunięcie fragmentu szyjki macicy (konizacja). Mimo że zabieg (...) Poniżej przedstawiamy 10 najważniejszych pytań,...