Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Konizacja szyjki macicy pętlą elektrochirurgiczną

Avatar placeholder
18.03.2015 14:01
Konizacja szyjki macicy pętlą elektrochirurgiczną
Konizacja szyjki macicy pętlą elektrochirurgiczną

Konizacja szyjki macicy pętlą elektrochirurgiczną (loop electrosurgical excision procedure – LEEP) polega na użyciu prądu o niskiej częstotliwości, by usunąć nieprawidłową tkankę z szyjki macicy. Zaletą tej metody jest to, że można pobrać próbkę do badania. Poza tym zabieg jest szybki, niedrogi i obciążony niskim poziomem ryzyka powikłań. Procedurę tę wykorzystuje się głównie w łagodnych i umiarkowanych przypadkach dysplazji szyjki macicy. W niektórych przypadkach można ją wykorzystać do usuwania przewlekłej dysplazji i komórek nowotworowych.

1. Kiedy wykonuje się konizację szyjki macicy?

Konizację szyjki macicy wykonuje się jako metodę diagnostyczną lub metodę diagnostyczno-leczniczą w przypadku nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego pobranego z szyjki macicy, po nieprawidłowym badaniu kolposkopowym lub po nieprawidłowym wyniku badania histopatologicznego wycinka z szyjki macicy. Konizacja polega na wycięciu stożka tkanki z części pochwowej szyjki macicy, a także na rutynowym wykonaniu wyłyżeczkowania kanału szyjki. Jedynie w przypadku konizacji wykonanej skalpelem można przebadać pobrany wycinek w badaniu histopatologicznym, stąd jest to jedna z najlepszych metod konizacji, w przypadku innych termicznych bądź elektrycznych metod, materiał ulega zniszczeniu i nie ma możliwości oceny brzegów wycinka przez patomorfologa w badaniu histopatologicznym.

Podsumowując wskazania do chirurgicznej konizacji szyjki macicy wyróżniamy:

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"
  • patologiczny obraz cytologiczny;
  • nieprawidłowy wynik badania histopatologicznego wykonany na wycinku pobranym w czasie celowanej biopsji części pochwowej szyjki macicy;
  • nieprawidłowy wynik badania kolposkopowego.

2. Przebieg konizacji szyjki macicy

W czasie zabiegu konizacji pacjentka leży na stole, nogi ma podniesione, jak przy badaniu cytologicznym lub ginekologicznym. Za pomocą wziernika rozszerza się ściany pochwy. Czasami do szyjki macicy przed zabiegiem podawane są specjalne środki, które sprawiają, że nieprawidłowe komórki są bardziej widoczne. Zabieg wykonywany jest w krótkim znieczuleniu ogólnym. Prąd elektryczny o niskim napięciu jest dostarczany za pośrednictwem cienkiego drutu do tkanek, aby usunąć nieprawidłowe obszary szyjki macicy. Środki chemiczne są podawane, aby nie doszło do krwawienia. Konizacja szyjki macicy pętlą elektrochirurgiczną przynosi efekty w 90% przypadków. Jeśli wszystkie nieprawidłowe komórki zostały usunięte, nie ma konieczności dalszego leczenia. Jednak zmiany przedrakowe mogą nawrócić. Warto w takich przypadkach wykonywać wymazy z szyjki macicy.

3. Zalecenia po konizacji szyjki macicy

Łagodne bóle i skurcze mogą pojawić się w pierwszych kilku godzinach po zabiegu. Zniwelują je doustne środki medyczne. Przez kilka tygodni po zabiegu mogą występować upławy i plamienia. Należy wówczas unikać stosunków płciowych i używania tamponów, aby umożliwić lepsze gojenie. Powinno się unikać również irygacji.

Powikłania po zabiegu zdarzają się w 1-2% przypadkach i obejmują zwężenie otwarcia szyjki macicy, większe od oczekiwanych krwawienia, zakażenia szyjki macicy albo samej macicy. Konizacja szyjki macicy wykonywana jest zazwyczaj u młodych kobiet, które jeszcze planują potomstwo, zatem nie jest ona przeciwwskazaniem do ciąży.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Badanie ginekologiczne
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze