Trwa ładowanie...

Cytologia grupa 2 – charakterystyka, skala Papanicolau, wyniki

Avatar placeholder
19.10.2021 13:01
Dzięki cytologii grupy 2, jak i innym grupom, pacjentka dostaje informację zwrotną o stanie swojej szyjki macicy, a także dowiaduje się czy w jej organizmie rozwija się nowotwór
Dzięki cytologii grupy 2, jak i innym grupom, pacjentka dostaje informację zwrotną o stanie swojej szyjki macicy, a także dowiaduje się czy w jej organizmie rozwija się nowotwór (adobestock)

Kobieta powinna regularnie badać się u ginekologa. Cytologię należy robić raz w roku lub raz na dwa lata. Dzięki niej możemy wykryć wiele chorób we wczesnym stadium zaawansowania, przez co leczenie jest o wiele skuteczniejsze. Pytanie, które zwykle pada, to pytanie co oznacza cytologia 2?

spis treści

1. Cytologia grupa 2 – charakterystyka

Cytologia grupy 2 to tylko jeden z możliwych wyników, jaki możemy otrzymać po wykonaniu badania metodą Papanicolau. Opracowana w duchu tej metody skala jest do dziś chętnie wykorzystywana przy opisie wyników cytologii. Dzięki cytologii grupy 2, jak i innym grupom, pacjentka dostaje informację zwrotną o stanie swojej szyjki macicy, a także dowiaduje się czy w jej organizmie rozwija się nowotwór.

Badanie cytologiczne polega na pobraniu od pacjentki wymazu z szyjki macicy i zbadaniu go określoną metodą.

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"
10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa
10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa [10 zdjęć]

Większość kobiet doświadcza silnego pożądania seksualnego w momencie wystąpienia owulacji, czyli wtedy,

zobacz galerię

2. Cytologia grupa 2 – skala Papanicolau

W skali Papanicolau wyróżnia się pięć grup, w tym cytologia grupy 2 jest najczęściej spotykana. Zanim jednak dowiemy się, jak interpretować poszczególne wyniki, warto poczynić pewną uwagę. Okazuje się bowiem, iż badanie stanu szyjki macicy metodą Papanicolau jest niewystarczająca. Do tego stopnia, że zaproponowano alternatywą – system Bethesda.

Nawet przy cytologii grupy 2 poczynione są pewne założenia, które nie muszą mieć odwzorowania w rzeczywistości. Jednakże, ogólnie rzecz biorąc, metoda Papanicolau jest nieco zacofana – nie nadąża za współczesną myślą ginekologiczną zwłaszcza w temacie nowotworów. Nie odpowie także na bardzo ważne pytania o zmiany inne niż rakowe.

Mimo to można otrzymać w Polsce wyniki cytologii przeprowadzonej metodą Papanicolau.

3. Cytologia grupa 2 – wyniki

Wyniki cytologii wykonane metodą Papanicolau zamykają się w pięciu grupach. Pierwszą zaleca się kobietom, które mają w rozmazie jedynie prawidłowe komórki nabłonka płaskiego, a także gruczołowego. Taki wynik pozwala powtórzyć cytologię dopiero za trzy lata.

Cytologia grupy 2 jest najpopularniejsza. Wykonywać ją powinny panie, które są aktywne seksualnie. W tej sytuacji zakłada się, że rozmaz nie jest podejrzany, o ile ma się stałego partnera. Oprócz komórek z grupy powyżej, znajdą się z pewnością te zapalne. W cytologii grupy 2 nie zauważa się zmian nowotworowych. Ponadto romaz ten jest charakterystyczny dla kobiet, które zapadły na nadżerkę. Po odpowiednim leczeniu cytologię należy powtórzyć.

Cytologia grupy 2 to badanie skierowane do kobiet aktywnych seksualnie.
Cytologia grupy 2 to badanie skierowane do kobiet aktywnych seksualnie.

Cytologia grupy 3 to wynik, który powinien wzbudzić liczne podejrzenia. W rozmazie widoczne są komórki o nieprawidłowej budowie mogą one rozwinąć się jako nowotwór. Wówczas specjalista określa poziom zagrożenia. Zmiany, które mają mały zasięg mogą być powodowane zapaleniem i znikają po okresie leczenia. Jeśli jednak zmiany są już spore, lekarz na pewno zaleci badania dodatkowe.

Cytologie grupy 4 i 5 są już wynikiem informującym o poważnych zmianach. W pierwszym wypadku podejrzewa się nowotwór przedinwazyjny, czyli w bardzo wczesnej fazie rozwoju, natomiast w drugim – są to mutacje złośliwe. W obu wypadkach istnieje możliwość całkowitego wyleczenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Rak szyjki macicy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze