Nadżerka w ciąży
Nadżerka jest ubytkiem nabłonka szyjki macicy. Nieleczona może prowadzić do rozwoju nowotworu. Być może dlatego kobieta będąca z wizytą u ginekologa wpada w panikę. Tymczasem nadżerkę można szybko wyleczyć.
Nadżerka to stan zapalny nabłonka szyjki macicy. Jest to bardzo częsta dolegliwość kobieca. Istnieją różne metody leczenia nadżerki: elektrokoagulacja, fotokoagulacja czy zamrażanie. Na temat nadżerki powstało wiele teorii. Które z nich są prawdą, a które to mity, odpowiemy w poniższym artykule.
1. Objawy nadżerki w ciąży
Nadżerka w ciąży zwykle nie powoduje objawów. Zwłaszcza gdy zmiany chorobowe są niewielkie. Rozwinięta choroba sprawia, że kobiecie dokuczają upławy o nieprzyjemnym zapachu, plamienia i ból w trakcie stosunku.
2. Przyczyny nadżerki w ciąży
Nadżerka powstaje na skutek używania środków plemnikobójczych, tamponów, a także pod wpływem przewlekłych stanów zapalnych. Jednym słowem do wystąpienia nadżerki przyczyniają się zaniedbania w higienie intymnej oraz urazy mechaniczne. Nie jest prawdą, że nadżerka występuje jedynie u kobiet aktywnych seksualnie. Choć to one są na nią najbardziej narażone. Na nadżerkę mogą zachorować kobiety, które nie rozpoczęły współżycia seksualnego, a które używają np. tamponów. Ciąża to okres, w którym szyjka macicy się zmienia. Szyjka macicy w ciąży ulega czasami uszkodzeniu. Zwłaszcza gdy dojdzie do poronienia. Poród również może być czynnikiem wywołującym urazy.
3. Diagnostyka nadżerki
Czy badanie ginekologiczne wystarczy by postawić diagnozę? Nie. Lekarz ginekolog wykonując badanie ginekologiczne może jedynie wyczuć pewne nieprawidłowości. Nie jest jednak w stanie określić rodzaju choroby. W celu postawienia diagnozy potrzebne są dwa badania: cytologia i kolposkopia. Mała nadżerka nie wymaga interwencji. Często zdarza się, że dzięki wyeliminowaniu jej przyczyny, dochodzi do jej samoistnego wyleczenia. W przypadku podjęcia decyzji o zabiegowym usunięciu nadżerki, operację należy przeprowadzić tuż po zakończeniu miesiączki. Dzięki temu rana będzie mogła się zagoić i nie dojdzie do ogniska endometriozy.
4. Leczenie nadżerki
Elektrokoagulacja to jeden z rodzajów usuwania nadżerki, po którym rana goi się od 28 do 56 dni. W tym czasie współżycie seksualne jest zabronione. Najmniejszy uraz mechaniczny może wywołać obfite krwawienie. Elektrokoagulacja polega na spaleniu komórek chorobowych iskrą elektryczną. Na miejsce starych wyrastają nowe zdrowe komórki. Elektrokoagulacja ma kilka wad: jest nieprzyjemna dla pacjentki, pozostawia blizny, które są odpowiedzialne za bolesną menstruację.
Inny rodzaj zabiegu to kriokoagulacja. Po tym zabiegu z pochwy wypływa wodna wydzielina, która może utrudniać współżycie. Kriokoagulacja to zamrażanie komórek nadżerki ciekłym azotem.
Fotokoagulacja to inny rodzaj zabiegu polecany przez lekarzy. Polega na niszczeniu komórek chorobowych laserem neodymowo-yagowym.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.