Nadżerka w ciąży

Nadżerka jest ubytkiem nabłonka szyjki macicy. Nieleczona może prowadzić do rozwoju nowotworu. Być może dlatego kobieta będąca z wizytą u ginekologa wpada w panikę. Tymczasem nadżerkę można szybko wyleczyć.

Nadżerka to stan zapalny nabłonka szyjki macicy. Jest to bardzo częsta dolegliwość kobieca. Istnieją różne metody leczenia nadżerki: elektrokoagulacja, fotokoagulacja czy zamrażanie. Na temat nadżerki powstało wiele teorii. Które z nich są prawdą, a które to mity, odpowiemy w poniższym artykule.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Objawy nadżerki w ciąży

Nadżerka w ciąży zwykle nie powoduje objawów. Zwłaszcza gdy zmiany chorobowe są niewielkie. Rozwinięta choroba sprawia, że kobiecie dokuczają upławy o nieprzyjemnym zapachu, plamienia i ból w trakcie stosunku.

Przyczyny nadżerki w ciąży

Nadżerka powstaje na skutek używania środków plemnikobójczych, tamponów, a także pod wpływem przewlekłych stanów zapalnych. Jednym słowem do wystąpienia nadżerki przyczyniają się zaniedbania w higienie intymnej oraz urazy mechaniczne. Nie jest prawdą, że nadżerka występuje jedynie u kobiet aktywnych seksualnie. Choć to one są na nią najbardziej narażone. Na nadżerkę mogą zachorować kobiety, które nie rozpoczęły współżycia seksualnego, a które używają np. tamponów. Ciąża to okres, w którym szyjka macicy się zmienia. Szyjka macicy w ciąży ulega czasami uszkodzeniu. Zwłaszcza gdy dojdzie do poronienia. Poród również może być czynnikiem wywołującym urazy.

Diagnostyka nadżerki

Czy badanie ginekologiczne wystarczy by postawić diagnozę? Nie. Lekarz ginekolog wykonując badanie ginekologiczne może jedynie wyczuć pewne nieprawidłowości. Nie jest jednak w stanie określić rodzaju choroby. W celu postawienia diagnozy potrzebne są dwa badania: cytologia i kolposkopia. Mała nadżerka nie wymaga interwencji. Często zdarza się, że dzięki wyeliminowaniu jej przyczyny, dochodzi do jej samoistnego wyleczenia. W przypadku podjęcia decyzji o zabiegowym usunięciu nadżerki, operację należy przeprowadzić tuż po zakończeniu miesiączki. Dzięki temu rana będzie mogła się zagoić i nie dojdzie do ogniska endometriozy.

Leczenie nadżerki

Elektrokoagulacja to jeden z rodzajów usuwania nadżerki, po którym rana goi się od 28 do 56 dni. W tym czasie współżycie seksualne jest zabronione. Najmniejszy uraz mechaniczny może wywołać obfite krwawienie. Elektrokoagulacja polega na spaleniu komórek chorobowych iskrą elektryczną. Na miejsce starych wyrastają nowe zdrowe komórki. Elektrokoagulacja ma kilka wad: jest nieprzyjemna dla pacjentki, pozostawia blizny, które są odpowiedzialne za bolesną menstruację.

Inny rodzaj zabiegu to kriokoagulacja. Po tym zabiegu z pochwy wypływa wodna wydzielina, która może utrudniać współżycie. Kriokoagulacja to zamrażanie komórek nadżerki ciekłym azotem.

Fotokoagulacja to inny rodzaj zabiegu polecany przez lekarzy. Polega na niszczeniu komórek chorobowych laserem neodymowo-yagowym.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dolegliwości w ciąży
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Dolegliwości w ciąży
Dolegliwości w ciąży

Problemy ze snem w ciąży

Problemy ze snem w ciąży

Stres spowodowany zbliżającym się porodem, nowa rzeczywistość, ruchy dziecka i wydatny brzuch - to tylko niektóre czynniki, które nie pozwalają spokojnie zasnąć przyszłej mamie.

Dolegliwości w ciąży

Sposoby na bezsenność w ciąży

Sposoby na bezsenność w ciąży

Problemy ze snem w ciąży W czasie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny wpływ na jakość (...) snu. Co więcej, w każdym z trymestrów obserwuje się rożne problemy...

Dolegliwości w ciąży

Bóle głowy ciężarnej

Bóle głowy ciężarnej

Przyszła mama nie powinna zażywać środków przeciwbólowych. To nie oznacza jednak, że musi ona znosić częste bóle głowy. Istnieją sposoby na tę dolegliwość, które są zdrowe dla maluszka.

Dolegliwości w ciąży

Krwawienie i ból w ciąży (WIDEO)

Krwawienie i ból w ciąży (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból brzucha w czasie ciąży oraz krwawienie to objawy, które powinny od razu zaniepokoić przyszłą mamę. Należy niezwłocznie udać się do lekarza (...) i ginekologiczne. Na początku ciąży takie objawy mogą świadczyć o...

Dolegliwości w ciąży

Biegunka w ciąży - przyczyny, leczenie

Biegunka w ciąży może być spowodowana różnymi czynnikami nie zawsze groźnymi. Jednak każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z prowadzącym (...) ciążę ginekologiem. Biegunka w ciąży, jeśli...

Dolegliwości w ciąży

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu - rodzaje, intensywność

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu nawet, jeśli kobiet zna swoje ciało i wsłuchuje się w sygnały, które ono jej wysyła mogą być mylone (...) z dolegliwościami typu grypa czy zatrucie pokarmowe. Według lekarzy kobiety,...

Dolegliwości w ciąży

Bóle pleców w ciąży

dolegliwości bólowe kręgosłupa w ciąży, a także stanowi profilaktykę przeciwobrzękową. Ćwiczenia dla kobiet w ciąży Basen Jeśli bolą cię plecy, wybierz (...) nie pomagają, a ty cierpisz na dolegliwości...

Dolegliwości w ciąży

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży

Zgaga to częsty problem Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych. Jednym z częstych (...) problemów towarzyszących ciąży jest zgaga. Oto kilka porad, jak sobie...