Trwa ładowanie...

Usuwanie nadżerki

Nadżerka to jedna z najczęściej spotykanych zmian chorobowych szyjki macicy. Polega ona na zastąpieniu nabłonka wielowarstwowego płaskiego prawidłowo pokrywającego tarczę części pochwowej szyjki macicy nabłonkiem znajdującym się w kanale szyjki. W leczeniu początkowo można próbować metod zachowawczych (farmakoterapia, koagulacja chemiczna), często jednak konieczne jest ich zabiegowe usuwanie. Dostępne są różne metody usuwania nadżerek: elektrokoagulacja, kriokoagulacja, fotokoagulacja. Elektrokoagulacja polega na wypalaniu zmian za pomocą prądu elektrycznego, zabieg nie wymaga znieczulenia, trwa kilka minut, a wygojenie następuje w ciągu 3-5 tygodni. Zwykle nie jest on zalecany kobietom, które nie rodziły, ze względu na powstawanie na szyjce macicy blizn utrudniających poród. Kriokoagulacja polega na wymrażaniu zmian za pomocą ciekłego azotu, zwykle jest stosowana w przypadku dużych nadżerek, czasem wymaga kilkakrotnego powtarzania. Fotokoagulacja to niszczenie zmian za pomocą wiązki lasera, stosowana jest głównie przy niewielkich zmianach, zabieg trwa kilka minut i nie pozostawia blizn.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Magdalena Pikul
Następny artykuł: Postępowanie po zabiegu
Usuwanie nadżerki
Usuwanie nadżerki
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza