Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Usuwanie nadżerki - metody, czas gojenia, powikłania

 Paula Komendarczuk
19.09.2023 11:03
Usuwanie nadżerki to powszechnie wykonywany zabieg ginekologiczny.
Usuwanie nadżerki to powszechnie wykonywany zabieg ginekologiczny. (Adobe Stock)

Nadżerka to jedna z najczęściej spotykanych zmian chorobowych szyjki macicy. Polega na zastąpieniu nabłonka wielowarstwowego płaskiego, pokrywającego tarczę części pochwowej szyjki macicy, nabłonkiem znajdującym się w kanale szyjki. W leczeniu początkowo można próbować metod zachowawczych, często jednak konieczne jest zabiegowe usuwanie nadżerki. Na czym polega wypalanie nadżerki? Czego nie wolno robić po wypalaniu nadżerki?

spis treści

1. Co to jest nadżerka (erozja) szyjki macicy?

Nadżerka szyjki macicy, znana również jako erozja szyjki macicy, to nieregularny, zaczerwieniony obszar zlokalizowany na szyjce macicy. Jest spowodowany sytuacją, gdy nabłonek wielowarstwowy płaski z części pochwowej zastępuje nabłonek gruczołowy (walcowaty), znajdujący się w kanale szyjki macicy. Nadżerka jest powszechnie diagnozowana, dotyka nawet co trzecią lub co czwartą kobietę.

2. Kiedy konieczne może być usuwanie nadżerki?

Usuwanie nadżerki w szpitalu staje się konieczne, gdy inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lub objawy ulegają nasileniu.

Wśród wskazań do usunięcia nadżerki wymienia się:

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

3. Jakie są objawy nadżerki szyjki macicy?

Objawy nadżerki szyjki macicy mogą być różnorodne, u niektórych kobiet stan ten nie powoduje żadnych dolegliwości, natomiast u innych symptomy utrudniają normalne funkcjonowanie. Objawy, które mogą wystąpić w przypadku nadżerki szyjki macicy to:

4. Jakie są metody usuwania nadżerki?

Istnieje kilka różnych metod usuwania nadżerki szyjki macicy, a wybór odpowiedniej zależy od indywidualnej sytuacji pacjentki oraz zaleceń lekarza.

Elektrokoagulacja (wypalanie nadżerki) - pozbywanie się zmienionej tkanki za pomocą iskry elektrycznej, zabieg jest bezbolesny, ale wiąże się z ryzykiem trwałych blizn wpływających negatywnie na przebieg porodu (wypalanie nadżerki skutki uboczne). W trakcie wypalania pojawia się również nieprzyjemny zapach, który u wielu kobiet wywołuje duży dyskomfort. Proces gojenia zajmuje zwykle 4 tygodnie, w trakcie tego okresu naturalne są wodniste upławy oraz plamienia.

Kriokoagulacja (wymrażanie nadżerki) - zabieg polega na wymrożeniu nabłonka za pomocą ciekłego azotu, jest to szybka i bezbolesna procedura, ale zdarza się, że konieczne jest jej powtórzenie. Gojenie zajmuje 30-40 dni i wymaga powstrzymania się od stosunków seksualnych oraz prowadzenia oszczędnego trybu życia.

Fotokoagulacja nadżerki - najskuteczniejsza metoda określana mianem laseroterapii, wymaga użycia specjalnego urządzenia, które za pomocą impulsów powoduje obumarcie nabłonka nadżerki. Proces gojenia zajmuje jedynie 2 tygodnie, dodatkowo laserowe usuwanie nadżerki nie pozostawia blizn i można wykonać ją w dowolnym momencie cyklu poza menstruacją.

Koagulacja chemiczna wykorzystywana jest w przypadku niewielkich zmian, specjalny preparat chemiczny umożliwia pozbycie się nieprawidłowego nabłonka i prowokuje organizm do regeneracji tego obszaru. Niestety zabieg bywa nieskuteczny, a proces gojenia zajmuje kilka tygodni.

Konizacja to procedura stosowana w przypadku zaawansowanych zmian, jest to zabieg przeprowadzany w warunkach szpitalnych, który polega na usunięciu nieprawidłowej tkanki w obrębie szyjki macicy z marginesem zdrowego nabłonka.

5. Jak przebiega zabieg usuwania nadżerki?

Zabieg usuwania nadżerki szyjki macicy przebiega w różny sposób w zależności od wybranej metody oraz zaawansowania zmian. Pacjentka powinna być poinformowana o szczegółach procedury, jej celu oraz potencjalnym ryzyku. Omawiany jest również sposób znieczulenia, jeżeli zabieg może spowodować wystąpienie dyskomfortu.

Procedura wymaga użycia specjalnych narzędzi, które wprowadzane są do pochwy po uprzednim założeniu wziernika w celu lepszego uwidocznienia zmian. Po zakończeniu zabiegu lekarz udziela wskazówek dotyczących okresu rekonwalescencji i wyznacza termin wizyty kontrolnej.

6. Czy usuwanie nadżerki jest bolesne?

Część metod leczenia nadżerki szyjki macicy nie wywołuje bólu, pozostałe są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Podczas usuwania nadżerki, pacjentka może odczuwać różny stopień dyskomfortu, który może obejmować uczucie mrowienia, ucisku, skurczu lub lekkiego bólu, choć jest to reakcja indywidualna.

7. Jak długo trwa proces gojenia po usuwaniu nadżerki?

Czas gojenia po zabiegu usuwania nadżerki szyjki macicy może się różnić w zależności od metody zabiegu, indywidualnej reakcji organizmu oraz innych czynników. Proces ten może zająć od 2 tygodni do nawet kilku miesięcy.

Pacjentka w tym czasie może odczuwać niewielki dyskomfort, mogą pojawić się również upławy czy plamienia. Ważne jest to, by przestrzegać wytycznych dotyczących rekonwalescencji.

8. Czy usuwanie nadżerki ma wpływ na zdolność zajścia w ciążę i rodzenia?

Usuwanie nadżerki szyjki macicy może mieć pewien wpływ na zdolność zajścia w ciążę i jej donoszenie. Kauteryzacja i konizacja mogą być przyczyną poronień, ze względu na usunięcie znacznego obszaru tkanek i osłabienie szyjki macicy. Część metod może mieć też negatywny wpływ na przebieg porodu z uwagi na problem z uzyskaniem pełnego rozwarcia.

9. Czy po usunięciu nadżerki konieczna jest specjalna opieka?

Po usunięciu nadżerki szyjki macicy konieczne jest wdrożenie pewnych zmian, które wspomagają proces gojenia i minimalizują ryzyko powikłań. W pierwszych dniach po zabiegu niewskazane są kąpiele w wannie, a przez kilka tygodni należy unikać intensywnej aktywności fizycznej, zwłaszcza podnoszenia ciężkich przedmiotów.

W zależności od zaleceń lekarza, może być konieczne również zrezygnowanie przez pewien czas ze stosunków seksualnych. W trakcie rekonwalescencji ważne jest także stosowanie specjalnych opatrunków i regularne wizyty kontrolne.

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak silny ból, gorączka, obfite krwawienia lub wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

10. Czy nadżerka może wrócić po jej usunięciu?

Niestety istnieje możliwość, że nadżerka pojawi się ponownie pomimo poprawnie wykonanego zabiegu. Zwykle dzieje się tak, gdy metoda leczenia nie jest zbyt skuteczna, zmiany były rozległe lub przyczyna powstania schorzenia nie została wyeliminowana.

11. Czy istnieje ryzyko i powikłania związane z usuwaniem nadżerki?

Metody leczenia nadżerki wiążą się z pewnym ryzykiem komplikacji pozabiegowych, choć nie występują one u każdej pacjentki. Możliwe powikłania po usunięciu nadżerki to:

12. Jakie są zalecenia po zabiegu usuwania nadżerki?

Należy pamiętać, że wszystkich niezbędnych informacji udzieli lekarz po przeprowadzonym zabiegu usunięcia nadżerki. Zalecenia mogą się różnić w zależności od metody leczenia oraz indywidualnej sytuacji pacjentki, choć zwykle dotyczą one unikania aktywności fizycznej, stosunków seksualnych, kąpieli w wannie i dźwigania.

13. Czy usuwanie nadżerki jest procedurą rutynową?

Usuwanie nadżerki szyjki macicy jest regularnie wykonywaną procedurą w dziedzinie ginekologii, którą uznaje się za rutynową i bezpieczną. W większości przypadków pacjentka może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze