Krwawienie z pochwy - przyczyny, diagnostyka
Krwawienie z pochwy może być zarówno prawidłowym objawem fizjologicznym (np. objaw miesiączki) albo świadczyć o różnego rodzaju dolegliwościach organizmu. W przypadku plamień lub krwawień z pochwy niewiadomego pochodzenia konieczna jest konsultacja z lekarzem, aby rozpoznać przyczynę i w razie konieczności, podjąć odpowiednie leczenie.
1. Przyczyny krwawienia z pochwy
Wydzielina z pochwy zabarwiona krwią ma najczęściej jasnoczerwony kolor, ciemno brązowy lub rdzawy odcień. Plamienie, czyli niewielka ilość krwawienia z pochwy, może pojawić się w środku cyklu, na kilka dni przed okresem lub na końcu miesiączki. Niezbędne jest wykrycie źródła krwawienia z pochwy, gdyż taki objaw może pochodzić z dróg rodnych, przewodu pokarmowego lub układu moczowego.
Plamienie występujące w trakcie owulacji nie musi stanowić powodu do niepokoju, u niektórych kobiet występuje tzw. plamienie okołoowulacyjne, które zazwyczaj jest skąpe, ale może trwać do 4 dni. Jeśli w trakcie cyklu mają miejsca krwawienia z pochwy, nie związane z miesiączką lub owulacją należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ takie dolegliwością mogą wynikać być objawem mięśniaka macicy, zapalenia przydatków a także zakażenia dróg rodnych, nadżerki lub rozwijającego się nowotworu.
Nie ma powodu do obaw, jeśli krwawienie z pochwy wystąpi wskutek pierwszego stosunku seksualnego, taki objaw wiąże się z przerwaniem błony dziewiczej. Jeśli jednak krwawienia z pochwy pojawiają się często po odbyciu stosunku, należy skonsultować się z lekarzem, mogą wynikać z infekcji narządów rodnych lub choroby wenerycznej, polipów szyjki macicy a także nowotworu.
Niewielkie krwawienia z pochwy mogą wynikać z zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Krwawienie i plamienie może zdarzyć się jako tzw. plamienie z odstawienia, które wynika z nagłego spadku poziomu dostarczanych z zewnątrz hormonów (np. jeśli zapomnisz o zażyciu tabletki antykoncepcyjnej podczas trwania antykoncepcji hormonalnej).
Każde krwawienie z pochwy w trakcie ciąży należy koniecznie skonsultować z lekarzem. Krwawienie z pochwy może świadczyć o ciąży ektopowej lub poronieniu. W przypadku kobiet przeżywających menopauzę krwawienia z pochwy mogą pojawić się także 6-12 miesięcy od ostatniej miesiączki. Jeśli jednak, krwawienia występują później niż rok od ostatniej miesiączki, konieczna jest wizyta u ginekologa, aby określić powód krwawienia.
Ponadto, krwawienia z pochwy mogą być wynikiem krwawienia implantacyjnego (zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej w macicy), polipa szyjki macicy, zapalenia przydatków, zapalenia endometrium (ponadto, dochodzi do przedłużania się miesiączek, bólu podbrzusza oraz gorączki). Należy zwrócić szczególna ostrożność jeśli krwawienia z pochwy są nasilone, może to wskazywać na mięśniaki macicy.
Krwawienie z pochwy może świadczyć o endometriozie, a także urazach narządów płciowych (ilość krwawienia zależy od stopnia uszkodzenia), polipach i zrostach wewnątrzmacicznych, chorobach zaburzających krzepnięcie bądź przyjmowanie leków hamujących układ krzepnięcia (np. chorobę von Willebranda, hemofilia, leki przeciwpłytkowe), krwawienie z pochwy może być takie wynikiem zaniku śluzówki oraz zapalenia pochwy.
W niektórych przypadkach krwawienie z pochwy może wskazywać na poważne schorzenia jak np. nowotwory (rak szyjki macicy, rak endometrium, nowotwory jajnika).
To musisz wiedzieć
2. Badanie ginekologiczne przy krwawieniu z pochwy
W przypadku nieznanej przyczyny krwawienia z pochwy, należy udać się na badanie ginekologiczne. Lekarz dzięki badaniu będzie mógł ustalić przyczynę dolegliwości i podjąć odpowiednie leczenie, często konieczne jest wykonanie dodatkowych badań obrazowych i laboratoryjnych.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.