Trwa ładowanie...

Krwawienie z pochwy - przyczyny, diagnostyka

Krwawienie z pochwy może być zarówno prawidłowym objawem fizjologicznym (np. objaw miesiączki) albo świadczyć o różnego rodzaju dolegliwościach organizmu. W przypadku plamień lub krwawień z pochwy niewiadomego pochodzenia konieczna jest konsultacja z lekarzem, aby rozpoznać przyczynę i w razie konieczności, podjąć odpowiednie leczenie.

spis treści

1. Przyczyny krwawienia z pochwy

Wydzielina z pochwy zabarwiona krwią ma najczęściej jasnoczerwony kolor, ciemno brązowy lub rdzawy odcień. Plamienie, czyli niewielka ilość krwawienia z pochwy, może pojawić się w środku cyklu, na kilka dni przed okresem lub na końcu miesiączki. Niezbędne jest wykrycie źródła krwawienia z pochwy, gdyż taki objaw może pochodzić z dróg rodnych, przewodu pokarmowego lub układu moczowego.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Plamienie występujące w trakcie owulacji nie musi stanowić powodu do niepokoju, u niektórych kobiet występuje tzw. plamienie okołoowulacyjne, które zazwyczaj jest skąpe, ale może trwać do 4 dni. Jeśli w trakcie cyklu mają miejsca krwawienia z pochwy, nie związane z miesiączką lub owulacją należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ takie dolegliwością mogą wynikać być objawem mięśniaka macicy, zapalenia przydatków a także zakażenia dróg rodnych, nadżerki lub rozwijającego się nowotworu.

Jak zminimalizować ryzyko stanów zapalnych pochwy?
Jak zminimalizować ryzyko stanów zapalnych pochwy?

Kobiety, które cierpią na częste stany zapalne pochwy powinny zrezygnować z syntetycznej bielizny. Bielizna

zobacz galerię

Nie ma powodu do obaw, jeśli krwawienie z pochwy wystąpi wskutek pierwszego stosunku seksualnego, taki objaw wiąże się z przerwaniem błony dziewiczej. Jeśli jednak krwawienia z pochwy pojawiają się często po odbyciu stosunku, należy skonsultować się z lekarzem, mogą wynikać z infekcji narządów rodnych lub choroby wenerycznej, polipów szyjki macicy a także nowotworu.

Niewielkie krwawienia z pochwy mogą wynikać z zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Krwawienie i plamienie może zdarzyć się jako tzw. plamienie z odstawienia, które wynika z nagłego spadku poziomu dostarczanych z zewnątrz hormonów (np. jeśli zapomnisz o zażyciu tabletki antykoncepcyjnej podczas trwania antykoncepcji hormonalnej).

Każde krwawienie z pochwy w trakcie ciąży należy koniecznie skonsultować z lekarzem. Krwawienie z pochwy może świadczyć o ciąży ektopowej lub poronieniu. W przypadku kobiet przeżywających menopauzę krwawienia z pochwy mogą pojawić się także 6-12 miesięcy od ostatniej miesiączki. Jeśli jednak, krwawienia występują później niż rok od ostatniej miesiączki, konieczna jest wizyta u ginekologa, aby określić powód krwawienia.

Krwawienie z pochwy może być oznaką chorób ginekologicznych
Krwawienie z pochwy może być oznaką chorób ginekologicznych

Ponadto, krwawienia z pochwy mogą być wynikiem krwawienia implantacyjnego (zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej w macicy), polipa szyjki macicy, zapalenia przydatków, zapalenia endometrium (ponadto, dochodzi do przedłużania się miesiączek, bólu podbrzusza oraz gorączki). Należy zwrócić szczególna ostrożność jeśli krwawienia z pochwy są nasilone, może to wskazywać na mięśniaki macicy.

Krwawienie z pochwy może świadczyć o endometriozie, a także urazach narządów płciowych (ilość krwawienia zależy od stopnia uszkodzenia), polipach i zrostach wewnątrzmacicznych, chorobach zaburzających krzepnięcie bądź przyjmowanie leków hamujących układ krzepnięcia (np. chorobę von Willebranda, hemofilia, leki przeciwpłytkowe), krwawienie z pochwy może być takie wynikiem zaniku śluzówki oraz zapalenia pochwy.

W niektórych przypadkach krwawienie z pochwy może wskazywać na poważne schorzenia jak np. nowotwory (rak szyjki macicy, rak endometrium, nowotwory jajnika).

To musisz wiedzieć

2. Badanie ginekologiczne przy krwawieniu z pochwy

W przypadku nieznanej przyczyny krwawienia z pochwy, należy udać się na badanie ginekologiczne. Lekarz dzięki badaniu będzie mógł ustalić przyczynę dolegliwości i podjąć odpowiednie leczenie, często konieczne jest wykonanie dodatkowych badań obrazowych i laboratoryjnych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Przerost endometrium
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza