Plamienie w ciąży – przyczyny, zagrożenia
Plamienie w ciąży pojawia się u około 30% ciężarnych. Niekiedy plamienie nie oznacza zagrożenia, ale czasami może być niebezpieczne i zagrażać życiu nienarodzonego dziecka. Jakie są najczęstsze przyczyny plamienia w ciąży? Z jakimi zagrożeniami wiąże się plamienie w ciąży?
1. Przyczyny plamienia w ciąży
Plamienie w ciąży to objaw, z którym nie należy czekać, że sam minie. Jak najszybciej należy zdiagnozować przyczynę krwawienia , a zatem zgłosić się do lekarza. Niestety bywa, że plamienie w ciąży jest zagrożeniem zarówno dla nienarodzonego dziecka, jak i dla matki.
Plamienie w ciąży może pojawić się, gdy kobieta jeszcze nie jest świadoma zapłodnienia . Zazwyczaj plamienie pojawia się, gdy przypada termin miesiączki i mogą być pomylone z menstruacją, jeżeli zazwyczaj jest ona bardzo skąpa. U niektórych kobiet plamienie w ciąży może pojawiać się przez kolejne przypadające miesiączki. Najczęściej plamienie tego typu nie wymaga żadnego leczenia. Należy jednak skonsultować te objawy z lekarzem i wykonać badanie ginekologiczne oraz USG .
Nie należy lekceważyć nawet najmniejszego plamienia w czasie ciąży. Plamienie w ciąży może być objawem odklejania się łożyska.
Przyczyną plamienia w ciąży może być również nadżerka, polipy , a także żylaki pochwy . W przypadku nadżerki lekarz może przepisać globulki dopochwowe , a żylaków i polipów z reguły się nie leczy. Najczęściej znikają one po porodzie . Jeżeli problem dotyczy szyjki macicy , a wyniki cytologii są niepokojące, lekarz może zlecić badanie kolposkopowe . Polega ono na oglądaniu szyjki macicy pod mikroskopem, by ocenić jej stan i ewentualne zmiany, na przykład zmiany nowotworowe.
2. Jakie zagrożenia mogą wystąpić przy plamieniu w ciąży?
Kiedy plamienie w ciąży jest obfite, a krew ma jasny lub ciemny odcień, kobieta wpada w panikę i obawia się utraty dziecka. Na szczęście, nawet obfite krwawienie z pochwy podczas ciąży nie musi oznaczać poronienia. Niekiedy wystarczy odpoczynek i leczenie hormonalne, które podtrzyma ciążę. Jeżeli istnieje ryzyko poronienia, wówczas kobieta musi szczególnie o siebie dbać i jest pod kontrolą lekarza. Dbanie o siebie w ciąży zagrożonej to przede wszystkim prowadzenie bardzo oszczędnego trybu życia i rezygnacja z pracy.
To też warto wiedzieć
- Zachcianki w ciąży
- Nietypowe objawy ciąży
- Bezsenność w czasie ciąży
- Jak odżywiać się w czasie ciąży?
Niestety, plamienie w ciąży może również oznaczać samoistne poronienie. Zdarza się tak u około 15% kobiet. Przyczyna nie leży w żadnym wypadku po stronie ciężarnej, ale najczęściej odpowiada za to sama natura. Często płód ma poważne wady genetyczne lub rozwojowe i jest za słaby, aby się w pełni rozwinąć. Jeżeli dojdzie do niepełnego poronienia, wówczas wykonuje się oczyszczanie jamy macicy. Jest to konieczne, aby nie dopuścić do krwawienia i zakażenia. Lekarz może również zlecić badania, które wyjaśnią przyczynę poronienia. Kiedy plamienie w ciąży kończy się kolejnym poronieniem, wówczas lekarz może zlecić badania pod kątem zaburzeń hormonalnych , zakażeń, chorób tarczycy lub układu krzepnięcia krwi.
Przy poronieniu jest nie tylko ważna opieka lekarza ginekologa, ale także psychologa. Jest to bardzo trudny okres dla kobiety.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.