Trwa ładowanie...

Plamienie w ciąży – przyczyny, zagrożenia

Plamienie w ciąży pojawia się u około 30% ciężarnych. Niekiedy plamienie nie oznacza zagrożenia, ale czasami może być niebezpieczne i zagrażać życiu nienarodzonego dziecka. Jakie są najczęstsze przyczyny plamienia w ciąży? Z jakimi zagrożeniami wiąże się plamienie w ciąży?

Zobacz film: "Krwawienie i ból w ciąży"

spis treści

1. Przyczyny plamienia w ciąży

Plamienie w ciąży to objaw, z którym nie należy czekać, że sam minie. Jak najszybciej należy zdiagnozować przyczynę krwawienia , a zatem zgłosić się do lekarza. Niestety bywa, że plamienie w ciąży jest zagrożeniem zarówno dla nienarodzonego dziecka, jak i dla matki.

Plamienie w ciąży może pojawić się, gdy kobieta jeszcze nie jest świadoma zapłodnienia . Zazwyczaj plamienie pojawia się, gdy przypada termin miesiączki i mogą być pomylone z menstruacją, jeżeli zazwyczaj jest ona bardzo skąpa. U niektórych kobiet plamienie w ciąży może pojawiać się przez kolejne przypadające miesiączki. Najczęściej plamienie tego typu nie wymaga żadnego leczenia. Należy jednak skonsultować te objawy z lekarzem i wykonać badanie ginekologiczne oraz USG .

Plamienie w ciąży nie powinno być bagatelizowane, gdyż może zagrażać zdrowiu i życiu nienarodzonego dziecka.
Plamienie w ciąży nie powinno być bagatelizowane, gdyż może zagrażać zdrowiu i życiu nienarodzonego dziecka.

Nie należy lekceważyć nawet najmniejszego plamienia w czasie ciąży. Plamienie w ciąży może być objawem odklejania się łożyska.

Przyczyną plamienia w ciąży może być również nadżerka, polipy , a także żylaki pochwy . W przypadku nadżerki lekarz może przepisać globulki dopochwowe , a żylaków i polipów z reguły się nie leczy. Najczęściej znikają one po porodzie . Jeżeli problem dotyczy szyjki macicy , a wyniki cytologii są niepokojące, lekarz może zlecić badanie kolposkopowe . Polega ono na oglądaniu szyjki macicy pod mikroskopem, by ocenić jej stan i ewentualne zmiany, na przykład zmiany nowotworowe.

Najdziwniejsze zachcianki ciążowe
Najdziwniejsze zachcianki ciążowe [8 zdjęć]

Ponadprzeciętna ochota na mięso może dotyczyć również wegetarian. Zmiany hormonalne i ewentualne niedobory...

zobacz galerię

2. Jakie zagrożenia mogą wystąpić przy plamieniu w ciąży?

Kiedy plamienie w ciąży jest obfite, a krew ma jasny lub ciemny odcień, kobieta wpada w panikę i obawia się utraty dziecka. Na szczęście, nawet obfite krwawienie z pochwy podczas ciąży nie musi oznaczać poronienia. Niekiedy wystarczy odpoczynek i leczenie hormonalne, które podtrzyma ciążę. Jeżeli istnieje ryzyko poronienia, wówczas kobieta musi szczególnie o siebie dbać i jest pod kontrolą lekarza. Dbanie o siebie w ciąży zagrożonej to przede wszystkim prowadzenie bardzo oszczędnego trybu życia i rezygnacja z pracy.

To też warto wiedzieć

Niestety, plamienie w ciąży może również oznaczać samoistne poronienie. Zdarza się tak u około 15% kobiet. Przyczyna nie leży w żadnym wypadku po stronie ciężarnej, ale najczęściej odpowiada za to sama natura. Często płód ma poważne wady genetyczne lub rozwojowe i jest za słaby, aby się w pełni rozwinąć. Jeżeli dojdzie do niepełnego poronienia, wówczas wykonuje się oczyszczanie jamy macicy. Jest to konieczne, aby nie dopuścić do krwawienia i zakażenia. Lekarz może również zlecić badania, które wyjaśnią przyczynę poronienia. Kiedy plamienie w ciąży kończy się kolejnym poronieniem, wówczas lekarz może zlecić badania pod kątem zaburzeń hormonalnych , zakażeń, chorób tarczycy lub układu krzepnięcia krwi.

Przy poronieniu jest nie tylko ważna opieka lekarza ginekologa, ale także psychologa. Jest to bardzo trudny okres dla kobiety.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.