Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Kaszel suchy - co to jest kaszel, domowe sposoby, syropy i inne sposoby na kaszel

Kaszel - zarówno mokry, jak i kaszel suchy - to reakcja obronna organizmu
Kaszel - zarówno mokry, jak i kaszel suchy - to reakcja obronna organizmu (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Uporczywy suchy kaszel u dorosłego potrafi być równie problematyczny co duszący kaszel u dziecka. Mianem kaszlu określa się obronny mechanizm układu oddechowego. Wśród najczęstszych przyczyn tej dolegliwości warto wyróżnić: zapalenie oskrzeli, infekcję wirusową, zapalenie gardła, ciało obce w drogach oddechowych. W trakcie kasłania, oczyszczamy nasze drogi oddechowe ze śluzu oraz substancji drażniących. Co na suchy kaszel podać dorosłemu, a co dziecku? Które domowe sposoby na kaszel suchy są najskuteczniejsze? Jak szybko pozbyć się kaszlu mokrego? Co jest dobre na kaszel tego rodzaju?

spis treści

1. Charakterystyka kaszlu

Kaszel, zarówno mokry, jak i kaszel suchy - to naturalna reakcja obronna organizmu, wywołana na skutek podrażnienia receptorów kaszlowych. Receptory te znajdują się nie tylko w gardle, ale również w krtani, tchawicy oraz w dużych oskrzelach.

Odkrztuszając, wyrzucamy groźne bakterie. Nie warto bez potrzeby zażywać leków przeciwwirusowych i przeciwkaszlowych. W zależności od rodzaju kaszlu możesz wypróbować miksturę odpowiednią dla ciebie.

2. Rodzaje kaszlu

2.1. Suchy kaszel

Zobacz film: "Naturalny okład, wspomagający walkę z kaszlem"

Suchy kaszel to jeden z najpopularniejszych objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Z tą dolegliwością najczęściej borykamy się w okresie zwiększonej zachorowalności. Czym różni się od kaszlu mokrego? Tym, że nie powoduje odkrztuszania plwociny. Suchy kaszel w nocy może zwiastować początek grypy lub przeziębienia, ale to nie jest reguła. Wśród najczęstszych przyczyn suchego kaszlu lekarze wymieniają:

Ataki suchego kaszlu są typowe dla chorób płuc np. dla astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy wirusowym zakażeniu układu oddechowego. W przebiegu tego rodzaju schorzeń mogą pojawić się zarówno nocne ataki kaszlu, jak i te, które występują za dnia. W aptece dostępne są różne preparaty na suchy kaszel.

W ich składzie znaleźć możemy takie substancje jak: kodeina, dekstrometorfan (najczęściej w połączeniu z pseudoefedryną lub kwasem pantotenowym), fenspiryd lub butamirat. Farmaceuci polecają również tabletki do ssania z propolisem. Propolis działa antywirusowo i przeciwbakteryjnie.

Domowe sposoby na kaszel suchy również potrafią zdziałać cuda. Już nasze babcie wierzyły w ich cudowną moc. Przekazywane z pokolenia na pokolenie receptury mogą być niezwykle pomocne w zwalczaniu problemu.

W terapii tego rodzaju dolegliwości, poza lekami hamującymi odruch kaszlowy stosuje się również domowe inhalacje na suchy kaszel. Domowa inhalacja na kaszel suchy, duszący może zostać wykonana przy użyciu soli fizjologicznej.

2.2. Mokry kaszel

Kaszel mokry to sytuacja, w której pacjentowi doskwiera kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny, potocznie określany przez niektórych jako kaszel z flegmą. Lekarze kaszel mokry nazywają kaszlem produktywnym lub wilgotnym.

Kaszel mokry - jak leczyć?

Co na kaszel mokry sprawdza się najlepiej? Na ten rodzaj kaszlu stosuje się leki mukolityczne, zwane mukolitykami. Stosowanie tego typu preparatów doprowadza do upłynnienia oraz zmniejszenia lepkości śluzu w obrębie dróg oddechowych. Leki mukolityczne rozrywają mostki dwusiarczkowe w mukoproteinach, przez co drogi oddechowe pacjenta stają się bardziej oczyszczone z zalegającej wydzieliny.

Na uciążliwy kaszel mokry stosuje się również mukokinetyki, powodujące zmniejszenie lepkości śluzu. Mianem mukokinetyków określa się następujące substancje: karbocysteina, acetylocysteina, mesna, erdocysteina. Domowy sposób na męczący kaszel w nocy to np. stosowanie miodu cebulowego.

3. Domowe sposoby na kaszel mokry

3.1. Miód cebulowy

Nasi przodkowie sięgali po różne domowe sposoby na kaszel mokry. Niezwykle skuteczną metodą na walkę z tą dolegliwością jest miód cebulowy. Nie bez powodu uznawany jest za naturalny antybiotyk. Mikstura ta działa silnie bakteriobójczo, przeciwwirusowo oraz przeciwzapalnie.

Znajdziemy w niej szereg prozdrowotnych witamin oraz składników mineralnych takich jak: witaminy z grupy B, witaminę A, kwas askorbinowy, potas, fosfor, chlor, żelazo, wapń, magnez, molibden, kobalt, i mangan. Cebulowy miód skutecznie zwalcza męczący kaszel mokry. Może być również przyjmowany w celu zwiększenia odporności.

Mikstura na kaszel jest niezwykle prosta w przygotowaniu. Oto przepis:

Pokrój drobno 3 cebule. Dodaj pół szklanki miodu, zmieszaj z cebulą i odstaw na 3 godziny. Następnie dodaj 50 ml przygotowanej, letniej wody i odstaw ponownie na 3 godziny. Przecedź do butelki. Pij kilka razy dziennie po łyżeczce.

3.2. Syrop z nasion kopru włoskiego

Jeśli zastanawiasz się jak złagodzić kaszel mokry, koniecznie sięgnij po syrop z nasion kopru włoskiego. Jedną łyżkę nasion kopru włoskiego zalej 1/3 l wody, dodaj 2 łyżeczki miodu, gotuj 10 minut i przecedź. Pij trzy razy dziennie po filiżance.

3.3. Napar z tymianku pospolitego

Wielu pacjentów zastanawia się co jest dobre na kaszel mokry. Mało popularny, ale równie skuteczny co miód cebulowy jest napar z tymianku pospolitego. Ten domowy sposób na kaszel przyniesie ulgę wtedy, gdy doskwierają nam takie dolegliwości jak:

  • duszący kaszel w nocy
  • odrywający się kaszel mokry
  • uporczywy kaszel po przeziębieniu.

3.4. Napar z podbiału pospolitego

Jak leczyć kaszel mokry? Okazuje się, że poza lekami dostępnymi w aptece, warto wykorzystać naturalne środki wykrztuśne takie jak podbiał pospolity. Podbiał pospolity jest gatunkiem rośliny z rodziny astrowatych. W warunkach naturalnych spotkać można go w Europie, Azji, Algierii oraz Maroko. Roślina ta znalazła zastosowanie w leczeniu kaszlu mokrego.

Domowe sposoby na kaszel wykrztuśny mogą okazać się niezwykle pomocne w sytuacji, gdy nie wiemy jak się pozbyć kaszlu tego rodzaju. Wskazaniem do zastosowania naparu jest: mokry kaszel nocny, mokry kaszel przy mówieniu. Przyrządzony na bazie liści podbiału napar ułatwia odkrztuszanie wydzieliny, a z drugiej strony osłania drogi oddechowe.

3.5. Herbaty ziołowe

Jeśli doskwiera ci uporczywy kaszel mokry, staraj się pić dużo wody i herbatek ziołowych. Stare, babcine sposoby na kaszel tego rodzaju uwzględniają użycie m.in. kwiatów ślazu oraz malin. Nie zapominaj również o nawilżaniu powietrza w pokoju, w którym aktualnie przebywasz.

Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc
Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc [6 zdjęć]

Przy infekcjach płuc nie jesteśmy skazani wyłącznie na preparaty farmakologiczne. Warto w takich przypadkach

zobacz galerię

4. Domowe sposoby na uporczywy kaszel suchy

Naturalne leki na kaszel suchy kojarzą się dziś jedynie z okresem dzieciństwa, gdy nasze babcie robiły nam syropy, smarowały plecy spirytusem i podawały czosnek. Może jednak warto zrobić samemu eliksir na kaszel suchy i przeciwdziałać objawom grypy, zanim udasz się do apteki po kolejny lek. Wykonanie jest proste, a składniki znajdują się na wyposażeniu każdej domowej spiżarni.

4.1. Siemie lniane na kaszel

Siemię lniane to doskonały sposób na suchy kaszel. Sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy pacjentowi doskwiera ból w obrębie gardła, drapanie w gardle i suchy kaszel. Ten sposób na sposób na duszący kaszel wykorzystywały już nasze mamy i babcie.

Napar z siemienia lnianego działa zbawiennie na podrażnione ciągłym kasłaniem gardło. Taka mikstura na kaszel jest niezwykle prosta w przygotowaniu. Jak ją zrobić? Łyżkę siemienia lnianego zalej szklanką wody i gotuj ok.10 min. Dodaj łyżkę miodu i pij ciepły płyn 2 razy dziennie.

4.2. Cytryna i oliwa

200 ml oliwy z oliwek wymieszaj ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Wstrząśnij miksturę i pij po łyżeczce 3 razy dziennie.

4.3. Imbir

Imbir doskonale nawilża śluzówkę, z tego powodu warto zastosować go w przebiegu kaszlu suchego. Przygotuj wywar z imbiru. Cienko pokrojony kawałek imbiru zalej 0,5 l wody i gotuj na małym ogniu przez 20 min. Przecedź i posłódź miodem albo syropem malinowym. Pij szklankę wywaru rano i wieczorem.

4.4. Korzeń prawoślazu

Okazuje się, że naturalne antidotum na męczący suchy kaszel to korzeń prawoślazu. Jest to doskonały środek osłaniający błony śluzowe. Wskazaniem do jego stosowania są: stany zapalne górnych dróg oddechowych, chrypka, podrażnienia śluzówki jamy ustnej oraz gardła. Prawoślaz skutecznie łagodzi kaszel, działa antyzapalnie, powlekająco oraz zmiękczająco.

4.5. Herbata z lipy

Herbatka z lipy - jest to jedna z najstarszych metod zwalczania tej suchego kaszlu, warto wypróbować jako domowy sposób na kaszel u dzieci. Herbatkę należy pić malutkimi łyżeczkami kilka razy w ciągu dnia oraz bezpośrednio przed snem.

4.6. Czosnek

Zmiażdżony czosnek wydziela substancję, która posiada działanie antybiotyczne. Czosnek jest lekarstwem samym w sobie, idealnym na kaszel suchy. Nie można przesadzać z dużą ilością czosnku, gdyż obciąża wątrobę. Jedź jeden ząbek czosnku dziennie.

4.7. Mleko z czosnkiem i masłem

Suchy kaszel u dziecka, podobnie jak kaszel u dorosłego można wyeliminować, pijąc mleko z czosnkiem i masłem. Do przyrządzenia mikstury potrzebne są następujące składniki:

  • 250 ml mleka,
  • łyżka miodu,
  • ząbek czosnek,
  • łyżka masła

Ostudzone, zagotowane mleko połącz z miodem. Na koniec dopraw wszystko masłem oraz rozgniecionym ząbkiem czosnku. Gdy doskwiera ci uporczywy suchy kaszel, staraj się pić napój dwa razy dziennie.

5. Przepisy na domowy syrop przeciwkaszlowy

5.1. Syrop z cebuli

Aprzyrządzić syrop należy pokroić 3 cebule i zasypać cukrem. Po tym warto odstawić w ciemne miejsce i poczekać aż cebula puści sok. Syrop z cebuli należy zażywać trzy razy dziennie po łyżeczce.

5.2. Syrop na bazie buraków

Jak przyrządzić syrop z buraczków? To bardzo proste. Dużego, ćwikłowego buraka należy obrać i pokroić. Zasypać czterema łyżkami cukru. Odstawić na jeden dzień. Syrop pić dwa razy dziennie po łyżeczce.

5.3. Syrop z czosnku i cytryny na kaszel

Syrop z czosnku i cytryny - zmiażdżyć dwie główki czosnku, dodać: sok z dwóch cytryn, cztery łyżki miodu i dwie szklanki przygotowanej wody. Odstawić przygotowany napój na dwie doby i pić dwa razy dziennie po dwie łyżeczki.

6. Inne domowe sposoby na kaszel

Istnieją różne sprawdzone sposoby na kaszel. Wszystkim tym, którzy chcieliby poznać inne domowe sposoby na uporczywy kaszel u dziecka zalecamy picie gorącego rosołu oraz płukanie gardła szałwią.

Dorosłym, którym odpowiada naturalne leczenie kaszlu, poleca się z kolei grzaniec sporządzony na bazie wina. Niezwykle skuteczny sposób na kaszel to także syrop sosnowy, czy smarowanie klatki piersiowej spirytusem salicylowym.

Zobacz też:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Sposoby leczenia kaszlu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze