Trwa ładowanie...

Wirus mpox już w Europie. Urodzeni przed tym rokiem mogą mieć ochronę

 Anna Klimczyk
26.08.2024 08:18
Wirus jest już w Europie. Prof. Szuster-Ciesielska: Mam nadzieję, że Polska wkrótce wyda wytyczne
Wirus jest już w Europie. Prof. Szuster-Ciesielska: Mam nadzieję, że Polska wkrótce wyda wytyczne (East News, Getty Images)

Wirus mpox pojawił się w Europie. Główny Inspektor Sanitarny zapowiedział, że w ciągu najbliższych dni mają zostać opracowane polskie wytyczne dotyczące postępowania związanego z zagrożeniem wirusem małpiej ospy. - To już najwyższa pora. Inne państwa zareagowały błyskawicznie - zaznacza prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. Dobra wiadomość jest taka, że Polacy urodzeni przed 1980 rokiem byli szczepieni przeciwko ospie prawdziwej, co teoretycznie powinno dać im ochronę przed nowym wirusem.

spis treści

1. Groźny wirus rozprzestrzenia się w Europie

Mpox, znany wcześniej jako wirus ospy małpiej, wywołuje chorobę zakaźną, która objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi i może dawać symptomy grypopodobne, takie jak wysoka gorączka, osłabienie, dreszcze.

Wirus pojawił się już w kilku europejskich krajach m.in. w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Belgii i Niemczech. Na tę chwilę nie mamy oficjalnej informacji o potwierdzonym przypadku w Polsce.

Zobacz film: "Prof. Szewczyk: Malaria i Denga realnym zagrożeniem dla Europy"

Obecnie najwięcej przypadków notuje się przede wszystkim w zachodniej i środkowej Afryce.

Wirus mpox rozprzestrzenia się błyskawicznie
Wirus mpox rozprzestrzenia się błyskawicznie (Getty Images)

- Wyróżnia się dwa warianty wirusa ospy małpiej - klad II, który wywołał epidemię dwa lata temu. Wówczas 173 przypadki tej choroby wykryto również w Polsce. Natomiast obecnie np. w Demokratycznej Republice Konga dominuje klad I. Bardzo prawdopodobne, że do Polski ten wirus wkrótce także dotrze. Ale uspokajam, nie można porównywać siły jego rozprzestrzeniania do pandemicznego wirusa SARS-CoV-2 - zaznacza w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.

Podobnego zdania jest Hans Kluge. Dyrektor europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) uspokaja, że małpia ospa nie stwarza dla Europejczyków takiego zagrożenia jak wirus SARS-CoV-2.

- Ustanowimy globalny system kontroli i eliminacji małpiej ospy, czy też wejdziemy w nowy cykl paniki i lekceważenia zagrożenia? To, w jaki sposób w następnych latach odpowiemy, będzie kluczowym testem dla Europy i świata - przekazał podczas spotkania prasowego.

2. Od wysypki do groźnych powikłań

Małpia ospa rozprzestrzenia się głównie poprzez bliski kontakt z zakażonymi osobami, w tym poprzez stosunek. Chorobą zarazić się można także od zwierzęcia – głównie wiewiórek, królików, myszy, szczurów – poprzez kontakt z ich krwią i płynami ustrojowymi.

- Mpox łatwiej jest kontrolować niż np. wirusa SARS-CoV-2. Wynika to z faktu, iż wirus małpiej ospy nie przenosi się drogą aerogenną, a głównie w wyniku kontaktów bezpośrednich i pośrednich. Nie rozprzestrzenia się w powietrzu na większe odległości jak SARS-CoV-2 czy grypa - wyjaśnia prof. Szuster-Ciesielska.

Do objawów zakażenia zaliczamy: wysoką gorączkę - powyżej 38,5 stopni Celsjusza, powiększenie węzłów chłonnych, ból głowy, ból pleców, znaczne osłabienie.

- Ponadto na ciele pojawia się charakterystyczna wysypka - pęcherzykowa, która przypomina wysypkę ospowatą, stąd niektórzy mogą ją mylić z ospą wietrzną. Symptomy trwają zwykle od dwóch do czterech tygodni i ustępują samoistnie bez leczenia. U niektórych osób może dojść jednak do powikłań, takich jak zapalenie płuc, infekcja skóry. Mogą pojawić się także powikłania w postaci zapalenia opon mózgowych, co może by już przyczyną zgonu chorego - wyjaśnia prof. Szuster-Ciesielska.

W przypadku małpiej ospy stosowanym lekiem przeciwwirusowym jest Tecovirimat. Jednak o ile sprawdził się on w przypadku wirusów kladu II, to wobec wirusów kladu I nie jest już tak skuteczny. Stosuje się zatem leczenie objawowe.

- Dlatego podstawą jest unikanie kontaktu z osobą zakażoną, ale także z przedmiotami, którymi się ona otacza. Kluczowe są także szczepienia - zaznacza ekspertka.

3. Polskie wytyczne lada dzień

Obecnie nie ma dedykowanej szczepionki na małpią ospę. Jednak według amerykańskiego CDC, szczepionka przeciwko ospie prawdziwej może być co najmniej w 85 proc. skuteczna w zapobieganiu małpiej ospie.

- Szczepionka, która chroni przed ospą prawdziwą, chroni także przed ospą małpią. Jej składnikiem jest wirus krowianki. Według mnie nie ma potrzeby konstruowania dedykowanej szczepionki przeciwko małpiej ospie - wskazuje prof. Szuster-Ciesielska.

W związku tym, że ospę prawdziwą udało się zwalczyć, w 1980 roku szczepienia przeciwko niej zostały całkowicie usunięte z kalendarza szczepień ochronnych, zgodnie z zaleceniami WHO. Polacy urodzeni przed 1980 rokiem byli szczepieni przeciwko ospie prawdziwej, co teoretycznie powinno zapewniać im ochronę przed wirusem małpiej ospy.

- Natomiast należy pamiętać, żeby nie mylić ospy małpiej i ospy prawdziwej z ospą wietrzną. Ponieważ wirusy je powodujące należą do dwóch różnych rodzin wirusów. Z tego powodu szczepionka przeciw ospie wietrznej nie daje ochrony przed wirusem ospy prawdziwej i małpiej - dodaje ekspertka.

Dr Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny, w rozmowie z Polskim Radiem zapowiedział, że w ciągu najbliższych dni mają zostać opracowane polskie wytyczne dotyczące postępowania związanego z zagrożeniem wirusem małpiej ospy.

- To już najwyższa pora by takie wytyczne się pojawiły. Inne państwa zareagowały błyskawicznie, gdy WHO ogłosiła, że ogniska małpiej ospy w Kongo i innych państwach Afryki wprowadzają "stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym" - zauważa prof. Szuster-Ciesielska.

- Najszybciej odpowiedziały Chiny, które wprowadziły monitoring pod tym kontem. Podobnie Wielka Brytania i Francja. Mam nadzieję, że Polska wkrótce także wyda takie wytyczne, do czego zobowiązuje najwyższy stopień alarmu wprowadzony przez WHO - podsumowuje ekspertka.

Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze