NewsySukces szpitala w Poznaniu. Pierwsi w Polsce przeprowadzili ten zabieg

Sukces szpitala w Poznaniu. Pierwsi w Polsce przeprowadzili ten zabieg

Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu jako pierwsi w kraju i jedni z pierwszych w Europie wszczepili nowoczesny implant słuchowy. Z takiego urządzenia mogą korzystać m.in. pacjenci z niedosłuchem, wadami rozwojowymi, czy jednostronną głuchotą.

Zmieniają dźwięki w kostne wibracje. Wszczepili implanty po raz pierwszy w Polsce
Zmieniają dźwięki w kostne wibracje. Wszczepili implanty po raz pierwszy w Polsce
Źródło zdjęć: © Facebook
Katarzyna Prus

25.11.2024 10:38

Nowy implant dla dzieci i dorosłych

Nowoczesne urządzenia wszczepili lekarze z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Przeprowadzono już dwa takie zabiegi.

Chodzi o aktywny implant słuchowy, który różni się od dotychczasowej wersji konstrukcją. Umieszczony w nim magnes znajduje się w specjalnej kieszonce.

- To znacznie redukuje ograniczenia związane z możliwością wykonania rezonansu magnetycznego u pacjentów. Możemy spokojnie zrobić rezonans o mocy 3 Tesli, ten najbardziej popularny, nie usuwając implantu. Urządzenie nie będzie też zakłócać wyników badania w takim stopniu, jak miało to miejsce w poprzedniej wersji - tłumaczył dr hab. n. med. Wojciech Gawęcki z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej-Katedry Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi oraz Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, cytowany przez PAP.

Można też oczywiście usunąć implant w sytuacjach, gdy jest to konieczne np. przy wykonaniu rezonansu głowy. Ponadto usunięcie magnesu będzie znacznie łatwiejsze niż w starszych wersjach urządzenia.

Z implantów na przewodnictwo kostne mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Urządzenie zamienia dźwięki w wibracje kostne.

Obraz
© Facebook

- Taki pacjent musi mieć przynajmniej częściowo sprawne ucho wewnętrzne. System pozwala ominąć ucho zewnętrzne i środkowe oraz przekazuje dźwięk bezpośrednio do ślimaka albo do drugiego ucha - wyjaśniał dr Gawęcki.

Ekspert tłumaczy, że dzięki temu z urządzenia mogą korzystać pacjenci z tzw. niedosłuchem przewodzeniowym albo mieszanym oraz osoby z wadami rozwojowymi ucha wewnętrznego (u takich pacjentów implant jest bezpieczniejszą opcją, bo operacje są często ryzykowne i trudne, bezpieczniej jest założyć implant).

Łatwiej odbiera dźwięki

Urządzenia mogą być także stosowane u osób z jednostronną głuchotą. W takich przypadkach implant przekazuje wibracje przez kości czaszki do działającego ucha. Pacjent łatwiej odbiera dźwięki, niezależnie od tego, z której strony dochodzą (nie musi odwracać głowy i nadstawiać ucha).

Specjaliści z poznańskiej kliniki mają największe w Polsce doświadczenie dotyczące aktywnych implantów Osia. Dr Gawęcki prowadził szkolenia dotyczące implantacji tego systemu dla lekarzy z innych ośrodków w Polsce i w Europie oraz wspierał ośrodki kliniczne w kraju podczas pierwszych zabiegów.

Dotychczas poznańscy lekarze wszczepili już ponad 2,5 tysiąca implantów (na początku były to składające się z dwóch części implanty pasywne - jedna wszczepiana była w ciało pacjenta, druga - przetwornik - znajdowała się na zewnątrz, np. na skórze głowy.

Z czasem wprowadzono implanty aktywne, w których przetwornik też znajdował się wewnątrz, dzięki czemu zniknęły problemy estetyczne czy higieniczne przy jednoczesnej dobrej jakości dźwięku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. PAP
niedosłuchuszkodzenia słuchuutrata słuchu
Wybrane dla Ciebie