Dziurawiec – właściwości, schorzenia żołądka, kamica, stres, przeciwwskazania, okłady

Dziurawiec zwyczajny to roślina o różnorodnym zastosowaniu. Czym się charakteryzuje dziurawiec? Jakie ma działanie lecznicze w schorzeniach żołądka i kamicy moczowej? Czy dziurawiec pomaga na stres?

1. Dziurawiec – właściwości

Dziurawiec zwyczajny jest byliną, która rośnie na zboczach, polach, łąkach, a także na skraju lasu. Jest rośliną wieloletnią, dorastającą do około 70 cm, posiada sztywną łodygę, która rozgałęzia się w górnej części. Na drobnych liściach, spoglądając pod światło, widać niewielkie dziurki.

Dziurawiec charakteryzuje się właściwościami leczniczymi, które zawdzięcza takim substancją jak hyperycyna, hyperozyd, a także hyperforyn. Hyperycyna to czerwony barwnik, który ma działanie moczopędne, hyperozyd uszczelnia naczynia włosowate i ma działanie przeciwbiegunkowe, a hyperforyd ma właściwości antybiotyczne.

Zobacz film: "Leki ziołowe"

Dziurawiec zwyczajny bogaty jest w olejki eteryczne, kwasy organiczne, pektyny, węglowodany, sole mineralne, jak również witaminy A i C.

Dziurawiec zwyczajny ma wiele walorów leczniczych, gdyż zawiera cenne witaminy, olejki eteryczne i sole mineralne.
Dziurawiec zwyczajny ma wiele walorów leczniczych, gdyż zawiera cenne witaminy, olejki eteryczne i sole mineralne.

2. Dziurawiec – schorzenia żołądka i dróg żółciowych

Dziurawiec jest zalecany w stanach zapalnych i skurczowych dróg żółciowych, osłabieniu czynności wątroby, a także w przypadku zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym.

Zalecany jest również w przypadku stanów zapalnych błony śluzowej żołądka, braku apetytu, zapaleniu jelit, przy zgadze, wzdęciach, biegunce i bólach brzucha. Dziurawiec ma bowiem działanie rozkurczające.

Zdrowotne właściwości dziurawca pospolitego
Zdrowotne właściwości dziurawca pospolitego [6 zdjęć]

Dziurawiec (łac. Hypericum perforatum) nazywany jest także ziołem świętojańskim, ze względu na to, że...

zobacz galerię

3. Dziurawiec – kamica moczowa

Medycyna naturalna wykorzystuje również dziurawiec zwyczajny w leczeniu kamicy moczowej. Roślina ta ma bowiem działanie moczopędne, co sprawia, że zwiększa wydalanie moczu nawet o około 30%.

Zawarta w dziurawcu hiperycyna barwi napar z tej roślina na czerwono i zwiększa wrażliwość na światło słoneczne. Dlatego też przyjmując napary z dziurawca, należy unikać słońca. Konsekwencją może być silne poparzenie i porażenie słoneczne.

4. Dziurawiec – stres

Dizurawiez zwyczajny ma również działanie uspakajające i przeciwdepresyjne. Może być zatem stosowany w sytuacji niepokoju, silnego stresu, wyczerpania nerwowego. Działanie uspakajające dziurawiec zwyczajny zawdzięcza hyperycynie. Hyperycyna hamuje rozkład serotoniny. Zbyt mała ilość serotoniny w organizmie objawia się pogorszonym nastrojem, lękiem, przygnębieniem i stresem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. Dziurawiec – przeciwwskazania

Preparaty zawierające dziurawiec zwyczajny nie powinny być stosowane przy niektórych schorzeniach. Dziurawiec może osłabiać działanie niektórych leków. Nie powinien być łączony przy przypadku leczenia zakażenia wirusem HIV, a także niektórymi chemioterapeutykami przeciwnowotworowymi. Jeżeli przyjmujemy na stałe jakiekolwiek leki, przed spożyciem dziurawca zwyczajnego, należy skonsultować się z lekarzem.

6. Dziurawiec – okłady i płukanie

Dziurawiec zwyczajny to nie tylko leczenie schorzeń żołądka, kamicy czy też uspakajanie w sytuacjach stresowych. Dziurawiec zwyczajny można wykorzystać również zewnętrznie jako preparat do szybszego gojenia ran, odmrożeń i oparzeń. Ma bowiem działanie ściągające i regeneruje uszkodzoną skórę.

Zawarty w dziurawcu olejek eteryczny jest jednym ze składników kremów, które regenerują skórę. Można również wykorzystać tę roślinę do płukania jamy ustnej w przypadku zapalenia dziąseł, a także gardła.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy