Macica – budowa, funkcje, choroby

Macica jest to narząd żeńskiego układu rozrodczego . Jest on nieparzysty, kształtem przypominający gruszkę. Rozmiary macicy ****różnią się w zależności od tego czy kobieta rodziła przykładowo optymalne wymiary macicy u kobiety, która jeszcze nie rodziła to długość 7 cm, największa szerokość to 4 cm, grubość tego narządu jest również zależna od wagi kobiety. Prawidłowo ułożona macica jest położona pośrodku mniejszej miednicy pomiędzy pęcherzem moczowym, a odbytnicą. Składa się z dwóch głównych powierzchni i dwóch brzegów. Pierwsza powierzchnia to powierzchnia przednia, a druga to powierzchnia jelitowa. Obie spotykają się w brzegu lewym i prawym.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Jak natomiast wygląda podział anatomiczny macicy? W pierwszej kolejności należy wymienić trzon macicy, następnie cieśń i szyjkę macicy. Pisząc o budowie anatomicznej macicy nie wolno zapominać o błonach śluzowych, które stanowią ściany tego narządu i będą to: błona surowicza, która osłania narząd od zewnątrz błona mięśniowa – najgrubsza część, która jest zbudowana z mięśni gładkich i błona śluzowa składająca się z powierzchniowej warstwy czynnościowej i położonej głębiej warstwy podstawnej.

Macica – jakie są jej funkcje?

Przez macicę powinny przepływać plemniki, które mają za zadanie dotrzeć do komórki jajowej i ją zapłodnić. Jeśli dojdzie do zapłodnienia to przy prawidłowej ciąży przez następne 9 miesięcy w jamie macicy będzie rozwijał się zarodek. Macica posiada grube ściany, które są zbudowane z tkanki mięśniowej, co jest gwarancją nie tylko prawidłowego rozwoju płodu, ale również jego bezpieczeństwa. W trakcie ostatniej fazy porodu dochodzi do skurczy ścian, dzięki którym możliwy jest poród naturalny.

Macica – najczęstsze schorzenia, sposoby leczenia

Do często diagnozowanych schorzeń należy nadżerka szyjki macicy. Jest to dolegliwość, która następuje w momencie, kiedy na szyjce zamiast nabłonka płaskiego pojawia się nabłonek gruczołowy. Przy nadżerce macica rzadko reaguje negatywnie do objawów można zaliczyć plamienia po stosunku, częste upławy i nawracające bóle podbrzusza. Nadżerka szyjki macicy jest możliwa do rozpoznania nawet podczas rutynowego badania ginekologicznego. W większości przypadków ginekolog zleca wykonanie cytologii, a więc pobrania wymazu z kanału i tarczy szyjki. W zaawansowanych schorzeniach lekarz może wykonać zabieg jej usunięcia, polegający na zamrożeniu uszkodzonego nabłonka ciekłym azotem. Nieleczona nadżerka szyjki macicy może prowadzić nawet do zmian nowotworowych.

Rak szyjki macicy stanowi największy odsetek zachorowań, bo około 60%. Za zmiany nowotworowe w okolicach szyjki odpowiada zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. W pierwszej fazie nowotwór nie daje wyraźnych objawów mogą dla przykładu pojawić się częste bóle podbrzusza, intensywne upławy, zaburzenia w cyklu miesiączkowym czy zaparcia. Ten rodzaj nowotworu z reguły rozwija się powoli, dlatego im szybciej zostanie wykryty tym większa jest szansa na całkowite wyzdrowienie. Leczenie tego nowotworu to zabieg chirurgiczny lub chemioterapia.

Innym często pojawiającym się schorzeniem są mięśniaki macicy, które szacunkowo występują u 40% kobiet. Są to łagodne nowotwory, które w większości nie powodują żadnych innych dolegliwości. Objawami wskazującymi na mięśniaki macicy są długo utrzymujące się i obfite miesiączki, ból w okolicach miednicy. Najczęściej ginekolog sugeruje jedynie obserwację, ale jeśli mięśniaki się powiększają wtedy konieczna jest ingerencja chirurgiczna.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Poród naturalny
najnowsze pytania

Dyskusja na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Poród naturalny
Poród naturalny

Poród naturalny - zdjęcie

Poród naturalny - zdjęcie

Naturalny sposób rodzenia pozwala matce świadomie i aktywnie uczestniczyć w jednym z najważniejszych w jej życiu wydarzeń.

Poród naturalny

Fazy porodu

Każda kobieta wie, że poród to jedno z najpiękniejszych a za razem najtrudniejszych momentów w jej życiu. Dla niektórych poród to coś przerażającego i bolesnego. Pozytywne nastawienie przyszłej mamy jest bardzo ważne....

Poród naturalny

Przez sen możesz zabić swoje dziecko!

uczestniczek badania należy powtórzyć testy, aby potwierdzić ich przypuszczenia. Potwierdzenie wyników pomogłoby w opracowaniu prostej i naturalnej metody

Poród naturalny

Gwiazdy, które rodziły dzieci w swoich domach

Gwiazdy, które rodziły dzieci w swoich domach

i doula. Meryl Streep Meryl Streep również znajduje się wśród mam, które mają za sobą domowy poród. Pamela Anderson Pamela urodziła dwóch synów w domu. Towarzyszyła jej położna, a wszystko odbyło się naturalnie, w wodzie. ...

Poród naturalny

Doula a położna

Doula a położna

Prawdziwa doula powinna przynajmniej raz urodzić. Nie ma jednak wykształcenia medycznego, więc nie może zastąpić położnej.

Poród naturalny

Jak urodzić bez bólu?

jednak przejąć kontrolę nad sytuacją. Szkoły rodzenia a poród naturalny Badania przeprowadzone w piętnastu szwedzkich szkołach rodzenia wykazały (...) Większość kobiet zapytanych o poród powie,...