Trwa ładowanie...

Macica – budowa, funkcje, schorzenia i leczenie

Avatar placeholder
22.09.2021 13:51
Macica jest to narząd żeńskiego układu rozrodczego
Macica jest to narząd żeńskiego układu rozrodczego (AdobeStock)

Macica jest to narząd żeńskiego układu rozrodczego. Jest on nieparzysty, kształtem przypominający gruszkę. Rozmiary macicy różnią się w zależności od tego czy kobieta rodziła przykładowo optymalne wymiary macicy u kobiety, która jeszcze nie rodziła to długość 7 cm, największa szerokość to 4 cm, grubość tego narządu jest również zależna od wagi kobiety.

spis treści

1. Budowa macicy

Prawidłowo ułożona macica jest położona pośrodku mniejszej miednicy pomiędzy pęcherzem moczowym, a odbytnicą. Składa się z dwóch głównych powierzchni i dwóch brzegów. Pierwsza powierzchnia macicy to powierzchnia przednia, a druga to powierzchnia jelitowa. Obie spotykają się w brzegu lewym i prawym.

Jak natomiast wygląda podział anatomiczny macicy? W pierwszej kolejności należy wymienić trzon macicy, następnie cieśń i szyjkę macicy. Pisząc o budowie anatomicznej macicy, nie wolno zapominać o błonach śluzowych, które stanowią ściany tego narządu i będą to: błona surowicza, która osłania narząd od zewnątrz błona mięśniowa – najgrubsza część, która jest zbudowana z mięśni gładkich i błona śluzowa składająca się z powierzchniowej warstwy czynnościowej i położonej głębiej warstwy podstawnej.

2. Funkcje macicy

Zobacz film: "Mięśniaki macicy - dlaczego warto o nich mówić?"

Przez macicę powinny przepływać plemniki, które mają za zadanie dotrzeć do komórki jajowej i ją zapłodnić. Jeśli dojdzie do zapłodnienia to przy prawidłowej ciąży przez następne 9 miesięcy w jamie macicy będzie rozwijał się zarodek.

Macica posiada grube ściany, które są zbudowane z tkanki mięśniowej, co jest gwarancją nie tylko prawidłowego rozwoju płodu, ale również jego bezpieczeństwa. W trakcie ostatniej fazy porodu dochodzi do skurczy ścian macicy, dzięki którym możliwy jest poród naturalny.

3. Jak leczyć schorzenia macicy?

Do często diagnozowanych schorzeń należy nadżerka szyjki macicy. Jest to dolegliwość, która następuje w momencie, kiedy na szyjce zamiast nabłonka płaskiego pojawia się nabłonek gruczołowy. Przy nadżerce macica rzadko reaguje negatywnie do objawów można zaliczyć plamienia po stosunku, częste upławy i nawracające bóle podbrzusza.

Nadżerka szyjki macicy jest możliwa do rozpoznania nawet podczas rutynowego badania ginekologicznego. W większości przypadków ginekolog zleca wykonanie cytologii, a więc pobrania wymazu z kanału i tarczy szyjki.

W zaawansowanych schorzeniach lekarz może wykonać zabieg usunięcia macicy polegający na zamrożeniu uszkodzonego nabłonka ciekłym azotem. Nieleczona nadżerka szyjki macicy może prowadzić nawet do zmian nowotworowych.

To też warto wiedzieć

Rak szyjki macicy stanowi największy odsetek zachorowań, bo około 60%. Za zmiany nowotworowe w okolicach szyjki macicy odpowiada zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego.

W pierwszej fazie nowotwór nie daje wyraźnych objawów mogą dla przykładu pojawić się częste bóle podbrzusza, intensywne upławy, zaburzenia miesiączkowania czy zaparcia. Ten rodzaj nowotworu z reguły rozwija się powoli, dlatego im szybciej zostanie wykryty, tym większa jest szansa na całkowite wyzdrowienie. Leczenie raka szyjki macicy to zabieg chirurgiczny lub chemioterapia.

Innym często pojawiającym się schorzeniem są mięśniaki macicy, które szacunkowo występują u 40% kobiet. Są to łagodne nowotwory, które w większości nie powodują żadnych innych dolegliwości.

Objawy mięśniaków macicy to długo utrzymujące się i zbyt obfite miesiączki, ból w okolicach miednicy. Najczęściej ginekolog sugeruje jedynie obserwację, ale jeśli mięśniaki macicy się powiększają, wtedy konieczna jest ingerencja chirurgiczna.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Choroby przydatków
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze