Trwa ładowanie...

Choroby trzustki – charakterystyka narządu, rodzaje chorób i objawy

Avatar placeholder
02.12.2022 16:01
Choroby trzustki – charakterystyka narządu, rodzaje chorób i objawy
Choroby trzustki – charakterystyka narządu, rodzaje chorób i objawy

Trzustka to bardzo ważny gruczoł w naszym organizmie. Odpowiada za szereg działań. Produkcja insuliny, enzymów trawiących, białek i cukru to tylko te podstawowe zadania, jakie wykonuje w naszym organizmie. Warto o nią dbać, by nie zapaść na choroby trzustki.

spis treści

1. Charakterystyka trzustki

Aby dowiedzieć się, jakie są choroby trzustki, należy najpierw nadmienić, jakie funkcje pełni w organizmie. To właśnie ich zaburzenie prowadzi do nieprawidłowej pracy gruczołu, a w konsekwencji do chorób trzustki.

Przede wszytkim  trzustka produkuje hormony, i tak: komórki beta odpowiadają za wydzielanie insuliny, alfa – glukagon, natomiast delta – za somatostatykę, czyli kontrolę nad poziomem hormonów. Zaburzenie któregokolwiek z nich powoduje choroby trzustki.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Ponadto gruczoł ten wytwarza bardzo ważne substancje. Sok trzustkowy zawiera enzymy trawiące zarówno białka, jak i kwasy nukleinowe. Zaburzenie tych czynności powoduje choroby trzustki.

Naturalne oczyszczanie trzustki
Naturalne oczyszczanie trzustki [12 zdjęć]

Trzustka to niewielki gruczoł produkujący enzymy, które są niezbędne do trawienia tłuszczów, węglowodanów

zobacz galerię

2. Objawy chorej trzustki

Chorób trzustki może być co najmniej kilka. Do najczęściej występujących zaliczamy trzy. Pierwszą chorobą trzustki jest jej ostre zapalenie. Jej przyczyn upatruje się w nadużywaniu alkoholu lub w problemach z układem żółciowym. Rzadziej, ale jednak, mogą tę chorobę trzustki spowodować przyjmowane leki, powikłania świnki, nadczynność przytarczyc, przyjmowanie antykoncepcji, a także hiperlipidemia.

choroby trzustki zwykle objawiają się ostrym bólem brzucha.
choroby trzustki zwykle objawiają się ostrym bólem brzucha.

Objawami tej choroby trzustki jest bardzo ostry ból brzucha, szczególnej w jego górnej części, który promieniuje na plecy. Może się także okazać, iż przewód trzustkowy został zatkany przez kamień. Wówczas ból pojawi się nagle. Nie ustaje do kilku dni. Jest nader uciążliwy, kiedy zmieniamy pozycje ciała, próbujemy wziąć głębszy oddech lub kaszlemy. Wówczas chorobą trzustki jest kamica. Dolegliwości mogą być na tyle uporczywe, że spowodują nudności i w konsekwencji wymioty. Powinno to wzbudzić czujność chorego, ponieważ zwykle świadczy to o jego odwodnieniu i braku odpowiednich substancji odżywczych w organizmie. Ta choroba trzustki może także powodować zwiększoną potliwość, podwyższać tętno, a nawet gorączkę. Brzuch jest wówczas obolały, wzdęty i napięty. Zlekceważenie choroby trzustki prowadzi do uwalniania się toksyn z tego gruczołu do organizmu, co w konsekwencji prowadzi do niewydolności krążeniowo-oddechowej lub wstrząsu połączonego z niewydolnością nerek.

Objawy raka trzustki, które zwykle ignorujemy
Objawy raka trzustki, które zwykle ignorujemy [7 zdjęć]

Rak trzustki nazywany jest "cichym zabójcą". W początkowej fazie przebiega bezobjawowo. Kiedy pacjenci

zobacz galerię

Drugą chorobą trzustki jest insulinoma. Jest to nowotwór, który powstaje przez niewłaściwą pracę trzustki związaną z wytwarzaniem komórek beta. Zwykle w tym wypadku diagnozuje się gruczolaka, rzadziej raka trzustki. Przyczyną tej choroby trzustki jest nadprodukcja insuliny, co skutkuje bardzo niskim poziomem cukru w organizmie, czyli hipoglikemią. Choroba trzustki, jaką jest insulinoma, objawia się ciągłym poczuciem głodu, pojawianiem się zimnych potów, a nawet drżeniem mięśni. Na szczęście guza można usunąć, co sprawi zupełne przywrócenie do zdrowia.

Trzecią jest mukowiscydoza. Co prawda nie zalicza się jej bezpośrednio do chorób trzustki, ale ma ona wpływ na pracę tego gruczołu. Atakuje bowiem cały ustrój organizmu. Mukowistydoza powoduje, że przewody trzustkowe zalega lepka i gęsta wydzielina, co powoduje chorobę trzustki – jej niewydolność. Objawami tego schorzenia są częste wizyty w toalecie, które skutkują tłustymi stolcami o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Ponadto pacjent cierpi na wzdęcia. Choroba ta prowadzi do poważnych zaburzeń wagi i wzrostu, a także do choroby trzustki – jej zapalenia.   

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.