Trwa ładowanie...

Zdrowa antykoncepcja

Antykoncepcja ma za zadanie chronić przed niechcianą ciążą, ale niektóre jej formy, jak np. prezerwatywy chronią również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Kobiety coraz częściej decydują się jednak na przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej w postaci tabletek antykoncepcyjnych, plastrów lub zastrzyków. Nie wszystkie wiedzą o szkodliwości antykoncepcji, czyli o możliwym ryzyku i skutkach ubocznych przyjmowania środków hormonalnych.

Zobacz film: "Seks nie jest celem samym w sobie"

spis treści

1. Szkodliwość antykoncepcji mechanicznej

Prezerwatywy oraz środki zabijające plemniki mogą powodować podrażnienie skóry. Niektóre osoby są uczulone na lubrykanty, lateks lub chemiczne środki zabijające plemniki. W takich przypadkach może wystąpić swędzenie i pieczenie, czasem wysypka. Jednak reakcje te nie są szkodliwe dla organizmu, powodują jedynie tymczasowy dyskomfort. Rozwiązaniem tego problemu jest zdecydowanie się na inny rodzaj antykoncepcji, np. na antykoncepcję hormonalną.

2. Szkodliwość antykoncepcji domacicznej

Wkładki wewnątrzmaciczne mogą, ale nie muszą zawierać środka hormonalnego. Nowoczesne wkładki coraz częściej zawierają hormony. Ten rodzaj antykoncepcji może powodować skurcze i wrażliwość, a czasami może wywołać infekcję. Rzadko zdarza się, że wkładka wrośnie lub uszkodzi ścianki macicy.

3. Szkodliwość antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna powoduje zagrożenia natury medycznej. Antykoncepcja hormonalna (antykoncepcja doustna, plastry i zastrzyki antykoncepcyjne) może powodować mdłości, zawroty głowy, nieregularne miesiączki, plamienia, skurcze, depresję, utratę włosów, trądzik, przybieranie na wadze, zmiany nastroju oraz zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi.

Nie należy jednak traktować jej jak czegoś absolutnie szkodliwego, gdyż ma ona również wiele zalet, jak chociażby mniej bolesne miesiączki, łagodzenie cery, utrata wagi, pozbycie się zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz zredukowanie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Każdy organizm jest inny i będzie inaczej reagował na środki hormonalne, dlatego ważny jest nadzór ginekologa.

Ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych zwiększa się wraz z czasem przyjmowania antykoncepcji hormonalnej.

3.1. Szkodliwość tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne nie są zalecane kobietom, które zalicza się do grupy ryzyka zachorowania na choroby wątroby i raka. Dodatkowo, u kobiet, które palą papierosy mogą tworzyć się zakrzepy krwi, prowadzące do zawałów i śmierci.

Antykoncepcja hormonalna, pomimo swoich zalet, bywa szkodliwa. Dlatego odpowiedni rodzaj antykoncepcji powinno wybrać się rozważnie oraz zawsze po konsultacji ginekologicznej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.