Trwa ładowanie...

Infanrix hexa – charakterystyka, dawkowanie, przeciwwskazania, działania niepożądane

Avatar placeholder
07.09.2021 13:08
Infanrix hexa jest to szczepionka ochronna, skojarzona (6 w 1) przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu b, poliomyelitis i zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae typu b.
Infanrix hexa jest to szczepionka ochronna, skojarzona (6 w 1) przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu b, poliomyelitis i zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae typu b. (AdobeStock)

Infanrix hexa jest to szczepionka ochronna, skojarzona (6 w 1) przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu b, poliomyelitis i zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae typu b. Lek jest dostępny wyłącznie na receptę.

spis treści

1. Infanrix hexa – charakterystyka

Szczepionka Infanrix hexa jest dostępna w postaci proszku i zawiesiny do sporządzania roztworu do wstrzykiwań.

Preparat Infanrix hexa stosuje się w szczepieniu dzieci poniżej trzeciego roku życia przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, poliomyelitis (polio) i chorobom wywoływanej przez Hib (jak bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych). Szczepionka jest stosowana jako szczepienie pierwotne oraz jako szczepienie uzupełniające.

2. Infanrix hexa – dawkowanie

Zobacz film: "Tylko nie w szczepionkę!"

W stosowaniu Infanrix hexa jest zalecany schemat szczepienia. Szczepionkę podaje się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia.

Infanrix hexa jako szczepienie pierwotne:

  • 3 dawki (podane w jednym ze schematów: w 2., 3., 4. miesiącu; w 3., 4., 5. miesiącu; w 2., 4., 6. miesiącu)
  • 2 dawki (podane w 3., 5. miesiącu).

Infanrix hexa podawany jest domięśniowo. Zastrzyków należy dokonywać w różne miejsca. Infanrix hexa można podawać dzieciom, które przy narodzinach poddano szczepieniu przeciwko wzw typu b.

Co Polacy sądzą o obowiązkowych szczepieniach dzieci? Najnowsze badania CBOS
Co Polacy sądzą o obowiązkowych szczepieniach dzieci? Najnowsze badania CBOS [5 zdjęć]

Z oficjalnych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika,

zobacz galerię

Dawka uzupełniająca Infanrix hexa przy szczepieniu 2 dawkami powinna być podana w odstępie conajmniej 6 miesięcy od ostatniej dawki. Najlepiej jeśli bedzie to pomiedzy 11 a 13 miesiącem życia dziecka. W przypadkiu szczepienia dziecka 3 dawkami Infanrix hexa, dawka uzupełniająca powinna być podana przed ukończeniem 18 miesiąca życia.

3. Infanrix hexa - wskazania

Wskazanie do stosowania szczepionki Infanrix hexa to uodpornienie dzieci na takie choroby jak błonica, tężec, krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu B, poliomyelitis (polio) i chorobom wywoływanej przez Hib (jak bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych).

4. Infanrix hexa - przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania Infanrix hexa to uczulenia na substancje czynne, na formaldehyd, neomycynę i polimyksynę B. Jeżeli wcześniej była podawana szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, polio lub Hib i wystąpiła reakcja niepożądana również nie powinno się podawać szczepionki Infanrix hexa.

Przeciwwskazania do podania Infanrix hexa to także encefalopatia (choroba mózgu), która wystąpiła po podaniu szczepionki zawierającej antygeny krztuśca. Szczepionka nie powinna być podana również w przypadku jeżeli u pacjenta stwierdzono gorączkę.

5. Infanrix hexa – działania niepożądane

Działania niepożądane po stosowaniu Infanrix hexa, które wystepują po zastosowaniu szczepionki Infanrix hexa to drażliwość, senność, utrata apetytu, ból, zaczerwienienie, miejscowy obrzęk w miejscu wstrzyknięcia i gorączka.

Istnieje ryzyko, że po szczepieniu Infanrix hexa może wystąpić bezdech u niemowlęcia. Takie działanie niepożądane może dotyczyć wcześniaków, dlatego należy obserwować oddychanie wczesniaków nawet do trzech dni po szczepieniu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze