Trwa ładowanie...

Antykoncepcja

Antykoncepcja

Antykoncepcja sprawia, że ludzie mają coraz większy wpływ na tak zwane świadome planowanie rodziny. Metody antykoncepcyjne umożliwiają regulowanie płodności i odpowiedzialne podejmowanie decyzji o posiadaniu potomstwa w chwili, gdy zaistnieją optymalne warunki, zarówno dla nowego członka rodziny, jak i samych przyszłych rodziców. Współczesna medycyna daje kobietom i mężczyznom wiele możliwości zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą i planowania poczęcia. Rodzaje antykoncepcji można wybierać w zależności od potrzeb i preferencji.

Metody antykoncepcji można podzielić na naturalne i sztuczne. Te pierwsze charakteryzują się brakiem wpływu na organizm kobiety, na jej gospodarkę hormonalną oraz na przebieg stosunku płciowego, jednak ograniczają jego częstość. Do naturalnych metod antykoncepcji należą: metoda kalendarzowa, metoda termiczna, metoda obserwacji śluzu (metoda Billingsów), metoda objawowo-termiczna. Sztuczne metody antykoncepcji często ingerują w organizm kobiety, czasami w przebieg aktu miłosnego, ale nie w częstość stosunków. Wśród nich wyróżnia się: metody mechaniczne, metody chemiczne, antykoncepcję wewnątrzmaciczną oraz antykoncepcję hormonalną. Metodę antykoncepcyjną należy dobierać indywidualnie, zgodnie z potrzebami i sytuacją życiową partnerów.

Dość rozpowszechnionym środkiem antykoncepcyjnym jest prezerwatywa – prosta w użyciu, łatwo dostępna, nieinwazyjna i niedroga. Niektórzy mężczyźni nie lubią jej jednak stosować, twierdząc, że zmniejsza doznania. Inni panowie, uczuleni np. na lateks lub substancje chemiczne zawarte w prezerwatywie, nie mogą jej używać. Prezerwatywa zabezpiecza nie tylko przed ciążą, ale także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jest więc odpowiednia dla osób, które nie mają stałego partnera. Obecnie istnieje również mechaniczna antykoncepcja żeńska. Zaliczają się do niej: prezerwatywa dla kobiet, błona dopochwowa i kapturek naszyjkowy. Wśród pań najbardziej popularne są jednak tabletki antykoncepcyjne.