Trwa ładowanie...

Vines – skład, działanie, stosowanie i przeciwwskazania

Avatar placeholder
17.04.2023 13:38
Vines to tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe jednofazowe. Zawierają dwa różne hormony żeńskie w takich samych dawkach w każdej tabletce aktywnej.
Vines to tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe jednofazowe. Zawierają dwa różne hormony żeńskie w takich samych dawkach w każdej tabletce aktywnej. (Adobe stock)

Vines to tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe jednofazowe. Zawierają dwa różne hormony żeńskie w takich samych dawkach w każdej tabletce aktywnej. Jaki jest skład leku? Co stanowi przeciwwskazanie do jego stosowania?

spis treści

1. Co to Vines?

Vines złożone tabletki antykoncepcyjne dostępne na receptę. Preparat stosuje się u kobiet w wieku rozrodczym w celu zabezpieczenia przed ciążą. Substancje czynne preparatu to gestoden oraz etynyloestradiol.

Gestoden (łac. gestodenum) to organiczny związek chemiczny z grupy kortykosteroidów, pochodna testosteronu i hormon steroidowy, który działa na receptory jądra komórkowego. Wchodzi w skład środków antykoncepcyjnych trzeciej generacji.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Etynyloestradiol (łac. ethinylestradiolum) jest organicznym związkiem chemicznym, syntetycznym estrogenem i pochodną naturalnego estradiolu. To składnik większości dwuskładnikowych środków antykoncepcyjnych.

2. Vines – skład i zamienniki

Opakowanie leku Vines zawiera 28 tabletek: 24 żółte tabletki zawierające substancje czynne oraz 4 zielone tabletki placebo. Ich cena waha się od niemal 30 zł do 55 zł, w zależności od apteki.

Jedna aktywna tabletka powlekana Vines zawiera 60 mikrogramów gestodenu oraz 15 mikrogramów etynyloestradiolu. Pozostałe składniki to laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna typ 112, hypromeloza, polakrylina potasowa, magnezu stearynian, tytanu dwutlenek (E171), triacetyna, żółcień chinolinowa, lak aluminiowy (E 104).

Tabletki placebo Vines nie zawierają substancji czynnych. Ich składniki to: celuloza mikrokrystaliczna typ 12, laktoza bezwodna, skrobia żelowana kukurydziana, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, alkohol poliwinylowy, dwutlenek tytanu (E171), makrogol 3350, talk, indygotyna (E132), żółcień chinolinowa, lak aluminowy (E104), żelaza tlenek czarny (E172), żółcień pomarańczowa, lak aluminiowy (E110).

Inne preparaty na rynku polskim zawierające etynyloestradiol i gestoden to tabletki powlekane Logest, Femoden i Harmonet oraz tabletki drażowane Artilla, Kontracept, Sylvie 20 i Sylvie 30.

3. Jak działa Vines?

Mechanizm działania leku Vines opiera się na trzech procesach, które się wzajemnie uzupełniających się. To możliwe, ponieważ gestoden oraz etynyloestradiol działają na:

  • śluz szyjkowy - zmieniając jego postać, tworzą warstwę nieprzepuszczalną dla plemników,
  • endometrium - wywołują zmiany uniemożliwiające zagnieżdżenie zarodka,
  • oś podwzgórze-przysadka, prowadząc do zahamowania owulacji.

4. Stosowanie i dawkowanie leku Vines

Tabletki Vines przyjmuje się doustnie, codziennie o mniej więcej tej samej godzinie. Lek można popić mała ilością płynu.

Jeśli chodzi o dawkowanie Vines, każdego dnia należy połykać jedną tabletkę, zawsze zgodnie z kolejnością wskazaną blistrze. I tak przez 24 pierwsze dni zażywa się pigułki aktywne (żółte tabletki antykoncepcyjne), następnie przez 4 dni tabletki placebo (zielone). Co istotne, po 28 dniach stosowania leku, nawet jeśli utrzymuje się krwawienie, nie robi się przerwy, a od razu rozpoczyna kolejne opakowanie.

Krwawienie z odstawienia ma zazwyczaj miejsce po 2-3 dniach od zażycia ostatniej aktywnej tabletki.

5. Przeciwwskazania, skutki uboczne, środki ostrożności

Kiedy nie stosować leku Vines? Przeciwwskazaniem jest:

  • nadwrażliwość na składniki preparatu,
  • migrena z towarzyszącymi neurologicznymi objawami ogniskowymi w wywiadzie,
  • tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub ryzyko ich wystąpienia, np. nabyta predyspozycja do występowania tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, zawał serca lub dławica piersiowa,
  • choroby naczyń mózgowych, np. objawy prodromalne w wywiadzie czy czynny lub przebyty udar,
  • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa lub ryzyko jej wystąpienia, np. zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich, dziedziczna lub nabyta skłonność do występowania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, długotrwałe unieruchomienie na skutek rozległego zabiegu chirurgicznego,
  • duże ryzyko wystąpienia zaburzeń zakrzepowo-zatorowych tętnic z uwagi na czynniki ryzyka (zarówno ich ilość, jak i powaga). To np. cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, ciężka dyslipoproteinemia czy ciężkie nadciśnienie tętnicze,
  • krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie,
  • czynne lub przebyte zapalenie trzustki z towarzyszącą ciężką hipertrójglicerydemią,
  • ciężkie choroby wątroby,
  • ciężkie zaburzenia czynności nerek, ostra niewydolność nerek,
  • stosowanie dazabuwiru, ombitaswiru, parytaprewiru, rytonawiru,
  • nowotwór złośliwy piersi (lub jego podejrzenie), nowotwór trzonu macicy, choroba nowotworowa zależna od estrogenów, gruczolak lub złośliwy nowotwór wątroby,
  • karmienie piersią.

Stosowanie tabletek Vines antykoncepcja wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Najczęściej są to zakażenia i stany zapalne pochwy, wahania nastroju, wzrost lub zahamowanie apetytu, nadciśnienie, zaburzenia libido, uczucie niepokoju, migrena, bóle głowy oraz objawy ze strony układu pokarmowego (ból brzucha, wymioty, nudności), bolesność piersi, bolesne miesiączkowanie, upławy, zatrzymywanie wody w organizmie oraz zmiany w zakresie masy ciała (tak chudnięcie, jak i tycie).

Bardzo ważne jest, by lek antykoncepcyjny został dobrany indywidualnie, na postawie zarówno preferencji i oczekiwań pacjentki, jak i jej stanu zdrowia oraz obecności czynników ryzyka (np. wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze