Metody antykoncepcji - naturalne, mechaniczne, hormonalne
Decyzja o wyborze metody antykoncepcji będzie uzależniona od wieku kobiety, jej zdrowia, celów jakie chce osiągnąć, planowanych dzieci i innych czynników. Dostępne metody antykoncepcji to naturalne metody, antykoncepcja niehormonalna i metody hormonalne.
Zobacz film: "Wygląd a seks"
1. Metody antykoncepcji - naturalne
Naturalne metody antykoncepcji nie zawsze są skuteczne. Wymagają cierpliwości, uwagi i dokładnej znajomości swojego ciała. Naturalne metody antykoncepcji dzielą się na:
- metodę termiczną,
- metodę owulacji Billingsa,
- metodę objawowo-termiczną.
Do naturalnych metod planowania rodziny zaliczamy też stosunek przerywany. Metoda termiczna polega na codziennym mierzeniu temperatury w pochwie. Metoda owulacji Billingsa zakłada obserwowanie śluzu z szyjki macicy. Metoda objawowo-termiczna łączy obie wcześniejsze metody i jest z nich najbardziej skuteczna.
Stosunek przerywany znany był już od dawna. Jest bardzo popularny, choć nie jest to najbardziej skuteczną metodą antykoncepcji. Stosunek przerywany polega na wyjęciu penisa z pochwy przed wytryskiem. Przy stosowaniu tej metody antykoncepcji należy być uważnym i umieć zareagować w porę. Nawet jednak przy prawidłowym stosowaniu tej metody, nie daje ona efektu antykoncepcyjnego zbliżonego do innych metod.
2. Metody antykoncepcji - mechaniczne
Prezerwatywy to antykoncepcja niehormonalna. Zapobiegają nieplanowanej ciąży. Chronią też przed chorobami wenerycznymi i AIDS. Pokryte są środkiem plemnikobójczym. Prezerwatywy nie są najskuteczniejszą metodą antykoncepcji. Wskaźnik Pearla wynosi 3,0-12,0.
Wśród metod mechanicznych wyróżnia się też wkładki wewnątrzmaciczne, które wydzielają hormony lub jony metali. Wkładki nie są polecane kobietom, które jeszcze nie rodziły, a chcą w niedługim czasie zajść w ciążę.
3. Metody antykoncepcji - hormonalne
Do antykoncepcji hormonalnej zalicza się:
- pigułka antykoncepcyjna dwuskładnikowa,
- minipigułka antykoncepcyjna,
- przezskórne plastry antykoncepcyjne,
- iniekcje domięśniowe (czyli zastrzyki antykoncepcyjne),
- krążek dopochwowy.
Pigułka antykoncepcyjna zawiera dwa składniki: estrogen i progestagen. Tabletka blokuje owulację, zmienia konsystencję śluzu, tak by był nieprzepuszczalny dla plemników, hamuje zapłodnienie. Poza tym przynosi korzyści niezwiązane z planowaniem rodziny. Poprawia cerę, zmniejsza łojotok skóry głowy, zmniejsza ryzyko zachorowań na raka szyjki macicy.
Minipigułka to metoda antykoncepcji przeznaczona dla kobiet, które nie mogą przyjmować estrogenu, zwłaszcza dla kobiet karmiących piersią. Plastry antykoncepcyjne działają podobnie jak pigułka antykoncepcyjna dwuskładnikowa. Ich skuteczność jest zależna od dokładnego przyklejenia do ciała.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.