Trwa ładowanie...

Metody antykoncepcji - naturalne, mechaniczne, hormonalne

Decyzja o wyborze metody antykoncepcji będzie uzależniona od wieku kobiety, jej zdrowia, celów jakie chce osiągnąć, planowanych dzieci i innych czynników. Dostępne metody antykoncepcji to naturalne metody, antykoncepcja niehormonalna i metody hormonalne.

Zobacz film: "Wygląd a seks"

spis treści

1. Metody antykoncepcji - naturalne

Naturalne metody antykoncepcji nie zawsze są skuteczne. Wymagają cierpliwości, uwagi i dokładnej znajomości swojego ciała. Naturalne metody antykoncepcji dzielą się na:

Do naturalnych metod planowania rodziny zaliczamy też stosunek przerywany. Metoda termiczna polega na codziennym mierzeniu temperatury w pochwie. Metoda owulacji Billingsa zakłada obserwowanie śluzu z szyjki macicy. Metoda objawowo-termiczna łączy obie wcześniejsze metody i jest z nich najbardziej skuteczna.

Stosunek przerywany znany był już od dawna. Jest bardzo popularny, choć nie jest to najbardziej skuteczną metodą antykoncepcji. Stosunek przerywany polega na wyjęciu penisa z pochwy przed wytryskiem. Przy stosowaniu tej metody antykoncepcji należy być uważnym i umieć zareagować w porę. Nawet jednak przy prawidłowym stosowaniu tej metody, nie daje ona efektu antykoncepcyjnego zbliżonego do innych metod.

2. Metody antykoncepcji - mechaniczne

Prezerwatywy to antykoncepcja niehormonalna. Zapobiegają nieplanowanej ciąży. Chronią też przed chorobami wenerycznymi i AIDS. Pokryte są środkiem plemnikobójczym. Prezerwatywy nie są najskuteczniejszą metodą antykoncepcji. Wskaźnik Pearla wynosi 3,0-12,0.

Wśród metod mechanicznych wyróżnia się też wkładki wewnątrzmaciczne, które wydzielają hormony lub jony metali. Wkładki nie są polecane kobietom, które jeszcze nie rodziły, a chcą w niedługim czasie zajść w ciążę.

3. Metody antykoncepcji - hormonalne

Do antykoncepcji hormonalnej zalicza się:

Pigułka antykoncepcyjna zawiera dwa składniki: estrogen i progestagen. Tabletka blokuje owulację, zmienia konsystencję śluzu, tak by był nieprzepuszczalny dla plemników, hamuje zapłodnienie. Poza tym przynosi korzyści niezwiązane z planowaniem rodziny. Poprawia cerę, zmniejsza łojotok skóry głowy, zmniejsza ryzyko zachorowań na raka szyjki macicy.

Minipigułka to metoda antykoncepcji przeznaczona dla kobiet, które nie mogą przyjmować estrogenu, zwłaszcza dla kobiet karmiących piersią. Plastry antykoncepcyjne działają podobnie jak pigułka antykoncepcyjna dwuskładnikowa. Ich skuteczność jest zależna od dokładnego przyklejenia do ciała.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza